V listopadu máme nejcitlivější plíce a celé dýchací ústrojí.

V listopadu, kdy se příroda čím dál více utišuje a připravuje na zimu, jsou v našem těle nejcitlivější plíce a celé dýchací ústrojí. Naše tělo je takový zmenšený odraz přírody, tedy zákonitosti rovnováhy, které můžeme vidět v přírodě, se dějí i v nás. V listopadu nemá příroda moc přebytečné energie, listí již opadalo, veškerá zemní energie se stahuje dovnitř, aby měla dostatek sil na zimu. Totéž se děje i v našem organismu. Nemáme tolik energie a je důležité se nepřepínat, šetřit se svou životní sílou a dbát na pravidelný spánek. Obzvláště v tomto období je dobré chodit spát kolem 22 hodiny a brzy kolem 7 hodiny vstávat.

Podíváme-li se na dýchání podrobněji, zjistíme, že každý nádech a výdech, je takový zrod a skon. Přijímání a dávání. Přijímáme vzduch, energii, potravu, zkušenosti a zážitky. Dáváme část ze svého kyslíku, energii, vylučujeme odpadní látky, dělíme se s lidmi o zkušenosti, emoce a zážitky. Je-li rovnováha mezi dáváním a přijímáním, jsou naše plíce v harmonii, tudíž zdravé. Příkladem astma je silná nerovnováha mezi dáváním a přijímáním. Vedle této informace je důležité, zda-li máme pocit, že se nám v životě dobře dýchá, máme-li dostatek prostoru a volnosti pro svůj způsob žití. A nebo jestli naopak někomu neubíráme jeho vzduch, respektujeme ostatní a nechceme je měnit.

Jako prvotní disharmonie dýchacího ústrojí je dušnost, kašel, tlak a bušení na hrudi, neschopnost se plně nadechnout a nebo úplně vydýchnout. Na duchovní rovině to je neschopnost či neochota komunikace, netolerance a smutná nálada.

Z bylinek je vhodná lichořeřišnice, echinacea, čaj z kořene lékořice, odvar z ovsa setého a ostatní bylinky dobré na zvýšení imunitního systému, avšak je dobré zvážit či se poradit, aby nedráždily sliznice, tedy vynechat příliš siličné byliny. Co se týče jídla – rýže, oves, hnědá čočka, bílé fazole, tofu. Ze zeleniny – kedlubny, mrkev, pórek, cibule, česnek; z ovoce – hrušky, jablka, sušené meruňky, datle.

Jako pamlsek si dejte lékořici zapíjejte zázvorovým čajem s medem, k tomu pozorujte svůj dech a nabírejte energii na další krásný den. Užijte si alespoň chvilku za celý den úplného ticha a rozjímejte. Dle ajurvédy si každé ráno po rutinní hygieně pomažte celé tělo sezamovým olejem a zajděte si jednou týdně na důkladnou olejovou masáž. Právě olej snižuje chladnou větrnou energii v nás. A to je nejen pro plíce během celého listopadu balzám. 🙂

S láskou, Jana Hrušková, www.vivaenergia.cz

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account