S knížkami Davida Freje se už nesetkáváme poprvé. Že je zánět zabiják, už víme, navíc tak skrytý, že si ho často akutně neuvědomujeme a únavu, depresi nebo cukrovku, obezitu nebo problémy s lymfou a otoky, s takovým problémem nespojujeme.
Autor ale nepovažuje stravu za všespasitelnou, třeba zánět způsobovaný chronickou nemocí jiného původu, což se někdy děje u boreliózy například, stravou nevyléčíte, to vyžaduje i jinou léčbu. Ale v každém případě tělu nesmírně ulevíte už jen tím, že ho přestanete zatěžovat tím, co obecně chronický zánět v těle provokuje.
A to je stres, nevhodné jídlo a třeba i znečištěné prostředí, ve kterém žijeme.
A tohle je kniha, která nabízí praktické řešení.*heart**heart**heart* Je to z větší části kuchařka, návod, jak si vytvořit jídelníček, jak se zamýšlet nad jídlem a těch 135 receptů, které autor nabízí, jsou z kategorie těch, které vás uchvátí jednoduchostí, šťavnatostí a chutností. Jednoduchým nápadem, použitými surovinami, které máme kolem sebe. Zelenina, ovoce, koření, sýry, ořechy, maso…
Jen se přiznejte, kolikrát si takhle v záchvatu něčeho zdravého koupíte něco – a pak se z různých důvodů neodvážíte, nebo prostě se nedostanete k tomu, si toto jídlo připravit. Mě se tohle stalo s quionou.
Takže šance to všechno napravit.:-D
A taky si ugrilovat řepu nebo udělat čočkové karbanátky, cukety využít i na guláš a zamlsat si třeba na pečených višních.
Tabulky a jídelníčky, důležité informace přehledně
Všechno je tady přehledné, většinou graficky zpracované, takže snadno dohledatelné. Obrázky barevné a krásné, máte chuť mlsat i samotnou knihu.
A mlsat i jinak než je dáno tím, co jsme se naučili. Co třeba VÁPNÍK? Máte ještě pořád pocit, že mléko je jeho největším zdrojem? Jenže tady nám autor nabízí celý seznam potravin, které ho předčí: Sezamová semínka, špenát, kapusta, šrucha, kelp, tahini, zelí, brokolikce, sardinky, para ořechy, rebarbora, celer, lněná semínka, papája, pomeranč, mandle, melasa a sojové výrobky.
Zamilovala jsem se do jídelníčků: Víte, když tápete, co zrovna k jídlu, hodí se takové ponouknutí víc než co jiného.
Tak co třeba v sobotu ke sváče?
Miska ořechů, nebo miska černých oliv?
A v neděli k obědu?
Biftek se špenátem, nebo krůtí steak na grilu s čerstvým rozmarýnem a dýňové hranolky.
O autorovi:
MUDr. David Frej je lékař, internista, studoval holistickou a funkční medicínu v Mexiku, Rakousku i Indii. Své poznatky využívá v praxi s klienty, zaměřuje se na léčbu zánětu a s ním souvisejících civilizačních chorob, problémů s výživou, biologickými rytmy, detoxikací organismu. Věnuje se ozdravným pobytům, přednáškám a seminářům. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace a je častým hostem televizních i rozhlasových pořadů.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account