Možná, že psaní životopisu je pro vás horor… Nemusí to tak být… Když víte, jak na to! Tady jsou tři + jedna ZÁSADNÍ informace, které byste měli vědět, než se pustíte do tvorby životopisu:
Životopis je nástrojem, který vám umožní udělat další krok
1. Úkolem životopisu je (pouze) dostat vás na pohovory
Žádný, ani ten sebelepší životopis, vám nezíská práci! Životopis je nástrojem, který vám umožní udělat další krok ve výběrovém řízení – prezentovat se na pohovoru. Není možné, abyste získali práci jen na základě vašeho životopisu. Personalista potřebuji poznat vaši osobnost, vidět vás, jak reagujete, posoudit, jak zapadnete do týmu, do firemní kultury a mnohem víc.
Pište tedy svůj životopis s vědomím toho, že to může být vaše vstupenka na pohovor. Váš životopis je vlastně vaším prvním setkáním s personalistou. Mluví o vás bez vás… Musí vás odlišit a musí (během pár vteřin) zaujmout. Měl by vás představit tak, aby vás personalista chtěl poznat osobně…
2. Personalista “oscanuje” váš životopis za pár vteřin
První vteřiny po tom, co personalista nebo manažer otevře váš životopis, jsou klíčové. Máte (tedy váš životopis) tak 6 – 13 vteřin na to, aby posuzovatel “oskenoval” váš životopis a udělal si první dojem.
Proto je velmi důležité, aby váš životopis obsahoval jasný přehled o tom, kdo jste, co chcete dělat a proč a jakým přínosem budete. To jsou totiž právě ty informace, které personalista hledá. A vaším úkolem při psaní životopisu je mu umožnit najít je snadno a během pár vteřin.
3. Přehled toho, CO jste dělali, nestačí
90% životopisů obsahuje jakýsi statistický přehled dat. Dozvíme se, kde a kdy kandidát pracoval, na jaké pozici, někdy i to, CO na té pozici dělal (tedy jaká byla jeho náplň práce). Pak jsou zde informace o vzdělání, kurzech, certifikátech….
To však nestačí. Tou klíčovou informací, kterou personalista hledá, je JAK… Jak kandidát na předchozích pozicích pracoval? Jak se mu dařilo? V čem uspěl? Jakých výsledků dosáhl? Co vytvořil? jaké dopady měla jeho práce? Jakými čísly, výsledky, dopady může svoje znalosti, zkušenosti, schopnosti, doložit?
Právě tyto informace, to JAK, umožní personalistovi posoudit vaši hodnotu a váš potenciál a odhadnout váš přínos, kterým můžete na nové pozici a v nové firmě být. Dokáže-li si vás v téhle práci představit a ta představa je pozitivní, pozve vás na pohovor…
+1. Úspěšnost vašeho životopisu je klíčová
Na kolik pohovorů z deseti odeslaných odpovědí vás dostane váš životopis? Tohle číslo je důležité, rozhoduje totiž o tom, jak dlouho budete hledat práci.
Pokud vás z deseti odeslaných odpovědí pozvou na dva nebo méně pohovorů – jaká je vaše šance, že právě tady vyhrajete a práci získáte? MINIMÁLNÍ. Při takové úspěšnosti budete muset poslat desítky životopisů, než získáte práci.
A TO BUDE TRVAT ZBYTEČNĚ DLOUHO…. MĚSÍCE….
Oproti tomu, pokud vás životopis dostane na 8 pohovorů z deseti odpovědí, je téměř jisté, že jedno nebo i dvě výběrová řízení z těch deseti vyhrajete.
Než svůj životopis pošlete, podívejte se na něj očima člověka, kterému ho posíláte. Zeptejte se sami sebe:
> Jaký je můj první dojem (co jsem se dozvěděl/a během 6 – 13 vteřin)?
> Co jsem o sobě ze svého životopisu dozvěděl/a? Říká o mně, kdo jsem, co chci dělat a proč a jakým budu přínosem?
> Našel jsem zde informace a důkazy o tom, JAK jsem svoji práci dělal/a?
> Pozval/a bych se na pohovor?
Pokud nebudou vaše odpovědi uspokojivé, tak tenhle životopis neposílejte. Druhá šance tady totiž už není. Pokud vás na základě tohoto životopisu nepozvou, zavřete si cestu právě k této pozici. Sedněte si znovu ke svému životopisu. Přepracujte ho, vylepšete.
Anebo přijďte na workshop, kde ho vytvoříme spolu.
Tady se dozvíte víc >>>>>>>>
Hezký den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Motivační dopis – nutnost nebo přežitek?
Zdroj foto:Pixabay.com