Ájurvéda: Starodávná moudrost léčby a životního stylu

Moje blahodárné zkušenosti s ájurvédou mě vedly k tomu, abych vám představila alespoň v krátkosti tento unikátní starodávný léčebný systém původem z Indie, který je plný tolika moudrostí a užitečných rad. 🙂 Z vlastní zkušenosti dobře vím, jak ájurvéda úžasně pomáhá i na problémy spojené s vleklou únavou a jak báječně dokáže harmonizovat i celý trávící systém. 🙂 Je také nesmírně účinná na spoustu dalších zdravotních problémů, které jsou převážně důsledkem takzvaného civilizačního způsobu života, plného stresů a neustálého tlaku na co největší výkon…
Položila jsem proto pár otázek Báře Morávkové, klinické ájurvédské specialistce (více info o Báře je na http://barbora.uzdravi.cz), aby nám ájurvédu představila.

Báro, co je ájurvéda?
Je to přes pět tisíc let stará indická celostní medicína. Dokonce se říká, že jde o nejstarší medicínský systém na světě. Ale kdo ví? Slovo ayur znamená život a véda – podobně, jako v češtině – znamená věda, takže přesný překlad je “věda o životě”.

Jaké jsou její hlavní principy?
Hlavním principem ájurvédy je navrátit nás zpátky k přírodě, od které jsme se tak moc odloučili, a začít jí opět poslouchat. Naslouchat jejím rytmům, zákonům a moudrostem. Všichni máme svoji intuici, ale málokdo ji poslouchá a raději do sebe hodí nějakou pilulku, než aby udělal změnu ve své životosprávě. Ájurvéda například radí vstávat se sluníčkem a chodit spát, když zapadne. Dřív to bylo normální. Také bylo normální pokládat oběd za největší jídlo dne a jíst pravidelně. Jenže to už nefunguje. Máme nonstop otevřené obchody, chodíme spát často po půlnoci anebo v nepravidelnou dobu a v tom bývá zakopaný pes všech našich zdravotních problémů.

Mezi základní pojmy v ájurvédě patří dóši, prozraď nám o nich víc
V každém z nás jsou zastoupeny tři dóši – váta, pitta a kapha, jen v různém poměru. Váta je kombinace vzduchu a éteru, pitta ohně a vody a kapha vody a země. Dóša se do češtiny těžko překládá. Je to něco jako energie, ale přesný překlad je “to, co může být mimo balanci”.

Dalším klíčovým pojmem v ájurvédě je agni. Co to je?
Agni znamená oheň a v našem těle hlavním agni je zažívací agni – trávící nebo-li metabolický oheň. Když je tento náš metabolický oheň v rovnováze, celý náš trávíci systém je v rovnováze. Ale když tomu tak není, tak jídlo nejsme schopni správně strávit a potom se v našem těle tvoří toxíny – v ájurvédě tomu říkáme “ama”. A z těchto toxínů pak vznikají různé disbalance a nemoce. Jen poznamenám, že ájurvéda zná velice účinné způsoby, čím a jak podpořit a posilnit náš trávící oheň, díky čemuž i náš metabolismus bude pracovat mnohem efektivněji. Mám dlouholeté zkušenosti hlavně se ženami a to různého věku, že právě posílení trávícího ohně je i prvním krokem k efektivnímu a správnému hubnutí – ale o tom budeme hovořit podrobněji i na naší plánované inspirativní besedě (termín besedy ja na konci rozhovoru).

Jaké jsou metody vyšetřování podle Ájuvédy?
Ájurvéda používá celou řadu diagnostických metod. Od pouhého pozorování klienta až po pulsovou diagnostiku, vyšetření stolice a moči, očí, jazyku atd. Každý, kdo ájurvédu praktikuje, má vlastní nejoblíbenější metody. Já osobně většinou používám kombinaci pozorování pacienta, vyšetření pulsu, jazyka a ještě před samotným vyšetřením dávám mým pacientům vyplnit i podrobný dotazník.

Jaké léčebné metody používá ájurvéda?
Ájurvéda léčí člověka jako celek. Osobně doporučuji nejčastěji pozitivní změny v životním stylu, jídelníčku, bylinky, detoxikaci atd. Hodně záleží na pacientovi, co je a co není ochoten změnit. Ale bez alespoň nějakých pozitivních změn v životosprávě a přístupu k jídlu se moc daleko nedostaneme.
Pro koho je určena ájurvéda a v čem spočívá její hlavní přínos?
Ájurvéda je pro každého, kdo nehledá rychlou záchranu, ale je ochoten se do sebe podívat a když je to potřeba, tak něco i změnit. Hlavní přínos vidím v její celistvosti a individualitě – neléčí část člověka, ale celek a ke každému má individuální přístup.

Připravujeme pro vás inspirativní besedu s Bárou Morávkovou na téma:
“K harmonii s ájurvédou  – Jak správně na jarní očistu těla a mysli?”
Termín besedy je 17. 3. 2016, od 18:00 do 20:00 hodin v Pracovně ŽENY s.r.o, Karlínské náměstí 6.

Těšíme sa na vás! 🙂
Eva a Bára

Zdroj: Eva Kubáňová

 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account