Uklidňuje vás pobyt v lese? Ve světě se rodí nový obor a Lesní mysl je toho součástí. Koncept seberozvoje pochází z Finska, zakladatelkou je Sirpa Arvonen. Je postavený na předpokladu, že jsou okolnosti, které můžeme ovlivnit, a schopnosti, jež lze trénovat podobně jako svaly a vytrvalost. Zároveň přicházejí události, s nimiž jedinec nic neudělá, ale může pracovat s uměním přijímat je.

Metodika Lesní mysli umožňuje krátkými, jednoduchými cvičeními trénovat dovednosti vedoucí k životní rovnováze, která zahrnuje nadhled, odvahu ptát se (i sebe sama), ztišení, relaxaci i uvědomování si vlastních vnitřních zdrojů. Lesní mysl je založená na vědeckých výzkumech a poznatcích o vlivu lesního prostředí na člověka.
Příroda spojuje tělo i ducha a Lesní mysl násobí a prohlubuje přirozené léčivé účinky lesa. Předností filozofie Lesní mysli je jednoduchost, dosažitelnost a každodennost. Není třeba čekat na nějaké „až“ – až bude víkend, až bude více času, až bude venku pěkně. Lesní mysl je pro každého, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. Existuje i verze, kterou lze praktikovat v domácnosti, ale les, park či zahrada jsou pro její uskutečňování samozřejmě nejlepší. Slovy jedné účastnice workshopu, „Lesní mysl je o malých věcech, které mají velké účinky“.

Martina HOLCOVÁ, zakladatelka Lesní mysli v ČR

STAVĚT MOSTY

Zájemce o nový, rodící se obor bude zajímat, že na konci září se v Brně uskuteční Mezinárodní dny Lesní terapie. Budou se konat už potřetí, organizují je pořadatelé ve Finsku, ale hosté jsou z celého světa a z různých oborů: vědci, praktici, učitelé, doktoři a umělci. Všechny spojuje les a zájem o tuto problematiku. V České republice se akce uskuteční (26.–27. 9. 2020) pod křídly Lesní mysli. Dvoudenní on‐line přenos příspěvků z Finska a ze světa bude doplněný o možnost zúčastnit se workshopů, které se k tématu vztahují. Kapacita akce je omezená. Podrobnější informace nabízí web lesnimysl.cz.

„Účinky přírody na zdraví začínají být všeobecně uznávány. Využití léčivých účinků přírody, například v primární zdravotní péči, teprve začíná. Současně roste komunita lesní terapie a spolu s ní se vynořuje rozmanitost přístupů, termínů a postupů. Cílem Mezinárodních dnů lesní terapie je zvýšit povědomí o lesní terapii a pomoci tomuto oboru vyvíjet se tím, že vytvoříme mosty mezi praxí a vědou,“ napsali o konferenci finští pořadatelé.
Foto: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account