Na preventivní prohlídky chodí v České republice pouze 30 až 40 % lidí. Jak zlepšit přístup Čechů k preventivním prohlídkám? Co to je vlastně prevence? A jak ovlivnila přístup k prevenci koronavirová pandemie? Na otázky odpovídá v dalším díle Loono podcastu vedoucí lékařka společnosti Moje ambulance Ludmila Mazylkinová.

„Preventivní prohlídka je soubor vyšetření nebo režimových opatření, které nás mají vést k tomu, abychom nebyli nemocní, eventuálně abychom zachytili včas onemocnění, které by se dalo dobře léčit,“ říká Ludmila Mazylkinová během rozhovoru s lektorkou Loono Štěpánkou Dostálovou.

Na preventivní prohlídku k praktickému lékaři by měl člověk chodit jednou za dva roky. Přestože ji platí zdravotní pojišťovna, dochází na ni jen 30 až 40 % lidí v České republice. „Je to dáno nedostatečnou edukací, ale také finanční stránkou věci. Lidé jsou zvyklí, že s čím přijdou, to se dá léčit, a to vesměs zdarma,“ vysvětluje Ludmila Mazylkinová, podle které by finanční spoluúčast na léčbě mohla procento docházející na preventivní prohlídky zvednout.

„Své klienty vždy upozorňujeme prostřednictvím SMS nebo emailů, aby přišli na preventivní prohlídky včas,“ vysvětluje Ludmila Mazylkinová s tím, že se dnes člověk může registrovat, k jakému doktorovi chce, pokud nabírá nové pacienty. Pokud s novým doktorem nebudete spokojeni, můžete se po uplynutí tříměsíční lhůty přehlásit zase jinam.

Návštěvu preventivních prohlídek poznamenala také pandemie koronaviru. „Lidé se báli chodit k doktorovi, proto bylo málo preventivních prohlídek. Měli strach, že se nakazí, i když jsme objednávali pacienty tak, aby zdraví lidé chodili na prevenci v jiné časy, než byli objednaní nemocní, potenciálně covidoví jedinci,“ říká Ludmila Mazylkinová, „lidé také nechodili se zdravotními obtížemi, bagatelizovali je. Myslím, že určitě přibylo ne včas léčených onkologických onemocnění, komplikací ohledně kardiovaskulárních onemocnění. Pokud člověk nepřišel s tím, že jej bolí na hrudi, a léčil si doma záda, tak to samozřejmě následky má. A to se dělo.“

Jak se od sebe liší primární, sekundární a terciární prevence? K jakým dalším lékařům by měl člověk docházet na preventivní kontroly a jak často? Jaké existují v České republice screeningové programy a jak probíhají? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v 96. epizodě Loono podcastu na Spotify a dalších streamingových službách.

Podcast připravuje nezisková organizace Loono, která učí veřejnost o prevenci a zdraví. Během sedmi let své existence odstartovala čtyři velké kampaně, v rámci kterých vzdělává v oblastech prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění i reprodukčního a duševního zdraví. V současné době se Loono zaměřuje na prevenci jako celek, kdy chce nabídnout kompletní přehled o prevenci v České republice. Aktuálně dokončuje aplikaci Preventivka, která mu v naplnění těchto cílů výrazně pomůže.

Více informací najdete na webových stránkách Loono i na jeho sociálních sítích.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account