Každý zná tu nepříjemnou, tupou bolest hlavy, kdy po probuzení zatáhnete žaluzie, vezmete si prášek a čekáte, až bolest odezní. Mít v hlavě tisíc střepů není vůbec jednoduché. S bolestí hlavy se setkáváme běžně a většinou nečekaně, může za to kolikrát i změna počasí.
Za bolestí vždy hledejte příčinu, nic se neděje bezdůvodně
Běžnou bolest hlavy spouští: stres, dehydratace, špatný příjem potravy, únava, vyčerpanost, alkohol, přílišná hlučnost, světelné efekty, jídlo, nedostatek magnesia a vitamínů, zatuhlost svalů, blokace krční páteře, blokace nervů, dlouhá sedavá práce, přílišné koukání na monitor počítače, dlouhé sledování televize, nízká hladina cukru, plísně v těle.
U tenzní bolesti máme pocit sevřené hlavy a jedná se hlavně o tupou bolest, kterou nevyvolává nemoc, ale pouze špatný psychický stav nebo špatné držení těla. Říká se jí také primární stav – patří zde migrény a nárazové útoky na hlavu, které po čase odezní. Cítíme motání hlavy, silný pulz ve spáncích, pocit tlaku za okem, nemožnost se soustředit.
Projev migrény
hlava nás pobolívá například před spaním a pak vyvrcholí obrovskou bolestí ráno. Jedná se o nárazovou, silnou bolest hlavy, která nepřestává a trvá několik hodin, trpíme světloplachostí, podrážděním, je nám zle, někdo může od bolesti i zvracet.
Některé bolesti mají příčinu v nemoci a samy neodezní
Zdlouhavé bolesti mohou souviset se špatným zrakem, nevyrovnaným tlakem, hormonální nerovnováhou, alergií na jídlo a alkohol, sraženinami a záněty v těle, problémy s cévami, skřípnutým nervem, záněty v zubech, špatná funkce ledvin, svalová ztuhlost a podobně.
Sekundární bolest má původ v úrazech, nemocech, zánětech, objevuje se například po operaci. Některé upozorňují na meningitidu, cévní příhody, mozkové problémy, zánět trojklanného nervu, nádory.
Prevence?
U hormonálních problémů je nutná porada s lékařem. Bolest by se neměla opakovat a být častá. U neustálé bolesti, je nutné vyšetření hlavy, pokud se odstraní spouštěč, bolest většinou přestane. Někdy za to může obyčejná rýma, nebo zánět nervů, přepracovanost, únava, nechuť cokoli dělat, problémy doma, blokáda páteře.
Je nutné dodržovat tyto zásady:
-
Zjistit a najít příčinu bolesti.
Dopřát tělu kvalitní odpočinek, spánek.
Zajít na masáž při pocitu ztuhlosti.
Uvolnit se u relaxace, cvičení.
Dodržovat správnou životosprávu, bez alkoholu a kouření.
Doplňovat pravidelně vitamíny a dodržovat pitný režim.
Vyvarovat se hluku, prachu.
Vyhnout se psychickému napětí, stresu, depresi.
Dát si pozor na některé potraviny a tekutiny: červené víno, tvrdý alkohol, sýry, salámy nebo umělé sladidlo, čokoládu, koření, konzervanty.
Doplňovat magnesium, vápník, vitamíny B.
Zařadit do svého života pravidelnou sportovní aktivitu a pohyb.
Vyhnout se přemíře kofeinu.
Přísun ovoce, zeleniny, pití bylinkových čajů.
Pravidelně své tělo detoxikujte, odvedete z těla nečistoty a škodliviny.
Hýbejte se, hlavně u sedavé práce, nenechejte vaše tělo zakrnět a ztuhnout.
Nepřepínejte svoji páteř, pozor na přílišnou fyzickou zátěž.
Dopřejte si denně přísun čerstvého vzduchu.
V místnosti, kde spíte, nemějte blízko sebe mobil ani zapnutý počítač, vše na noc odpojte z elektriky nebo vypněte.
Pomoc nabízí také vonné olejíčky, bylinné čaje nebo relaxační koupel
Pokud si nechcete dávat prášek od bolesti, vyzkoušejte přivonět k vonným olejíčkům nebo si uvařte bylinkový čaj. Vůně mají velkou moc a dokážou bolest ztlumit.
Mezi známé odstraňovače bolesti patří: máta, jasmín, levandule, bazalka, meduňka, eukalyptus, rozmarýn, zázvor, citrón, heřmánek. Hodí se použít pár kapek na kapesníček, pak přivonět nebo si dopřejte relaxační koupel s kapkami jasmínu.
Migréna nebo klasická bolest hlavy dokáže postihnout každého, je jedno kolik máte let, většinou trpí na bolesti hlavy ženy díky hormonálním změnám, ale i muži nejsou výjimkou, z důvodu pracovního vytížení a nedostatku spánku.
Co pomáhá vám při bolesti hlavy? Máte nějaký zaručený recept? Napište nám.
Blogerka Michaella
(zdroj obrázků: pinterest – minhavida, tudoporemail a prevention)