Jak zvládnout panickou poruchu během těhotenství: Tipy a rady
U mé dcery se to oběvilo před měsícem a snaží se stím bojovat. Je těhotná, čeká své třetí dítě. Máte své zkušenosti? Víte jak na to aby se záchvaty neopakovali. Napište je prosím.
Panická porucha
Středně těžká porucha je taková, pokud počet záchvatů je aspoň 4 během 1 měsíce a těžká pokud jsou aspoň 4 během 1 týdne.
Panická porucha se v posledních letech dostává do popředí obecného zájmu, lidé trpící touto nemocí jsou často nadměrně vystavováni stresu, drtivá většina z nich však přesto dokáže žít naprosto normální osobní i pracovní život.
Příznaky
Charakteristické příznaky (záchvatu)
Příznaky vegetativního dráždění
Sucho v ústech
Svírání v oblasti hrudníku
Zvracení
Zrychlené dýchání
Závratě
Napětí ve svalech
Sevření hrdla – knedlík v krku
Zvýšení krevního tlaku
Ostatní příznak
Obtížné
Pocity na zalknutí
nebo břišní
Pocity
Návaly horka nebo chladu
Třes
Strach ze smrti, z vážných nemocí, strach ze strachu
Strach z míst, kde postižený prožil jakoukoliv ataku (spouštěcí faktory)
Příčina
Podle behaviorální teorie jde o naučené chování. Jde o relativně trvalý sklon k interpretaci různých tělesných příznaků, které jsou projevem stresové reakce jako příznak hrozící katastrofy. Pokud jsou tyto příznaky brány jako hrozba (např. bolest na hrudi – mám infarkt) nastává stav napjatého očekávání. Spouští se reakce útok nebo útěk, tím dochází k zesilování původní reakce. Navíc pacient začne zrychleně dýchat, tím dochází ke změně vnitřního prostředí a znovu k zesílení původních příznaků.
Stavy, které mohou imitovat panickou poruchu
psychoaktivní látkou (amfetamin, kokain, kofein,…)
(alkohol, barbituráty)
afektivní porucha
schizofrenie
somatoformní poruchy
generalizovaná úzkostná porucha
prostá a sociální fobie
tělesná onemocnění (skutečný
Léčba
Porucha se léčí buď psychoterapií – kde jsou vhodné satirovská transformační systemická terapie či kognitivně-behaviorální psychoterapie, nebo pomocí psychofarmak, kde se používají antidepresiva ze skupiny SSRI nebo SNRI (např. venlafaxin) a k akutnímu zvládání úzkosti vysoce potentní benzodiazepiny (alprazolam, klonazepam). Výjimkou nejsou ani antipsychotika (sulpirid) atp. Často se k léčbě používá kombinace antidepresiv, antipsychotik a léků aktuálně snižujících úzkost (bromazepam).
Doba léčby
Záleží na mnoha faktorech – prostředí, stresu postiženého během života, podpoře v okolí, také na celkovém zdraví. Dlouho neléčená panická porucha se může s postiženým táhnout celý život, obvykle se však léčí několik let, výjimečně pak jen pár měsíců.
Jak to může dopadnout
Neléčená panická porucha se může natolik zhoršit, že může vyžadovat hospitalizaci. Proto je nutné vždy vyhledat psychiatra, který vám může přinést velkou úlevu pomocí terapie nebo antidepresiv (kombinace těchto dvou věcí se ukázala jako velice účinná při léčbě této poruchy).
Zdroj foto: Pixabay.com