Každá z vás, která má doma malé děti, to určitě zná. Děcka jsou každou chvíli nemocná a v 99 % případů to přenesou i na nás. Nejsem přítelem toho cpát do těch malých tělíček každou chvíli nějakou chemii v podobě léků, byť jsou samozřejmě posvěcené konzultací a razítkem na receptu naší MUDr. Hledala jsem proto přirozenější cesty, jak udržet své potomky zdravé.
Bylinky a léčivky jako ta správná cesta
Vnímám jako velkou chybu, když někdo předepisuje antibiotika na každou virózu, samo sebou, že to po čase neúčinkuje, ba dokonce přináší další problémy. Naštěstí tenhle trend už ustupuje a lékaři jsou osvícenější, ale i tak si myslím, že překrmovat se léky je nesmysl, když si s celou řadou věcí můžeme poradit přirozenější a šetrnější cestou, tedy s pomocí léčivých rostlinek a bylinek. Najdete v nich totiž tytéž účinné látky jenže v přírodním provedení a tím pádem i pro lidské tělo mnohem snáze vstřebatelné. 
(Tím samozřejmě nechci říct, že jsme absolutním nepřítelem léků. Samozřejmě jsou v některých případech naprosto nezbytné a jsem vděčná za celou západní medicínu! Jen si zkrátka myslím, kvůli běžným nemocem, jako nachlazení, viróza či drobná poranění, nemusíme hned běžet k doktorovi nebo do lékárny.) 
Začalo to darovaný květináčem s aloe vera
Začala jsem jednoduše. Tchyně mi darovala květináč s rostlinou aloe vera. V nadsázce tvrdila, že „je to jako bys měla doma celou lékárnu“.  Následovala přednáška o tom, co všechno léčí. Nejdůležitější je gel, který z rostliny dostanete jednoduše. Uříznete list, zbavíte ho slupky a gel (nebo dužinu) vyškrábete pomocí lžičky.
Podle odborných zdrojů: pomáhá posílit imunitu, lepšit trávení pokud trpíte zácpou nebo nechutenstvím, je vynikající při rekonvalescenci, účinkuje proti stresu, vyčerpanosti, nervozitě. Zní to skoro neuvěřitelně 🙂
Já ho používám především k hojení a uklidnění pokožky. Na drobné odřeniny při dětských hrách je skvělý. Když jsem vytáhla spreje s jódem, moje ratolesti vždycky začaly děsně řvát, za to „vodičku z kytičky“ si nechají na odřenou nohu napatlat v pohodě. To samé platí u spálenin od sluníčka. Já gelem občas potírám i pleť obličeje, když mi něco nepěkného vyskáče. Aloe vera pomáhá hojit a regenerovat.
Postupně mi na okenním parapetu přibyly i další rostliny.
Další rostlinky, na které nedám dopustit:
 

    Rýmovník

Rýmovník je příbuzný hluchavky, což je všeobecně známá “divoká” léčivka. Jméno získal od toho, že pomáhá proti rýmě. Stačí utrhnout lístek, promnout mezi prsty a uvolní se jakoby mentolová vůně. Uvolněnou vodičkou si můžete pomazat nos. Výborný je i čaj z lístků. Dobré jsou lístky i na štípnutí hmyzem, drobné odřeniny. Je to vlastně takový přírodní peroxid, jehož aplikace se ovšem naštěstí obejde bez pláče.

    Levandule

Tahle fialově kvetoucí rostlina s úžasnou vůní u nás nesmí chybět. U nás slouží hlavně na nespavost – usušenou ji máme v ložnici, kde se rozlíná její vůně. Od té doby, co jí máme, já s manželem i děti spíme jako šípkové Růženky (tedy, pokud spí i děti, to je jasné). Pokaždé, kdy se cítím nervózní nebo ve stresu, jdu levanduli očichat. Na úzkost, stres a neklid je to skvělý aromaterapeutický pomocník.


 
Když jdeme ven, bereme si lahvičku levandulového oleje (tady už jde tedy o kupovaný olej) jako poslední záchranu, výborně dezinfikuje malá poranění utržená třeba na dětském hřišti. 

    Stévie

Nahradila jsem cukr, kde jen to je možné, rostlinou zvanou stévie. Tuhle rostlinu z parapetu totiž můžete použít jako sladidlo. Je sladší než sacharóza (běžný cukr), ale přitom mnohem zdravější – nekazí se po ní zuby a má velice nízkou energetickou hodnotu. Bohužel má ale takovou zvláštní dochuť, takže se nedá používat úplně všude a já s ní sladím spíše jen nápoje. Sladké lístečky, přidávané u nás doma třeba do letní limonády nebo do čaje, mají děti rády. 

    Rozmarýn

Rozmarýn nabízí neuvěřitelnou škálu léčivých vlastností. Odborné zdroje tvrdí, že dokáže zklidnit, zlepšuje koncentraci, posiluje prokrvení, zlepšuje krevní oběh, vykazuje antimikrobiální účinky. Ve formě oleje dokáže pronikat hluboko do svalů a uvolňovat od bolesti, takže spolu s levandulí je rozmarýnový esenciální olej součástí naší cestovní lékárničky na bolavé nožičky.
Rostlinku požívám nejvíc na vaření, ale vyrobila jsem z ní i vlasovou vodu, která pomáhá proti vypadávání vlasů. Nedávno jsem vyráběla i mast, která pomohla synovi na poměrně ošklivou vyrážku. V neposlední řadě z něho vařím i čaj, která upravuje trávení, ale pozor, protože je dost močopudný 🙂
 
Jaké léčivky pěstujete doma vy? Budu moc ráda za nejrůznější tipy 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account