Blíží se vysvědčení, a tak je nejvyšší čas pokusit se vylepšit pololetní skóre. Pro děti byly poslední měsíce náročné. Nemohly se pořádně vydovádět se spolužáky, distanční výuka je „přišpendlila na židli“ a k obrazovkám počítačů, a zatímco ručička na váze u mnohých školáků stoupala, pozornost k probírané látce klesala. Víme, jak to napravit! Pomůže dodržovat následujících pět zásad.
Každodenní pevný řád
V době, kdy se způsob školní docházky mění častěji, než dubnové počasí je nutné, aby děti měly nastaven pevný řád. To znamená, aby vstávaly i uléhaly každý den ve stejnou dobu, každý den se ve vymezeném čase věnovaly škole, odpočinku i třeba pomoci v domácnosti. Děti tak budou přesně vědět, kdy se co dělá a díky tomu se mohou na danou činnost lépe soustředit. Kromě toho řád odjakživa pomáhá zvládat náročné časy.
Náš tip: Připojte se ke svým ratolestem. Ze začátku může být změna návyků obtížná, ale když se spojí celá rodina, jde to snáz. Začít můžete třeba každé ráno lehkou domácí ranní rozcvičkou, nebo společnou snídaní.
Zdravé snídání
Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pokud má dítě ve škole fungovat, ať už na dálku, nebo v lavici, je nutné dodat organizmu potřebné živiny. Aby snídaně nejen nasytila, ale také „probudila“ mozek, měla by obsahovat komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. A samozřejmě musí dítěti chutnat.
Náš tip: Celozrnná houska s lososem a avokádem je ideální volba. Kváskový chléb s máslem a vařeným vajíčkem taky. K jakékoliv snídani vždy přidejte kousek čerstvé zeleniny. Pro obměnu můžete dětem uvařit také pohankovou nebo jáhlovou kaši s ovocem a medem a doplnit ji trochou jogurtu. Rozhodně ale zapomeňte na sladkosti ze supermarketu. Dítě by po nich bylo unavené a nepozorné.
Jídlo pro mozek
Jednou až dvakrát týdně by měly všechny děti konzumovat ryby nebo výrobky z nich. A to proto, že ryby obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny, které mimo jiné podporují vývoj mozku a zlepšují proces učení a zapamatování. Součástí rybího oleje je i cenný vitamin D, jež posiluje imunitu. Pokud děti „jídla s ploutví“ odmítají, vsaďte na doplňky stravy.
Náš tip: Dávejte školákům denně Möller’s rybí olej s ovocnou příchutí, anebo Möller´s Omega 3 Želé rybičky. Děti nic nepoznají a učení jim půjde jako po másle, nebo spíš jako po oleji z tresčích jater. Více na www.mollersomega3.cz.
Pitný režim v zimě
V horkých letních měsících na tekutiny většina z nás nezapomíná, v zimě je to horší. Přitom právě nedostatek tekutin zhoršuje u dětí schopnost soustředění, způsobuje únavu, bolesti hlavy i trávicí obtíže. Vysušené sliznice v ústech navíc mohou lépe podlehnout útokům bakterií a virů.
Náš tip: Dětem neprospívají žádné bohatě slazené nápoje colového typu. Dejte jim k pití raději neslazený nebo mírně slazený vlažný čaj (slabší černý, ovocný, bylinkový), případně čistou vodu.
Pohyb pro koncentraci
I když je „tělák“ ve škole zakázaný, pohyb jako takový zakázaný není, naopak jej doporučuje deset z desíti českých lékařů. Podle studií fyzická aktivita ovlivňuje příznivě také aktivitu mozkovou. Pomáhá jakékoliv cvičení, nebo i svižná chůze, běžky či jízda na kole. Je prokázáno, že pohyb zlepšuje soustředění u dětí. Je tedy vhodné, pokud to jde, zařadit krátké pohybové přestávky i během školní výuky. Stačí deset minut.
Náš tip: Dopřejte dětem co nejčastěji, nejlépe denně, pohyb venku, a to za každého počasí. Zlepší jim to nejen procesy zapamatování a soustředění, ale budou mít také lepší náladu a lépe se jim bude večer usínat.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account