Dala výpověď v práci a koupila jednosměrnou letenku. Tyhle příběhy všichni milujeme, ale jak to funguje ve skutečnosti?

 

Moje dlouholetá kamarádka Markéta se rozhodla přestěhovat na Island, ale vzala to oklikou přes Ameriku. O tom byla první část rozhovoru, který si můžete přečíst tady.
 
Zajímaly vás i praktické věci, jak to vlastně funguje, když chcete na Islandu pracovat.

 

Přináším vám pokračování rozhovoru, ve kterém Markéta poodhalí trošku víc, ze skutečného života.
 

 

  Marky, tvoje Islandské dobrodružství je prozatím u konce, jak dlouho jsi tam žila?
 

Zhruba půl roku, od začátku května do konce listopadu, takže pořádnou zimu už jsem tam bohužel nezažila. 
 

 

 

Proč jsi svůj pobyt ukončila?

Na Island jsem se vydala s představou, že buď zjistím, že cestování není pro mě a vrátím se domů nebo se mi tam bude líbit tak, že už tam zůstanu.

Ale jak už to bývá, život je málokdy černobílý a ještě méně často si něco dělá z vašich plánů.
 

Vzhledem k tomu, že jsem si našla práci v cestovním ruchu, ocitla jsem se na konci sezóny (konec léta) před otázkou co dál. Island jsem si zamilovala, ubytování jsem měla a sehnat jinou práci by nejspíš nebyl problém. Jenže jsem si musela přiznat, že by to bylo setrvání v určité komfortní zóně, kterou jsem si tam vytvořila a že to, co mě nejvíc láká a děsí zároveň je pokračovat v cestování.

 

Jak jsem postupně poznávala život v ostatních zemích, začala jsem si tím víc uvědomovat věci, které mi vyhovovaly na Islandu.

Nevím jestli se na Island vrátím a budu tam žít dlouhodobě, ale pokud ano, můžu tak učinit s vědomím, že jsem se pro to rozhodla vědomě a ne kvůli strachu, co by mě čekalo jinak.

 

A to je myslím v životě poměrně důležité, ne jen to co děláme, ale jaká je naše vnitřní motivace.
 

 

 

Když jsi přiletěla na Island, měla jsi už něco domluveného (ubytování, práce..), nebo jsi vše řešila až po příletu?

Ubytování na prvních pár dní jsem naštěstí měla zajištěné u známého. Jinak sehnat ubytování na Islandu je celkem problém, většinou mnohem větší než najít práci. Pokud má někdo volný pokoj nebo byt, radši ho dá na Airbnb a vydělá víc peněz, než by vydělal dlouhodobým pronájmem. Tenhle trend je vidět všude, ale vzhledem k šílenému množství turistů je to na Islandu mnohem výraznější.
 

 Takže jsem se rovnou vzdala vyhlídky práce v oboru (dentální hygiena) a hledala v oblastech, kde byla možnost práce s ubytováním (hotely, farmy). Vzala jsem životopis a obešla místa v okolí, což samo o sobě bylo děsivé, protože veškeré předchozí práce jsem měla domluvené předem a v podstatě bez pohovoru.

Ze začátku to nevypadalo moc nadějně, hlavně kvůli tomu, že Islanďani mají na vše čas a já jsem nebývala moc trpělivá… Takže když se mi začali ozývat zpět potenciální zaměstnavatelé, já už pomalu balila kufry:)
 
Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account