Odpovědi s vědomím vlastní hodnoty: Klíč k rovnocennému pohovoru

V tomhle článku jsem se pustila do pěti zastaralých a nesmyslných otázek na pohovoru, které by se měly v tomto století zahynout….

Tyhle otázky, které stojí na pocitu nerovnosti obou účastníků pohovoru, mnoho kandidátů štvou a poškozují značku zaměstnavatele. I přesto se s nimi stále můžete na pohovoru setkat…
Pokud se tak stane, je jasné, že nemůžete prostě říct: „Víte, já jsem četl/a, že tyhle otázky už do moderního pohovoru nepatří, takže se divím, že se mě na tohle vůbec ptáte.“ Taková odpověď vám nijak nepomůže a ani nepřiměje pohovorujícího k tomu, aby se nad svými otázkami zamyslel… Na pohovoru musíte odpovídat na otázky, i když se vám zdají nevhodné nebo hloupé. Druhou možností je poděkovat, vstát a odejít…

Jak tedy na tyhle otázky reagovat?
Nabízím vám výběr ze tří možností, je jen na vás, pro kterou se rozhodnete.

První možnost – nazvěme ji „Většinová odpověď“ – je tradiční odpověď, kterou volí většina kandidátů. Často proto, že si neuvědomují, že na pohovoru se setkávají dva naprosto rovnocenní lidé, pohovorující a kandidát a oba se rozhodují o tom, zda budou spolupracovat.

Druhá možnost bude „Odpověď s jiskrou osobnosti“, která ukazuje záblesk individuality.
Třetí možnost je „Odpověď s vědomím si své hodnoty“. Tahle odpověď posouvá pohovor na jinou úroveň – k rozhovoru dvou rovnocenných lidí. Samozřejmě, že vaše odpověď musí být vždy přátelská, bez špetky ironie nebo arogance. Rozhodně není cílem nad někým vyhrát a ukázat mu svoji převahu…
Cílem je vystoupit z davu a přimět pohovorujícího, aby přemýšlel. Nad vámi, jako kandidátem – osobností a možná i nad obsahem svých otázek…

Rozhodněte se vždy sami za sebe, jak odpovíte, mixujte typy odpovědí, jak je je vám osobně příjemné, s čím vy se ztotožňujete. A zkuste vždy alespoň o kousek překonat svoje pohodlí a trénujte na to stát se kandidátem, který se je vědom své hodnoty.

1. Jaké jsou vaše slabé stránky
„Většinová odpověď“: Jsem puntičkář a perfekcionalista, jsem na sebe i druhé moc náročná/náročná
„Odpověď s jiskrou osobnosti“: V poslední době pracuju na tom, abych našel/našla rovnováhu mezi prací a osobním životem. To byl totiž v minulosti můj problém, pracoval/a jsem vždycky moc tvrdě. Teď se učím jak dát práci to, co je třeba a pak taky odpočívat. Protože vím, že tak budu daleko produktivnější a vyhnu se vyhoření. Jak vy tady přistupujete k rovnováze mezi prací a životem?
„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Když jsem byl/a mladší, tak jsem o svých slabých stránkách přemýšlel/a. Investoval/a jsem spoustu času a energie, abych makal/a na zlepšení se v tom, co mi nejde. Než mi došlo, že je to je ztráta času snažit se zlepšit v tom, co mi nejde a co nedělám rád/a. A že daleko lepší bude se věnovat tomu, co mi jde! Rozvíjet se a posilovat svoje dovednosti v tom, na co mám talent, co dělám rád/ a v čem je můj největší přínos.
Což je v mém případě analýza informací a zefektivňování procesů.
Takže se vyhýbám mnoha věcem, které neumím, jako je například programování nebo prodej. Soustředím se na to, abych byl/a nejlepší v tom, kde je můj potenciál.

2. Proč bychom si ze všech kandidátů měli vybrat právě vás?
„Většinová odpověď“: Jsem spolehlivý/spolehlivá, svoji práci dělám zodpovědně, mám hodně zkušeností jako Manažer kontroly a o tuhle práci mám opravdový zájem!

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: To záleží na tom, koho přesně hledáte. Pokud potřebujete Manažera zákaznického servisu, pro kterého je důležité zjistit, co zákazník skutečně potřebuje, najít rychle to nejlepší řešení, informovat ho o procesu řešení  a o vyřešení a udělat z něj nadšeného zákazníka a který nastaví procesy a zaučí lidi v oddělení tak, aby tohle všechno spolehlivě fungovalo – pak se na tuhle práci skutečně hodím. Co si o tom myslíte vy?

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Otázkou je, jestli já jsem ten/ta, koho vy vidíte na téhle pozici? Vy máte oproti mě velkou výhodu – vy jste viděl/a nebo uvidíte i další kandidáta, ale já ne… Je možné, že mezi těmi dalšími bude někdo, kdo se vám na tuhle pozici hodí víc. Ale jsem si jistý/jistá, že pokud já jsem ten správný člověk na tuhle pozici, tak to oba budeme už brzy vědět.

3. Kde se vidíte za pět let?
„Většinová odpověď“: Budu pracovat tady, možná na vyšší pozici, i když, to záleží na vás…

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Baví mě práci ve financích, takže nejspíš zůstanu v oboru. Pět let je dost dlouhá doba, ale umím si představit, že povedu finanční oddělení nebo budu dělat něco jiného, i když ve financích – třeba budu investorem nebo budu poradcem finančních ředitelů nebo investorů…

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Myslím, že bych lhal/a, kdybych předstíral/a, že plánuju tak daleko do budoucnosti. Naučila/a jsem se, že je daleko důležitější umět reagovat na změny než se držet za každou cenu svých plánů.

Často se ty nejlepší příležitosti objeví někde mimo váš jasný plán. Za pět let budu, doufám, pracovat spokojeně s lidmi, se kterými mi bude dobře na něčem, co mi bude dávat smysl. Tak dalece dohlédnu. A co vy?

4. Kdybyste byl(a) pohádková postava (zvíře, rostlina…), co byste byl(a)?
„Většinová odpověď“: Odpověď: Vaše oblíbená pohádková postava, zvíře, rostlina…

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Zvíře? Mám rád/ kočky, protože jsou svobodomyslné. To je zajímavá otázka, jak vyhodnocujete odpovědi na tuhle otázku, které od kandidátů dostáváte?

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Na tuhle otázku není odpověď s vědomím si své hodnoty. Zde můžete použít Odpověď s jiskrou osobnosti, abyste získali práci a pak dál pokračujte v hledání, dokud nenajdete zaměstnavatele, který se vás na podobné věci ptát nebude… 🙂

5. Jak moc stojíte o tuhle práci?
„Většinová odpověď“: O tuhle práci moc stojím. Naprosto splňuje moje představy. Co ještě má udělat proto, abych ji získal/a?

„Odpověď s jiskrou osobnosti“: Ptáte se mě, jak moc mě tahle příležitost zajímá? Hodně z toho, co jsem dnes o téhle práci slyšel/a, mě zajímá. Hlavně možnost vytvořit si svůj vlastní tým a nastavit nově všechny procesy. Hledám práci aktivně, takže mám i další nabídky.

„Odpověď s vědomím si své hodnoty“: Tahle příležitost mě zajímá. Důkazem je to, že jsem dnes tady. Mám na vás ještě pár otázek k pozici, můžeme se do nich pustit?

Máte svoje další vyzkoušené odpovědi, které chcete doporučit ostatním? Sem s nimi! Podělte se v komentářích pod článkem.
Hezký den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci
Přečtěte si také: Nejčastější chyby na pohovoru, díky kterým práci nakonec nezískáte >>>>

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account