Spolek Nové háro pomáhá dětem, které přišly po chemoterapii o vlasy. Založila ho teprve osmnáctiletá Markéta Zagrapanová jako součást vlastního boje s rakovinou.
 


 
Ve čtrnácti letech při chemoterapii přišla o vlasy. Když ztratila milované kadeře nesla to těžce. V nemocnici v pražském Motole potkávala další dívky bez vlasů. Sama měla paruku. Ostatní dívky většinou ne – paruky byly příliš drahé. Markéta založila spolek „Nové háro“, který shání dárce pravých vlasů a následně z nich vyrábí paruky pro dětské onkologické pacienty.
 

Dívky bez vlasů? Cítily se divné, ošklivé, jiné.

 


 
Život je vlastně zboží. Markétě se nemoc vrátila. Bojovala, ale letos v lednu boj s nemocí bohužel prohrála. Po Markétině úmrtí se spolku ujala maminka Lucie.
 
Ve chvíli, kdy se někdo ozve, že paruku potřebuje, začne vlásenkářka vyrábět paruku na míru. Vlasy chodí do spolku i poštou. Darované vlasy, které lidé chtějí poslat, by měly být minimálně 20 centimetrů dlouhé, mohou být přírodní i barvené, vlnité i rovné.
Posláním spolku je zároveň šíření povědomí o dětské onkologii, v plánu je organizování přednášek a besedy, ve kterých bude Markétin osud žít dál.
Vlasy je možné posílat na adresu:
Nové háro, z.s.,
Lužice 105,
Lužice u Mostu, 435 24.
 


 
Více informací naleznete na www.noveharo.cz, případně na facebookovém profilu Nové háro.
 
Zdroj: 5+2 Pardubic a Chrudimsko, číslo 23., ročník VII.
 

1 Komentář
  1. Lucka Lucka 6 měsíců ago

    To je pěkné

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account