Co to vlastně meditace je?
Jedná se jednoduše o druh cvičení, cvičení zaměřující se na trénink pozornosti a bdělosti s účelem udržet mentální procesy pod vědomou kontrolou. Cílem meditace je pak navození a kontrolování celkového klidu a pohody.
Dva druhy meditace

Obecně se meditace rozděluje na dva druhy – meditace se zaměřením pozornosti anebo otevřené monitorování.
Meditace se zaměřenou pozorností
Při meditaci se zaměřenou pozorností se zaměřujete na jednu věc. Například na dýchání, mantru, část těla nebo nějakou věc v okolí. Čím déle tento druh meditace provozujete, tím méně věcí vás při meditaci dokáže vyrušit. Prohlubuje se při ní jak hloubka koncentrace, tak vytrvalost. Příkladem tohoto druhu meditace je buddhistická meditace samanthá (meditace klidu), některé druhy meditace zazen, mantra meditace a mnohé další.
Otevřená meditace
U tohoto druhu meditace se nezaměřujete na jednu určitou věc, ale na všechno okolo. Prostě své pozornosti necháte volnou „ruku“ a necháte ji, aby se soustředila na to, co ji zaujme. Vy si při tom pouze jen všímáte, jak se pozornost sama od sebe přesouvá. Nemusíte vůbec sedět, tento druh meditace lze vykonávat při jakékoli činnosti. Všímáte si tak například dechu, tepla, chladu, dotyků, toho, co vidíte, slyšíte, cítíte, chutnáte, sledujete tok myšlenek, přičemž do nich nijak nezasahujete, prostě jen pozorujete, jak vznikají, jak se dál rozvíjejí a jak zase mizí. Co cítíte, když takto meditujete? Odpor? Úzkost? Lásku? Moudrost? Nechte vaši mysl spočinout na tom, co ji zaujalo a nenuťte ji zabývat se něčím, co ji nezajímá. Pokud budete až moc nesoustředěni, začněte se soustředit na svůj dech, uklidněte se a začněte svou pozornost dále putovat.
Techniky buddhistické meditace
Zen meditace (zazen)

Kořeny zazenu sahají až do 6. století našeho letopočtu k indickému mnichovi jménem Bódhidharma nebo také Daruma. Jen pro zajímavost, tento mnich se podobně jako Buddha vzdal života v přepychu a také je považován za zakladatele bojového umění kung-fu.
Jak se zen meditace provádí?
Nejčastěji je zen meditace prováděna vsedě buď na zemi anebo na meditačním polštářku s nohama překříženýma. Podle tradice se zen meditace provádí v pozici lotusu anebo v polovičním lotusu, ale není to vůbec nutné. Důležité je však mít záda hezky narovnaná od pánve až ke krku. Ústa jsou zavřená, oči přivřené a zrak spočívá na zemi. Zen meditaci můžete provádět dvěma způsoby.
Soustředění se na dech
Buď se budete soustředit na dech, přičemž pomoci si můžete počítáním nádechů, kdy začínáte na desítce a sestupně jdete dolů. Jakmile dojdete k číslu jedna, začínáte znovu od desítky. Pokud ztratíte pojem o počtu, nic se neděje, rozhodně nebuďte naštvaní a začněte v klidu znovu počítat od desítky dolů.
Sezením a pozorováním (monitorováním)
Ano, o tom jsme si také říkali na začátku článku. Prostě můžete jen sedět a pozorovat, co se děje okolo vás a co se děje s vaší myslí. Nezaměřujete se na nic určitého, prostě necháváte svou mysl poletovat jako takového motýla. Tu si sedne na květinu, tu letí a vykrouží ve vzduchu osmičku, tu si sedne na váš nos.
Pro koho je zen meditace vhodná?
Pokud chcete s meditací začít, zen meditace je pro vás jako stvořená, není až tak složitá a existuje plno komunit, které zen buddhismus provozují, například v Praze či v Brně. Při zazenu skutečně velmi záleží na správné poloze, takže je lepší zenové centrum vyhledat a naučit se to tam.
Vipassaná
Vipassaná patří mezi nejstarší meditační indické techniky. Vipassaná se dá přeložit jako „vhled“ a umožňuje nám tak vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Buddha ji používal jako lék na trápení a pro znovuobjevení radosti ze života. Snaží se tak o úplné odstranění mentálních nečistot, které nás trápí. Při Vipassaně sledujete a poznáváte sami sebe a snažíte se o nalezení propojení mezi vlastní myslí a tělem. Každý se občas cítí na nic a mnohdy nevíme proč. Může za to to zničující parné léto anebo ta depresivní zima? Co když za to ale roční období vůbec nemůže? Co když je to něco uvnitř nás? Co když to prostě jen nevidíme? Nevnímáme? Nerozumíme sami sobě?
Jak se Vipassaná meditace provádí?
Většina učitelů Vipassany své žáky zpočátku učí uvědomováním si vlastního dechu, čímž se stabilizuje mysl a žák tak dosáhne koncentrace. Vipassaná je něco víc než jen meditace k zaměření se na pozornost. Je to o rozvíjení jasného vhledu na tělesné a duševní pocity. Meditace se provádí nejčastěji vsedě buď na zemi anebo na meditačním polštářku. Lidé, kteří mají problémy se zády anebo jim sezení na zemi či na meditačním polštářku nevyhovuje, mohou sedět na židli, nicméně zády se nesmí o opěradlo opírat. Soustředíte-li se na svůj vlastní dech, po čase toho začnete vnímat víc. Začnete vnímat zvuky, které jste dříve neslyšeli, vlastní pocity či emoce, které jste před tím vždy přehlíželi.
Pro koho je Vipassaná vhodná?
Vipassaná je úžasnou meditací vedoucí k sebe porozumění. Je stejně tak jako zazen vhodná pro začátečníky, takže pokud začínáte, je vipassaná pro vás zcela jistě ideální meditací.
Mindfulness meditace
Mindfulness meditace vychází z tradičních budhistických meditací, zejména pak z Vipassany, ale zároveň je velmi silně ovlivněna jinými směry, jako je například vietnamský zen buddhismus od vietnamského buddhistického mnicha Thich Nhat Hanha. Mindfulness je překladem buddhistckého termínu „sati“. Anapanasati, neboli vnímání dýchání, je součástí Vipassany a také řady dalších buddhistických meditačních praktik, zazen nevyjímaje. Za to, že je mindfulness meditace u nás tak rozšířená, vděčíme muži jménem Jon Kabat-Zinn, zakladateli Kliniky pro snižování stresu a Centra pro mindfulness.
Jak se mindfulness meditace provádí?
Při mindfulness meditaci se záměrně soustředíte na teď, na tento moment, co je právě teď, ne na minulost, ne na budoucnost, ale na ten současný okamžik, který se snažíte zcela vnímat. Minduflness meditace se nejčastěji provádí na meditačním polštářku, na zemi anebo na židli se zády rovnými a bez opory (žádná zeď anebo opěradlo židle). Při mindfulness meditaci se plně soustředíte na svůj dech. Vnímáte pocit, když se nadechnete a když se vydechnete. Cílem mindfulness meditace je plně si uvědomovat to, co děláme. Mindfulness meditaci můžete také provozovat kdykoli během dne, zkrátka při každodenních činnostech. Když jíte, chodíte anebo mluvíte, musíte dávat pozor na ten současný moment, být si vědomi toho, co děláte, jak mluvíte či jak chodíte. Pokud se zaměříte například na chůzi, soustřeďte se na pohyby těla, na to, jak se chodidly dotýkáte země, co cítíte apod.
Pro koho je meditace mindfulness vhodná?
Meditace mindfulness je pro začátečníky patrně nejvhodnější metodou meditace. Mindfulness meditace může pro vás být pouze jakýmsi prvním schůdkem k jiným druhům meditace.
Meditace dobrotivosti (metta meditace)
Při této meditaci se snažíme rozvíjet dobrotivost za pomoci všímání nádechu a výdechu, přičemž si v hlavě přehráváte uplynulý den. Zpočátku se při meditaci snažíte objevit a potom rozvíjet již vrozenou dobrotivost. Díky této meditaci byste měli získat schopnost empatie, rozvíjet v sobě pozitivní emoce, objevit lásku k sobě samému. Prostřednictvím meditace dobrotivosti můžete zažít čtyři kvality lásky – dobrotivost (mettá), soucit (karuná), sdílenou radost (muditá) a vyrovnanost (upekhá).
Jak se meditace dobrotivosti provádí?
Posaďte se, zavřete oči a snažte se ve své mysli a v srdci vytvářet pocity dobrosrdečnosti a laskavosti. A čím začít? Začněte u sebe, rozvíjejte láskyplnost směrem k sobě, a poté směrem k ostatním lidem a všem živým bytostem. Přejete si štěstí a dobro pro všechny živé bytosti, pomoci si můžete i slovy, představováním a uvědomováním utrpení ostatních a vysíláním lásky.
Pro koho je meditace dobrotivosti vhodná?
Býváte občas až příliš přísní sami na sebe nebo na ostatní? Nebo máte pocit, že potřebujete zlepšit své vztahy s ostatními? Pokud je vaší odpovědí „ano“, potom je pro vás meditace dobrotivosti jako stvořená. Buddhističtí učitelé také doporučují meditaci dobrotivosti při nespavosti, nočních můrách, anebo pokud máte problémy se sebeovládáním.
Život se má žít, ne neustále nestíhat anebo jen přežívat
No, tak to vidíte. Meditace se najednou nezdá tak složitá jako na začátku, viďte? Tak nereálná, příliš duchovní, příliš časově náročná. Všimli jste si, že tyto meditace jsou vhodné pro všechny? I pro vás začátečníky? Můžete to zkusit sami doma, nastudujte si víc materiálů anebo si zajděte přímo do nějakého centra buddhismu v České republice, kde vás to rádi naučí. Stačí jen udělat ten první krok. Nasadili jste příliš rychlé tempo, které prostě nedokážete ve zdraví stíhat neustále. Je to jako, když zrychlíte film. Díky meditaci získáte schopnost zastavit ten film anebo nastavit normální rychlost, bez toho aniž byste měli pocit, že nestíháte. Získáte řád anebo noty, podle kterých bude snazší život žít. Doopravdy žít, ne jen přežívat anebo jej neustále nestíhat.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account