Je několik mýtů, pověr a laických doporučení ohledně stravování těhotných a kojících žen, které se Vám pokusím logicky vyvrátit:
Jíst za dva. NE!
Není potřeba se zbytečně přejídat. Kalorická potřeba těhotné ženy stoupá až v posledním trimestru, tedy zhruba 3 měsíce před porodem. A to, prakticky řečeno, asi o 1 krajíc chleba namazaný máslem denně nad rámec běžného stravovacího režimu. V období kojení je to pak o ještě 1 další krajíc s máslem denně navíc.
Čím více budu jíst a pít, tím větší bude má laktace. NE!
I podvyživená maminka může plnohodnotně kojit své dítě. – Ovšem na úkor svého zdraví, protože miminko se chová v období kojení jako „parazit“. Mateřské mléko je připraveno přesně dle jeho potřeb z živin v matčině těle, ať jsou do něj dodávány či nikoliv. Dehydratace a hladovění však vedou k únavě a stresu kojící maminky, což negativně ovlivní tok mléka z prsu ven.
Vynechání některých potravin z jídelníčku v těhotenství a při kojení je prevencí alergií na ně. NE!
Nekonzumace některých potravin (na příklad kravského mléka, citrusů a podobně) v období těhotenství a kojení zvyšuje riziko vzniku alergie na danou potravinu v pozdějším věku dítěte. Organizmus, který se jednoduše ve chvílích, kdy se buduje jeho imunita, nesetká s alergenem, pak neadekvátně zareaguje na kontakt s ním v pozdějším věku jako na látku život ohrožující.
Kojící maminka nesmí konzumovat potraviny, které nadýmají. NE!
Kojící maminka nesmí konzumovat potraviny, které nadýmají. NE! V lékárně najdete několik volně prodejných preparátů, které plynatost odbourávají. Společně s bublinkami plynu z potravy se tak mateřským mlékem do těla kojence dostane i lék na eliminaci obtíží. Tyto preparáty jsou naprosto nenávykové a působí pouze v zažívacím traktu tak, že obalí bublinky plynu ve střevech olejovou emulzí a usnadní jejich cestu z organizmu ven.
Jediným lékem, který může těhotná či kojící žena užít, je Paralen. NE!
Daleko větší zátěží pro organizmus maminky je prožívání bolesti a ochromení nemocí. Včasné podání léků pro potlačení bolesti nebo horečky je rozhodně na místě! Většina takových léků se v matčině těle velice rychle rozpadají a do mateřského mléka přecházejí bez nežádoucích účinků na kojence. Pokud kojící matka onemocní, zpravidla se přes mateřské mléko nakazí i její dítě. Lék podaný matce přechází do mateřského mléka a je jím tak léčeno i dítě. Léky a to i antibiotické jsou lékařem či lékárníkem vždy voleny šetrně s ohledem na to, že pacientka je kojící matkou.
Bylinky jsou ideální náhradou klasické medikace. NE!
Bylinky působí na kojence jako droga a mohou ovlivnit jeho psychickou pohodu nebo narušit jeho právě se tvořící střevní mikroflóru, která je základem imunity. Výjimku tvoří směsi pro podporu laktace matky či trávení miminka, ovšem užívané jen v množství určeném výrobcem. Vhodnou alternativou bylin však může být homeopatie nebo fytofarmacie, kde jsou bylinky zpracovány do tablet nebo sirupů pro transparentní kontrolu dávkování.
Doplňky stravy pokryjí zvýšenou potřebu vitamínů těhotné a kojící ženy. NE!
Pojiva v tabletách u doplňků stravy zpravidla tvoří látky blokující vstřebávání železa a některých vitamínů v organizmu. Zvýšenou potřebu vitamínů řeší tělo vytvářením jejich zásob. Umělým navýšením jejich příjmů zásoby v těle klesnou a ve chvíli, kdy s dodáváním doplňků přestaneme, nastane obrovský imunitní propad. Výjimku tvoří podávání probiotických a jodových tablet, které se v současné době v ČR celoplošně těhotným a kojícím ženám lékaři doporučuje.
Strava těhotných a zvláště pak kojících žen by měla být pestrá a obohacena o biopotraviny, které obsahují až o 30% více vitamínů a potřebných živin. Potraviny by měly být konzumované čerstvé, protože konzervanty zabraňují vstřebávání některých důležitých látek do organizmu.
V případě, že se nestihnete během dne díky náročné péči o Vašeho novorozence najíst, pijte nutriční nápoje (nutridrinky). Jedno balení každého takového nápoje kaloricky a výživově plně nahrazuje jeden denní potravinový chod. Lépe chutnají vychlazené, v lednici jich tedy můžete mít pro případ nouze zásobu. Jsou volně prodejné v lékárně v několika příchutích.
Nápoje obsahující kofein nebo alkohol mohou způsobit hyperaktivitu kojence a také snižují laktaci. Dlouhodobá a pravidelná konzumace těchto látek matkou v období kojení může dokonce způsobit závislost kojence. Pokud Vás však v období kojení občas nezvladatelná chuť na tento nápoj přepadne, vypijte jej ihned po kojení. Někdy může mít stres z dlouhodobé ne konzumace kávy nebo na příklad skleničky piva daleko horší účinky na organizmus matky a kojence, než nápoj sám.
Všechny negativní účinky a možnosti konzumace, které platí pro alkohol a kofein, platí i pro cigarety. Jejich vhodnou alternativou v období kojení mohou být žvýkačky nebo náplasti.
Zdroj foto: Pixabay.com