Paní zima ztrácí na své síle, hřejivé sluneční paprsky nám opět příjemně projasňují prodlužující se dny, příroda se probouzí ze zimního spánku a na zahrádkách kvetou sněženky, bledulky i krokusy. Zkrátka vzduch je plný jara a Velikonoce za dveřmi.

Květinová výzdoba vykouzlí sváteční atmosféru
Když v kalendáři nalistujete Velikonoce, je jisté, že rok přechází do jara a je tu čas na sváteční výzdobu našich obydlí. Znáte snad půvabnější dekoraci stolu než je ta s jarními květy tulipánů, narcisek a kosatců ve váze? Nebo tu, kdy se na vás v barevném květináči směje rozkvetlá primulka vaší oblíbené barvy? K tomu pár malovaných vajíček, piškotový beránek, mazanec plný rozinek a mandlí a sváteční dny jara mohou přijít. Základem velikonoční výzdoby jsou veselé jarní barvy. Žlutá, pastelová růžovočervená, blankytně modrá a světle zelená jsou příjemným osvěžením po dlouhotrvající zimní šedi. Kromě radičních cibulovin a březových větviček zkuste využít i „obyčejné“ květiny, které v tomto období rostou v trávě nebo u potoka. Kraslice uložené ve věnečku ze sedmikrásek, jednoduchá kytice blatouchů ve vázičce nebo fialkami ozdobený mazanec vypadají kouzelně.
Rozkvetlá louka
Čerstvě vyrašená zeleň může být základem veškeré velikonoční výzdoby. K výsevu se většinou používá velikonoční osení, které koupíte v obchodech. Malé nádobky naplňte zeminou, vysejte semínka, lehce je zasypte trochou zeminy a přitlačte. Květináčky postavte na okenní parapet, protože vyžadují hodně světla, ale nikoliv velké teplo. Nejlepší teplota je mezi 10–18 stupni Celsia. Na klíčení a růst potřebuje osení cca 10 dnů. Po této době dosáhne obilí výšky 10 – 15 cm. Miniaturní louka vám v květináči rozkvete, když 2-3 zkumavky naplněné vodou zapíchnete do půdy mezi obilí a naaranžujete do nich jarní květiny – tulipány, narcisky, modřence a březové větvičky. Nakonec vše dozdobte malými vajíčky, třeba křepelčími. Jednoduchou dekoraci vytvoříte, když osení vysejete do mělkého proutěného košíku vystlaného igelitem. Do osení pak položte bílá vejce nebo barevné kraslice.
 
Křehká mozaika
 
Nabarvená vajíčka na Velikonoce nesmějí chybět. Zkuste třeba vejce s barevnou mozaikou, na které potřebujete vyfouklé skořápky, krycí barvy a lepidlo. Vyfouklé skořápky navlékněte na špejle a k jejich nabarvení použijte žluté, růžové, blankytně modré a jablíčkově zelené odstíny. Po zaschnutí barvy vejce polepte na kousky rozbitými čistými skořápkami bílých vajec, uchopte je pinzetou a jemně je přitlačte. Vyzkoušejte také úlomky vajíček nabarvených velikonoční barvou.
Velikonoční věnce
Jarní věnce mají svůj mimořádný půvab, protože vypadají vzdušně a lehce. K jejich výrobě potřebujete výhonky přísavníků a pružné výhonky svídy nebo vrbové proutky. Poddajné výhonky stočte do kruhu a jejich konce spleťte. Pak postupně přikládejte další větvičky, ohýbejte je do kruhu a vzájemně do sebe zaplétejte. Věnec bude lépe vypadat, když mezi světlé výhonky svídy vpletete tmavé březové větévky. Nesmí chybět ani vrba jíva se sametovými kočičkami. Nakonec vpleťte do věnce mašli, do středu zavěšte obarvené kraslice a věncem si ozdobte vchodové dveře bytu či domu.
VESELÉ VELIKONOCE !!!
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account