Ačkoliv radosti i smutky do běžného života patří, jakmile „blbá nálada“ přesáhne únosnou míru a začne zasahovat do běžného života, může jít o nemoc s názvem deprese. Tu už nelze jen tak vyběhat ani překonat vůlí, ale musí se léčit. Mnohem lepší však je tomuto stavu, pokud je to možné, předejít.
Miliony smutných…
Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí depresí na celém světě přes 264 milionů lidí. V České republice se před pandemií potýkalo s touto nemocí zhruba 6-7 % populace, během pandemie ale smutná nálada stoupala a nyní se s depresí, úzkostí či jinou poruchou nálady léčí kolem milionu Čechů, přičemž ženy mírně „vedou“. Přibývá také lidí, kteří mají psychické potíže jako následek prodělaného onemocnění Covid-19. Co s tím? Mírným až středně těžkým potížím se dá předcházet svépomocí a stejně tak se dají i léčit. Zkuste dodržovat následující desatero.
Zachovejte každodenní řád
Ačkoliv je to právě nyní náročné, udělejte maximum pro to, abyste si i v době koronakrize udrželi návyky, které vás budou přibližovat „normálnímu“ životu. Například vstávejte i usínejte denně ve stejnou dobu, a pokud pracujete z domova, ráno se oblékněte „jako do práce“, případně se taky namalujte. Jsou to zdánlivé drobnosti, ale pomohou vám cítit se lépe.
Hýbejte se
Je vědecky prokázáno, že pravidelné aerobní cvičení má na náš organizmus stejný efekt jako antidepresiva. Byť jsou teď mnohá zařízení zavřená a pohyb je částečně státem regulován, nikdo vám nemůže zakázat běhat venku, chodit na procházky nebo cvičit doma. Zkuste se překonat, i když se vám nebude chtít, a dejte si 30 minut pohybu denně. Ale pozor, fungovat to může, jen když vás to bude bavit. Proto se nenuťte do cyklistiky či „venkovní posilovny“, pokud k těmto aktivitám máte odpor. A zároveň je potřeba zmínit, že těžká deprese se „rozchodit“ nedá. V takovém případě jsou léky nutné.
Nakrmte mozek
Přibližně 60% našeho mozku je tvořeno tuky a celá polovina z toho jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Výzkumy prokázaly, že dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin napomáhá k předcházení depresivních stavů a dokonce působí podpůrně i v jejich léčbě. Pokud například pacient užívá doplňky stravy s obsahem omega-3 a zároveň bere antidepresiva, mohou omega-3 kyseliny zlepšovat účinek léků. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny také pomáhají předcházet rozvoji ADHD i Alzhaimerovy choroby, zmírňují pocity úzkosti i symptomy bipolární poruchy a celkově vylepšují naši náladu. Nejlepším zdrojem těchto zdravých tuků jsou mořské ryby, jako třeba losos, sardinky, tuňák nebo treska. Nemáte-li ryb ve své stravě dost, doplňte zásoby omega-3 nenasycených mastných kyselin pomocí doplňků stravy. Ideální je přímo rybí olej, který je k dostání i s příjemnou citronovou příchutí, nebo ve formě kapslí (více na www.mollersomega3.cz ). Studie ukazují, že suplementace rybího oleje je při léčbě deprese prospěšná ve srovnání s placebem. Rybí olej je proto vhodné užívat jako doplněk ke standardní antidepresivní terapii.
Dbejte na dobrý spánek
Problémy se spánkem má podle průzkumů až 30 % lidí. Zároveň je prokázáno, že ti, kteří spí hůře, jsou častěji postiženi stresem a jeho následky a už začínající psychické onemocnění špatný spánek ještě zhoršuje. Proto dbejte na zásady spánkové hygieny. Mimo jiné je důležité, abyste spali v dobře větrané, spíše chladnější místnosti, na večer se nepřecpávali a dvě hodiny před ulehnutím nevystavovali mozek účinkům „modrého světla“ z počítačů a mobilů. To zastavuje uvolňování spánkového hormonu melatoninu a tím vás zbytečně „probouzí“. Večer před spaním si také sepište úkoly na další den, abyste je v posteli mohli „pustit z hlavy“.
Chvalte sami sebe
Každý den si večer zrekapitulujte, co se vám povedlo. Uvařili jste chutné jídlo, ušli jste počet kroků, které jste si sami vytyčili, nebo se vám podařilo odevzdat s předstihem pracovní úkoly? Tak to jsou přece dobré zprávy! Spousta lidí má tendenci se spíše podceňovat a své úspěchy bagatelizovat. Dodejte si sebevědomí a kapku dobré nálady tím, že sebe sami pochválíte. Nemusí to být nahlas a před ostatními, stačí, že o tom budete vědět vy.
Provoňte domov
Je známo, že příjemné vůně v nás vytvářejí libí pocity, mírní strachy a úzkosti a zlepšují náladu. Favoritem je v tomto ohledu levandule. Nakapejte si večer pro uklidnění několik kapek 100% přírodního esenciálního levandulového oleje do aromalampy, nebo na látkový ubrousek poblíž postele. Nasládlé aroma vám pomůže cítit se lépe.
Nezůstávejte sami
Člověk je tvor společenský a izolace nikomu z nás nedělá dobře. Využijte každé příležitosti, abyste pěstovali vztahy kolem sebe a zůstávali v kontaktu s rodinou a přáteli. Když to nejde osobně, můžete si zavolat nebo uskutečnit videohovor. A o svých trablech a smutcích si také neváhejte promluvit s odborníky. Psychoterapie je běžnou součástí nejen léčby, ale i prevence mnoha duševních onemocnění.