Rybízové keře jsou na našich zahrádkách velmi oblíbené a hojně rozšířené, najdeme je snad v každé z nich. Kdo se rozhodne pěstovat rybíz, může si vybrat z pestré nabídky různých tvarů od kulovitého až po rozložitý keř či dokonce stromek.
Bílý a červený rybíz – Trocha historie
Rybíz se začal pěstovat v 16. století, a to nejvíce ve Francii, Holandsku a Anglii. Ovocnáři už v té době rozlišovali několik odrůd červených a bílých rybízů. Ve střední a jižní Evropě se tak šířily odrůdy, na východě se pěstovaly divoce rostoucí typy. Až v 19. století se dostaly evropské odrůdy i dál na východ, do Ruska. Při křížení s místními odrůdami vznikly typy dostatečně odolné proti tvrdým klimatickým podmínkám. Dobré podmínky našel rybíz i v některých oblastech Severní Ameriky, kde také byly vyšlechtěny první velmi známé a mezi pěstiteli velice oblíbené odrůdy (Fayova úrodná, Wilder, Stephens, Red Lake). Rybíz bílý a růžový vznikl křížením několika druhů rybízu. V Mattioliho Herbáři z 16. století je rybíz nazýván “vínem svatého Jana“.
Bílý a červený rybíz – Bobule plná zdraví
Je až neuvěřitelné, kolik zdraví prospěšných látek jedna malinká kulička rybízu obsahuje. Například vitamínu C obsahuje tolik, že už konzumací 40 kuliček pokryjeme celou doporučenou denní dávku tohoto vitamínu pro dospělého člověka. Dále je v rybízu zastoupen vitamín P (rutin), vitamíny řady B (niacin a kyselina pantothenová) a karoteny, z nichž se v těle tvoří vitamin A. Mimo vitamínů je také rybíz velmi ceněn pro obsah nenasycených mastných kyselin, tříslovin a pektinu. Ze stopových prvků je v něm nejvíce zastoupen vápník, železo, v menším množství pak hořčík, mangan a draslík. Kombinace všech těchto látek je jedinečným přírodním lékem. Rybíz zvyšuje imunitu lidského těla, pomáhá při angínách, rýmě i zánětech sliznic. Je také dobrou prevencí rakoviny, chrání naše oči a cévy.
Bílý a červený rybíz v kuchyni
Bílý a červený rybíz má unikátní složení i z hlediska možnosti zpracování. Vysoký obsah pektinu totiž přímo napomáhá konzervaci v podobě kompotování, při výrobě džemů a sirupů. Kompotovat rybíz zvládne i naprostý začátečník – stačí přidat jen cukr a vodu. Z tohoto důvodu je také vhodné kombinovat rybíz s jinými druhy ovoce, které naopak zase mohou mírnit kyselost rybízu. Čerstvý rybíz sladíme nejlépe medem, možné je samozřejmě i pocukrování, to se však tolik nedoporučuje.
Oblíbeným způsobem konzervace rybízu je i jeho zamražení. Mražený rybíz nám výborně poslouží při pečení moučníků s ovocem po celý rok. Mezi nejoblíbenější dezerty s rybízem patří klasický rybízový koláč, bublanina nebo různé ovocné dorty s želé, které mají příjemně nakyslou a osvěžující chuť.