Kouzlo Bešeňové: Unikátní zážitky z koliby, ledovcových jeskyní a historických památek

Milé Ženy,
nedá mně to nepodělit se s vámi všemi o (ne)všední zážitky z putování po kraji Slovenském. Vítejte v Bešeňové.

Ač mám právě slovenské kořeny a slovenské předky, zavítala jsem k našim východním sousedům poprvé v životě. Dokonce do rodného kraje mé maminky. Kraj Nízkých Tater mne nadchnul. Oslovil nejen svými vysokohorskými hřebeny, národními památkami, útvary, historií, ale především udržováním tradic a návratu k přírodě.

Mým “druhým” domovem se na pár dní stal naprosto úchvatký statek – typická koliba se vším všudy. Všude voní ovčí sýry, bryndza a halušky se tu i snídají. Inspiraci si odvážím i domů, do kuchyně.

Naprosto jedinečné jsou místní ledovcové jeskyně, kde i v červenci při venkovních teplotách kolem 20 °C se uvnitř drží ledové krápníky, které vznikají v průběhu zimních měsíců a jsou v té době nejkrásnější. Věděli jste, že na Slovensku je sedm tisíc jeskyní? Dospělý člověk zaplatí na vstupném 8 EUR, dítě pak 4 EUR.

Za návštěvu rozhodně stojí druhá největší zřícenina na Slovensku – státní hrad Likava. Vyzkoušet si můžete na vlastní kůži dobu středověku. Jaké padaly tresty a jaké nápravné postředky se používaly. Vstupné pro dospělou osobu 4 EUR i s výkladem. Děti jsou po 2 EURech. Na tomto hradě se natáčela část filmu “Jak se krotí krokodýli”.
  
Koupání je naprosto senzační v termálních lázních (kúpelích) v nedalekých Lúčkách. V Bešeňové je rovněž velký Aquapark – GINO Paradise Park. Cenově dostupnější, komornější a příjemnější prostředí nabízejí kúpele Lúčky. Cena pro dospělou osobu je stanovena na 14 EUR. K dispozici je venkovní bazén s teplotou 31 °C. Bazén s termální léčivou vodou pak 37 °C. Vnitřní prostory nabízejí vyžití v saunovém světě, Kneippových chodnících, infrasaunách a whirpoolu. Dokonalá relaxace s nádherným výhledem do okolní přírody. Prvotní léčba gynekologických problémů se rozšířila na pohybový aparát a choroby nervového původu.
 
Pramen minerální vody se svými blahodárnými účinky působí na různé choroby. Zvyšuje celkovou imunitu a podporuje léčbu osteroporózy. Obsahuje železo, vápník, oxid uhličitý, hořčík, selen, mangan, sodík, měď a fluorid se síranem.


Vnitřní prostory koliby. No nejsou stylové, romantické a pohádkové?
  

Typické dřeváčky. Sluší? A jak jsou pohodlné. Jen ta možnost si je vyzkoušet je báječná. Už vím, jak se chodívalo našim babičkám.
 
Krásný pozdrav z Bešeňové vám všem milé Ženy zasílá Francis

Zdroj foto: Jaroslava Frančíková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account