Aaron Günsberger přesedlal na testy respirátorů: Čtyři z pěti jsou k ničemu, říká

Běžný člověk nemá šanci ověřit původ, certifikáty v čínštině jsou občas přeložené návody k použití plenek nebo vložek, říká majitel pražské restaurace a nově i podnikatel s ochrannými pomůckami Aaron Günsberger
 
Od začátku pandemie vyrábí ochranné pomůcky i dezinfekci a zajišťuje jejich prodej. A protože se mu nelíbilo, jakou kvalitu mají výrobky nabízené na českém trhu, začal respirátory také testovat. Založil přitom facebookovou skupinu Ochranné pomůcky v ČR – kupujeme kvalitní ochranu nebo šmejd?, kde zveřejňuje, na co při testování přijde. A zjištění jsou to při nejlepší vůli velmi tristní. „Osmdesát procent respirátorů testem neprojde,“ říká  Aaron Günsberger.
 
Zveřejňované výsledky testování nejsou majitelům firem, které nekvalitní produkty prodávají, moc po chuti. „Píšou mi výhrůžky, vyhrožují mi likvidací, že na mě pošlou právníky… Určitě jim není příjemné, když někdo veřejně prokáže, že prodávají šmejdy,“ říká Günsberger. A z toho, že se vůbec něco takového na trhu může objevit, viní i komunikační chaos. „Drtivá většina lidí netuší, jaká pravidla vlastně platí, oni nevědí, co je má chránit. Je to ráj jak pro gaunery, kteří na tom vydělávají, tak samozřejmě i pro ty, kteří se chytili příležitosti namastit si kapsu. Konečný uživatel zaplatí za respirátor KN95 nebo FFP2 srovnatelně stejné peníze. A člověk, který takové nekvalitní produkty na trh dodal, se obohatí o čtyři pět korun. Vynásobte si to statisíci až miliony kusů a dostanete odpověď na to, proč mi vyhrožují a nehodí se jim to, co dělám, do krámu.“
 
Aaron je mimochodem jedním z těch, kteří prodělali covid v jeho velmi tvrdé formě. A servítky si, co se týče nemoci i těch, kteří její existenci popírají, opravdu nebere.
 
 

 
 
 
 
 
 
KN95 nestačí, respirátor musí být FFP2
Respirátory se u nás mohou prodávat výhradně v rámci standardizovaných tříd FFP1, FFP2 a FFP3, které jsou dané normou EN 149. Ta je platná pro celou Evropskou unii. Třída určuje propustnost prachů a aerosolů, které mohou být nosičem toxických látek či virů. Respirátory FFP1 musí zachytit minimálně 80 % takových částic, FFP2 minimálně 94 % a FFP3 hranici posouvají až na 99 %.
 
 

 
 
 
 
Často jsou nyní k vidění respirátory s označením KN95, které vychází z označování v Číně. Ovšem pozor, označení KN95 neodpovídá normě FFP2, jak by se mohlo zdát. Číslo v označení KN95 sice rovněž odkazuje na propustnost, ovšem jinak specifikovaných částic (jsou testovány pouze na prach, nikoli na kapénky). FFP2 je v tomto směru daleko přísnější. Jako respirátor se v rámci EU mohou prodávat ochranné pomůcky, které prošly testováním v rámci EN 149 a spadají do některé ze tříd FFP. Pokud mají označení pouze N95 nebo KN95, nejedná se o vyhovující respirátor. 
Nicméně ani označení FFP2 není sázkou na jistotu, někteří čínští výrobci jej neváhají uvádět na obal, ačkoli patřičnou certifikaci nemají. Anebo certifikací projdou u měřené šarže, ale následně už jakost průběžně nekontrolují a do prodeje se dostávají respirátory horší kvality.
 
Státní instituce, které se testováním respirátorů rovněž zabývají, jako je Česká obchodní inspekce nebo Výzkumný ústav bezpečnosti práce, bohužel podobné veřejné výsledky svých certifikačních testů neposkytují. Loni se do testování roušek či respirátorů ve spolupráci s laboratořemi pustila některá média, ale průběžné testování pana Günsbergera se zdarma dostupnými konkrétními výsledky je počin zatím unikátní.
 
https://vtm.zive.cz/clanky/respiratory-ffp2-mohou-mit-ruznou-kvalitu-prazsky-restaurater-se-pustil-do-jejich-testovani-a-prekvapuje-vysledky/sc-870-a-208682/default.aspx

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account