U kocoura doma jsme se pustili do článků na téma výchova a výcvik psa (ano, titulek hovoří o čtyřnohých miláčcích, aby bylo jasno). Na pomoc jsme si tentokrát vzali německou psí trenérku a specialistku na problémové chování psů Antje Hebel.
Jak to vidí psí trenérka?
Antje Hebel je také jednou z propagátorek výcviku metodou pozitivní motivace, který se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Ještě než se budeme věnovat metodám samotným, měli bychom se však podívat na praxi výcviku. Právě tam jsou totiž k vidění často opakované chyby, které bohužel ústí v jediné – pes neposlouchá. A co hůř, chovatel se zlobí na psa místo toho, aby se zlobil na sebe.
Právě chyby při výcviku psa, kterých se dopouští chovatel, totiž ústí v to, že miláček se nechová dle našich představ. Právě nesoulad představ a reality je přitom první chybou, na kterou psí trenérka upozorňuje. Pokud pes nenaplní představy chovatele, chovatel znejistí. A nejistota, nervozita a neklid chovatele se negativně podepisují na celém psím tréningu. Pes intuitivně vycítí rozpoložení chovatele, bohužel i to negativní. A podle toho se pak chová…
Základní úkol: Najít společnou řeč
Přestože to zní jako samozřejmost, je třeba připomenout, že pes neumí lidskou řeč a člověk tu psí. Klíčem k efektivnímu tréninku a oboustranné spokojenosti je společná řeč, kterou pes a jeho chovatel najdou. Měla by být co nejjednodušší, aby se zvýšila šance, že pes skutečně porozumí. V praxi to totiž často vypadá tak, že chovatel je se svou řečí, nejenom slovy, ale i intonací a neverbálními projevy příliš matoucí. Vysílá k psovi tolik signálů, že se v nich pes není schopný zorientovat.
Jasné povely, jasné instrukce a jasné vyjadřování by mělo být při výcviku psa samozřejmostí. Chovatel by měl navíc počítat s tím, že pes při tréningu vnímá i okolní prostředí. Povely tak může spojovat s konkrétní situací na daném místě, jinde je pro něj pak povel opět neznámý. Není to však chyba psa, je chybou chovatele, že s tímto nepočítá. Stejně tak se chovatel dopouští i té chyby, že splnění povelu nespojuje přesně s pochvalou či jinou formou odměny. Pes tak nerozpozná, co dělá dobře, jednoduše neví, co má dělat.
Zní to složitě?
V praxi jde především o to, naladit se na stejnou vlnu a vzájemně si s mazlíčkem rozumět. Pozitivní vztah je základem, také pozitivního tréningu, který využívá odměny. Nejenom pes, i člověk se chová tak, aby mu bylo příjemně. Proto pozitivní tréning využívá odměny, v praxi jde také o pamlsky (ačkoliv jejich úloha rozhodně není stěžejní).
I v oblasti pamlsků a výživy se přitom chovatelé dopouštějí chyb. Například tehdy, když dají pouze na chutě psa, anebo vybírají pouze podle lákavého obalu. Kvalitní, chutné krmivo, s vyváženým složením a vysokou stravitelností je přitom základem kvalitní péče o psa tak, jako je základem výcviku vzájemný soulad a respekt k přirozeným potřebám.
S respektem k přirozeným potřebám psího organismu vznikly receptury značky Nativia. České granule Nativia přijdou vhod každému psovi, ať už jeho tréningový plán vypadá jakkoli.
Vybírat kvalitní české granule pro psa značky Nativia, dle aktivity, ale i stáří nebo velikosti psa můžete přímo tady…

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account