Rizika hygienických produktů: Glyfosát a geneticky modifikovaná bavlna ve vašem každodenním životě

Slovní spojení “jako v bavlnce” může mít různé odstíny…

Víte, jaké látky obsahují vaše hygienické potřeby, jako jsou vložky nebo tampóny? Jak zareagujete, pokud zjistíte, že se nejedná o přírodní vlákna, ale o nepřírodní bavlněné výrobky, které ještě obsahují rakovinotvorný herbicid glyfosát? Věděli jste, že 85% bavlny, která se pěstuje na celém světě, je geneticky modifikovaná (GM)?

A tam, kde se přírodní bavlna ještě pěstovala, tam se dokonce prostřednictvím rozvojové pomoci vnutila GMO bavlna? Například v roce 2014 v Etiopii, která byla sužované suchem, GM bavlna měla povzbudit domácí textilní a oděvní průmysl.

Kromě už známé GM kukuřice a GM sóji, existuje i GM bavlna. Když se podíváte na své hygienické výrobky, jako jsou třeba tampóny a vložky, tak zjistíte, že jejich důležitou složku tvoří bavlna. Na bavlníkových plantážích se přitom používají nejjedovatější chemické pesticidy. Na denním pořádku jsou otravy a úmrtí lidí, kteří na plantáži pracují.

 

My ovšem také nosíme trička, která jsou vyrobená z GM bavlny. Co se potom děje s farmáři, kteří jsou nuceni GM bavlnu pěstovat, vidíme po celém světě. Jsou zotročeni.

 

V samotných Spojených státech amerických se na produkci bavlny, která se pěstuje na 5,7 milionech hektarů, každý rok vystříká 35 000 tun Roundupu. To je nejprodávanější pesticid, který vyrábí koncern Monsanto (o tom, co všechno má tato nechvalně proslulá firma na svědomí, jsme psali zde).

Letos slaví jeden známý produkt své 65. výročí, je to malý zázrak z vaty. V Německu existuje již 65 let. Řeč je o „o.b“, což jsou tampóny od americké firmy Johnson & Johnson, jednoho z největších farmaceutických koncernů na světě.

Johnson & Johnson rovněž dosáhl skvělých prodejních výsledků (zisk 11 miliard eur) se spotřebním zbožím poté, co společnost v roce 2006 převzala spotřební divizi firmy Pfizer za 12,4 miliard eur. Pfizer vlastnil v roce 2002 farmaceutický koncern Pharmacia, který měl 80% podíl ve společnosti Monsanto. To se stalo fúzí v roce 2000 Monsanto Company do Pharmacia Corporation. Zemědělsko-chemická divize byla pod názvem Monsanto v roce 2002 opět prodána.

Od té doby se z Monsanta vyvinul specialista na agrochemikálie a geneticky modifikované osivo. To je jen malý vhled do toho, jak jsou spolu korporace navzájem propojené. Mimochodem firma Nestlé v roce 2012 převzala od Pfizeru divizi dětské výživy.

V srpnu 2015 web Netzfrauen upozornil na to, že tampony, vložky nebo slipové vložky do kalhotek jsou zatíženy množstvím látek, které jsou zdraví škodlivé. Nebezpečné látky obsažené v tamponech, vložkách nebo slipových vložkách jsou mimo jiné:

– Zbytky chemikálií, jako jsou dioxiny a furany, které mohou pocházet z bělícího procesu, který se provádí chlorem. Tyto látky jsou považovány za karcinogenní.

– Neznámé aromatické chemikálie (vůně), které mohou vyvolat narušení hormonálního systému nebo alergické kožní vyrážky.

– Chemická lepidla, jako je např. methyldibromoglutaronitril, což je konzervační činidlo. Před jeho používáním v kosmetice již v roce 2008 varovalo Greenpeace. Může totiž vyvolat záněty a alergii kůže.

– Nicméně pokud víte, že se používají karcinogenní látky, jako je formaldehyd a chemická změkčovadla, které mohou vést až k neplodnosti, měli byste přemýšlet dvakrát. Produktů značek jako Always, Alldays, o. b., Tampax & Co. každá žena spotřebuje v průměru téměř 17 000.

– Nejedná se jen o ubrousky nebo tampony, ale všechny hygienické výrobky, které obsahují bavlnu. Takže se jedná i o dětské pleny, obvazy atd.

– A pak tu máme glyfosát. Nikdo z nás nechce být glyfosátem otráven, a přesto je obsažen v různých produktech, jako ukázala nedávná studie.

Glyfosát je rakovinotvorná chemikálie. WHO (Světová zdravotnická organizace), která je pevně v rukách farmaceutického průmyslu, klasifikovala glyfosát pouze jako „pravděpodobně karcinogenní“. Ale mnoho dalších studií jasně poukazuje na propojení glyfosátu a poruchy žláz s vnitřní sekrecí, což vede k rakovině. (viz 17 důvodů, proč musí být glyfosát zakázán.)

Na většině bavlníkových plantáží se používají nejjedovatější chemické pesticidy. Poprvé byla GM bavlna schválena v roce 1996 v USA. Označení GMO u hygienických produktů není zatím povinné. Z tohoto důvodu nelze zjistit, zda byl výrobek vyroben z geneticky modifikované bavlny. Vzhledem k tomu, že cca 70 % světové bavlny pochází z geneticky modifikovaných rostlin a bavlna se při zpracování smíchá, se dá ale předpokládat, že naprostá většina běžných bavlněných textilií již geneticky modifikované složky obsahuje.

Od té doby, co se zjistilo, že 85 % všech tamponů je zamořeno glyfosátem od Monsanta, jsou ve Spojených státech proti této společnosti hlasité protesty.

 

85 % všech tamponů je zamořeno glyfosátem Monsanta

 

Světová zdravotnická organizace herbicid glyfosát, který se používá prakticky kdekoliv, dala do souvislosti s rakovinou. Byl totiž zjištěn u 85 % všech hygienických výrobků, které byly testovány v pilotní výzkumné studii na University of La Plata v Argentině. 62 % vzorků také obsahovalo AMPA (aminomethylfosfonová kyselina), což je derivát glyfosátu. Podle Revolution News byly vzorky odebrány z gázy a vaty, dále z hygienických výrobků pro ženy, jako jsou tampony a vložky, které byly v supermarketech a lékárnách v oblasti La Plata. Výsledky byly prezentovány na 3. národním kongresu doktorů fumigovaných měst v Buenos Aires (National Congress of Doctors of Fumigated Towns).

V látkách, které jsou rozložitelné v životním prostředí, bylo 85 % všech vzorků pozitivních na glyfosát a 62 % bylo pozitivních na AMPA. U vaty a sterilní gázy byla hodnota 100 %. Zpravodajské agentuře Telam (přes RT.com) to řekl, vedoucí výzkumu doktor Damian Marino.

V surové bavlně byla koncentrace AMPA o 39 parts per bilion (ppb, částice na miliardu) vyšší, oproti 13 ppb u glyfosátu. V gáze se AMPA nezjistila, ale obsahovala 17 ppb glyfosátu. Prezident kongresu Medardo Avila Vazquez řekl, že výsledky studie jsou velmi vážné, když se bavlna nebo gáza používá na rány nebo na osobní hygienu. Bavlna se používá i ve sterilních produktech a zjistilo se, že jsou kontaminovány látkou, která údajně způsobuje rakovinu. Největší díl produkce bavlny na Zemi zaujímá geneticky modifikovaná bavlna, která je odolná vůči glyfosátu.

Když rostou rostlinám pupeny, jsou postřikovány glyfosátem, který potom kondenzuje a dostane se přímo do produktu. Glyfosát je hlavní složka Roundupu, který vyrábí Monsanto. Stále je to nejpopulárnější herbicid. Patent ,,Roundup Ready“ vyvinulo Monsanto tak, aby GM bavlna, sója a kukuřice přežily i vysoké dávky Roundupu. V letech 1992 až 2012, podle US Geological Survey, se v letech 1992–2012 na polích v USA aplikovalo 2,6 miliardy liber glyfosátu od Monsanta. V roce 2015 americké ministerstvo zemědělství potvrdilo, že 94 % z národní produkce bavlny se skládá z geneticky modifikovaných odrůd, které byly ošetřeny odpovídajícími herbicidy a insekticidy.

Lístek geneticky modifikované bavlny vypadá tak nevinně… Foto CSIRO, CC BY 3.0

Vzestupný trend u GM sóji, obilí a bavlny je nepřehlédnutelný. Monsanto vychází z toho, že jsou jeho výrobky bezpečné. Odvolává se na schválení od Environmental Protection Agency, která karcinogenní potenciál glyfosátu zařadila do kategorie E, což dokládá, že je pro lidi nekarcinogenní. Koncern rovněž vyzývá k tomu, aby WHO stáhla nazpět hodnocení, že glyfosát potenciálně může způsobit rakovinu. Není to poprvé, kdy si vzala pod lupu chemické složení dámských hygienických produktů. Již v roce 2013 zjistilo Women’s Voices for the Earth, že toto odvětví prodává produkty, které jsou neregulované a obsahují potenciálně škodlivé chemické látky, jako jsou např. konzervační látky, pesticidy, aromatické látky a barviva.

Z GM bavny jsou rovněž vyrobené  třeba džíny, stejně jako trička, spodní prádlo atd. Nemluvě o bavlněných výrobcích v soupravách pro poskytování první pomoci (lékárničky), tedy obinadla a všechny výrobky s vatou. Ty se hodinu co hodinu používají na operačních sálech na celém světě a přicházejí do kontaktu s otevřenými ranami. Dokonce i bavlněné tampony jsou obvykle z GM bavlny.

Jen pro zajímavost. V listopadu 2015 Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA potvrdil svoje dřívější hodnocení o bezpečnosti glyfosátu. Podle EFSA nepředstavuje glyfosát žádné karcinogenní riziko pro člověka. Nezávislé výzkumy a všechny indicie stejně jako zdravý rozum ale naznačují něco docela jiného.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account