Mateřídouška. Kdo by ji neznal, kdo by si nevybavil drobnou bylinku s pozoruhodnou vůní, která jde cítit již z dálky?
Jenže není mateřídouška jako mateřídouška. Existují desítky až stovky druhů mateřídoušky – rostlinek rodu Thymus. Najdeme mezi nimi i tu, které se řídá mateřídouška obecná, ještě častěji však tyminán obecný. Mateřídouška a tymián jsou blízcí příbuzní a někdy je v tom trochu zmatek. Ani botanické knihy v tom nejsou jednotné. Na tom, že je mateřídouška (a vlastně i tymián) pozoruhodnou voňavou bylinkou to však nic nemění.

    Ale abychom v tom udělali trochu jasno – u nás je nejčastěji zastoupeným druhem mateřídouška vejčitá, také mateřídouška úzkolistá.
    Méně často a v teplejších oblastech ČR roste mateřídouška časná, mateřídouška olysalá nebo mateřídouška panonská.
    V horských polohách se naopak vyskytuje mateřídouška alpinská a mateřídouška ozdobná (mateřídouška sudetská).
    A to ještě existují druhy, které u nás sice nejsou domácí, ale dají se dají pořídit v zahradnictví a pěstovat na zahradě.

Na zahradě u kocoura doma máme hned tři mateřídoušky (tymiánu) – zástupce rodu thymus a každá vypadá trošku jinak – viz úvodní foto…
Dostupné jsou i šlechtěné kultivary mateřídoušky. Jednotlivé mateřídoušky se navíc ještě mezi sebou kříží, takže se mezi sebou někdy poznají jen těžko. Ostatně není to nutné – všechny aromatické mateřídoušky nesou podobné léčivé účinky.
Účinky mateřídoušky, stejně jako její využití a pěstování rozebíráme v našem článku.
Také vám mateřídouška tolik voní?*heart*

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account