Unikátní reality show Lvice, v níž hrají hlavní úlohu ženy s handicapem, vstupuje do svého 6. ročníku. Čtyřdílný seriál přinese pohled na výzvy, které účastnice prověří po fyzické i psychické stránce a přinutí je vystoupit z jejich komfortní zóny. Projekt je pořádán neziskovou organizací Cesta za snem s podporou Generali České pojišťovny. Projekt si klade za cíl ukázat, že i když nám život přináší nejrůznější nástrahy, vždy lze žít aktivní život, čelit výzvám a nezůstávat stranou pouze kvůli určitému znevýhodnění. Další rozměr projektu je pak charitativní, v letošním roce podpoří prostřednictvím veřejné sbírky Elišku (6), která se potýká z důvodu komplikovaného příchodu na svět s dětskou mozkovou obrnou.

Podstatou úkolů, kterým budou účastnice čelit, není jen vystavit je situacím, z nichž mají strach. Tím, že výzvy podstupují v týmu, mají možnost spolupracovat a doplňovat své schopnosti s ohledem na svá znevýhodnění. Je také možné vyhodnotit, že je čas říct si o pomoc, protože na danou aktivitu už zkrátka nestačí.

Právě spolupráce mezi lidmi s handicapem a těmi bez něj může být v běžném životě komplikovaná. Handicapovaní se často ostýchají o pomoc požádat. Naopak ti, kteří nemají zkušenosti, svou pomoc nabízejí a mnohdy zbrkle realizují nevhodným způsobem. Lvice chtějí diváky upozornit, že tyto dva světy nejen mohou, ale měly by fungovat společně. To je důvodem zapojení dvou účastnic bez handicapu z řad zaměstnankyň generálního partnera Generali České pojišťovny, což se velmi osvědčilo v předchozích ročnících.

Jedním z našich hlavních zaměření je ochrana života. Právě proto podporujeme také aktivity, které otevírají příležitosti pro lidi se znevýhodněním. Jsem ráda, že jsme i letos součástí projektu Lvice, který pro nás představuje smysluplný způsob, jak bourat bariéry mezi světem s handicapem a bez něj. Naše kolegyně jsou skvělým příkladem toho, jak každý z nás může aktivně přispět k tomu, aby si i lidé se znevýhodněním mohli plnit své sny a žít naplno, říká Monika Majerčíková, manažerka CSR z Generali České pojišťovny.

Lidé s handicapem také někdy postrádají odvahu nebo sebevědomí zkoušet nové věci. Lvice nejen účastnicím, ale také divákům dokazují, že největší překážkou v realizaci snů často není handicap či vnější okolnosti, ale odvaha. „Účast ve Lvicích mi pomohla podívat se na sebe úplně jinýma očima. Už vím, že s podporou dokážu zvládnout spoustu věcí a nejsem v tom sama. Navíc jsem zjistila, že moje vnitřní síla mi může dodat mnohem víc, než jsem si kdy myslela. Tolik zážitků během několika dní, tolik emocí – překonávání strachu, zvládání výzev a hledání nové verze sebe sama. Jsem moc ráda, že jsem se do projektu zapojila,“ vzpomíná účastnice z loňského ročníku Xenie Jenilina.

Projekt Lvice každým rokem podporuje patrona, kterému chce ulehčit jeho těžkou životní cestu. Letos je to rodina šestileté Elišky, jejíž start do života nebyl snadný. Kvůli komplikovanému příchodu na svět vážila jen 1,3 kg a potýká se s následky dětské mozkové obrny. Celé dětství poctivě trénuje a díky péči rodiny dokáže na kratší vzdálenost chodit. Stále ji ale trápí rovnováha a špatné pohybové vzorce. Aby se její stav dále posouval, potřebuje nákladné neurorehabilitace. Konto Bariéry, které Elišku pomohlo pro Lvice vybrat, vypsalo na Eliščinu rehabilitaci sbírku, na kterou lze přispět na č. účtu: 17111444/5500, VS 250192. První díl seriálu Lvice budou moci diváci shlédnout už 6. července na YouTube kanálu Cesty za snem. Na sociálních sítích organizace bude již s předstihem možné sledovat také osobní příběhy účastnic. Více informací včetně programu vysílání najdete ZDE.

Účastnice 2025

Adéla N., 19 let Studentka sociální činnosti. Jejím handicapem je dětská mozková obrna. Prostřednictvím Lvic by ráda překonávala hranice, které vedou k sebepoznání, a poznala nové lidi.

Katka S., 22 let Studuje mořskou biologii na univerzitě v Anglii. Jejím handicapem je nadkolenní amputace nohy. Ve Lvicích by ráda měla příležitost poznat další lidi s handicapem.

Bára K., 33 let Učitelka výtvarky a keramiky. Trpí vrozenou vadou, která vyústila k dobrovolné amputaci nohy. Ta jí umožnila znovu fungovat v běžném životě. Projekt Lvice sleduje od prvního ročníku, a tak si řekla, proč to taky nezkusit.

Martina T., 39 let Martina je masérka. Po úrazu hlavy začala ztrácet zrak a dnes je prakticky nevidomá. Účast ve Lvicích 2023 jí utekla díky vytouženému těhotenství. Letos jí syn s partnerem umožní zrušenou účast si vynahradit a prožít Lvice už s nově nabytými zkušenostmi jako máma.

Karolína H., 30 let Karolína pracuje na úřadu a ve volném čase je porotkyní na výstavách králíků. Karolína trpí svalovou dystrofií, která jí celoživotně postupně ubírá svalovou hmotu. Ráda by lidem ukázala, že je normální, když někdo používá kompenzační pomůcky dle potřeby a momentálního stavu. Chvilku sedí na vozíku a jindy pár kroků ujde sám.

Karolína Anna M. K., 18 let Je studentka čalounictví. Ve svých 3 letech byla účastnicí autonehody, jejíž následky ji upoutaly na invalidní vozík. Karolína miluje tanec a ráda zkouší nové věci, i proto ji Lvice zaujaly.

Natálie R., 32 let Členka týmů bez handicapu. V Generali Česká pojišťovně pracuje jako likvidátorka úrazového pojištění. Ráda zkouší nové věci, přijímá nové výzvy a posouvá své hranice. Její motivací je setkání s psychicky silnými osobnostmi, které ji v životě inspirují.

Hana M., 36 let Členka týmů bez handicapu. V Generali Česká pojišťovně pracuje jako projektová manažerka Facility. Chce zažít něco nového, ale především v rámci dobré věci poznat silné ženy, od kterých bychom se měli všichni inspirovat. Věří, že svou zkušeností, svým zápalem a empatií může být skvělým parťákem a hlavně oporou všem holkám i v těch těžších chvílích.

Zdroj: Nezisková organizace Cesta za snem a Generali Česká pojišťovna

Foto: Shutterstock

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account