Jarní obnova: Vyhněte se únavě díky správnému výběru potravin

Lehce stravitelná jídla, větší podíl zeleniny, čerstvé klíčky, kyselá a přirozeně sladká chuť potravin, méně tuku a soli a dostatek vhodných tekutin. Takové složení jídelníčku v jarním období vás posílí a zbytečně nezatíží vaše trávení. Budete se cítit svěží a vyhnete se únavě.

Rozmary počasí ovlivňují i naše chutě a potřeby a je dobré těmto signálům těla naslouchat. Pokud venku převládá spíše chladno a větrno, dávejte přednost tepelně zpracovaným potravinám. Nejvhodnější úprava jídla je na jaře šetrné vaření, dušení a napařování. Polévkou tedy rozhodně nic nezkazíte, právě naopak.
Syrovou zeleninu a ovoce zařazujte do svého jídelníčku postupně a úměrně se zvyšujícími se teplotami venku. Mají totiž ochlazující efekt, což by pocítili především zimomřiví lidé. Jarní zeleninu, zelené výhonky a byliny je vhodné přidávat do jídel v době, kdy je příroda sama nabízí. Ideální je proto čerstvá sezónní strava z našeho pásma.



Zařaďte hojně i luštěniny a také celé obiloviny, nejlépe v podobě teplých kaší, nákypů a rizot. Obiloviny tělo nejen čistí a harmonizují, ale dokonce uspokojí i vaši chuť na sladké. Začnete-li ráno teplou obilnou kaší, „mlsná“ už vás nejspíš honit nebude. Připravte si kaši ovesnou, jáhlovou, či pohankovou. V teplejších dnech pak můžete obilné vločky, oříšky, semínka a ovoce přidávat i do kvalitních živých jogurtů. Do jídel využívejte i rýži, ječmen, ječné kroupy, pšenici, bulgur, špaldu, žito, či quinou. Těžké živočišné bílkoviny nahraďte raději luštěninami, tofu, tempehem nebo rybami.

Příroda na talíři i ve sklenici
Zeleniny by v jarním jídelníčku mělo být opravdu hodně. A to ve všech podobách, v hlavních jídlech, polévkách, přílohách, salátech i v čerstvých šťávách. Dopřejte si tepelně upravenou brokolici, kapustu, zelí, špenát, mangold, kedlubnu, rebarboru, květák i cibuli. Vynikající na posílení imunity je i nakládaná zelenina – pickles. Kyselá chuť k jaru patří, podporuje činnost jater.



S teplejším počasím zvyšujte i podíl syrové zeleniny a talíř si zpestřete třeba listovým salátem, čínským zelím, rukolou, čekankou, polníčkem či ředkvičkami. Na dochucení se hodí petržel, pažitka i řeřicha. Zelené výhonky si můžete vypěstovat i doma. Uřízněte vršek mrkve, cibule, či petržele, vložte ho do vody a za několik dní vyroste zelená nať, kterou můžete pokrájet a přidávat k pokrmům.



Využívejte často i divoké bylinky, které v sobě ukrývají velkou sílu a stačí jich do jídel či nápojů přidat i menší množství. Pampelišky, sedmikrásky, kopřivy, jitrocel, podběl, či medvědí česnek můžete přidat do polévek, do špenátu, karbanátků, nádivek, omelet nebo je čerstvé a pokrájené nasypat na namazaný chléb a do salátů.

Pijte čistou vodu, čerstvé šťávy a bylinkové čaje
Dostatek tekutin nám pomůže k co nejlepší očistě organismu a zároveň usnadní i důkladné vstřebávání živin, které nám dodají potřebnou energii. Nejlepší službu v pitném režimu udělá čistá neperlivá a neslazená voda, do které můžete přidat kapku citronu. K nastartování dne je prospěšná i teplá voda s citronem nebo nápoj z mladého ječmene, který se na lačno do 20 minut vstřebá a rychle doplní živiny do těla.



Odšťavňujte čerstvé ovoce a zeleninu a dopřejte si v hojném množství i lahodné zeleninové a ovocné šťávy, které vás očistí i posílí. Na domácí fresh se výborně hodí jablka, hrušky, mrkev, řepa, celer, špenát, petržel, zelené výhonky, doplnit můžete i lžičku zeleného ječmene. Vhodné kombinace už jsou na vás. Připravit si můžete čisté šťávy z odšťavňovače i hutnější smoothie v mixéru s prospěšnou vlákninou. Co nejvíce si však užívejte vše zelené. Chlorofyl obsažený v zelených rostlinách podporuje krevní oběh, zažívání, funkci střev a navíc má i hojivé účinky.

Při očistě, na uklidnění i na posílení imunity pomohou i vhodně zvolené bylinkové čaje, které by doma nikdy neměly chybět. Dobrou službu udělá v jarním období čaj meduňkový, mátový, šípkový nebo slézový.  Výborný je i banča fermentovaný čaj, který napomáhá trávení a alkalizuje krev.

Klíčky a osení jsou plné energie
Klíčky jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů, semínka, obiloviny i luštěniny můžete tedy nechat také naklíčit. Vhodné jsou v každém ročním období, pomáhají k regeneraci organismu, šetřit s nimi tedy nemusíte. Naklíčenou čočku, hrách, vojtěšku, slunečnici, zelený hrášek, cizrnu, fazole mungo, či adzuki můžete přidávat do salátů nebo jako oblohu k vařeným jídlům. Vašemu zdraví prospěje alespoň lžíce klíčků k teplému jídlu či v salátu denně.



Naklíčenou pšenice či ječmen můžete také nechat dorůst na zhruba 10 až 15 centimetrů. Z tohoto osení plné čerstvé energie pak můžete připravit třeba šťávy, přidávat je do zeleninových nápojů, nebo je pokrájejte na posyp k hlavním jídlům i na chléb s tvarohem či pomazánkou. Mají silné očistné a hojivé účinky a při pravidelné konzumaci mohou významně pozitivně ovlivnit i váš zdravotní stav.

Využívejte tedy čerstvých darů přírody právě teď, kdy jsou nejsilnější.

Potraviny vhodné do jarního jídelníčku:
Oves, pšenice, špalda, rýže, kuskus, sója, nakládaná zelenina (pickles), naklíčené obilí a luštěniny, zelené výhonky, čerstvé bylinky, zelené saláty, listová zelenina, ředkvičky, kedlubny, brokolice, kyselejší ovoce (jablka, višně), zakysané mléčné výrobky, mátový, meduňkový, šípkový a slézový čaj

A jak vypadá váš jarní jídelníček?
Využíváte rády čerstvé potraviny a bylinky?

Zajímáte se o jídlo, tradice a zdravý životní styl? Inspiraci najdete i zde:
Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí
Zelený drink vám dodá energii
Potřebujete očistit tělo a posílit imunitu? Zelené potraviny podpoří i vaši léčbu a regeneraci
Babí léto – doba zrání, sklizně a nových výzev. Vychutnejte si dary přírody!
Pár kilo navíc? Trochu přibrat na podzim a zimu nevadí, hlídejte si ale míru
Jak zůstat fit i v sychravém počasí?
Cítíte zimu a chlad? Syrové ovoce a zeleninu na podzim vyměňte za tepelně zpracované
Na podzim očistěte tělo, mysl a vykliďte skříně
Nezapomeňte si domů přinést barborku. Na Vánoce vás potěší bohatstvím květů
Tipy na dárky, které nebudou ležet ve skříni bez užitku. Darujte zdraví a zážitky
Užijte si adventní Krakov plný dobrého jídla a tradic. Město králů na řece Visle vás uchvátí
10 důvodů, proč mít doma kokosový olej. Pečuje o vaše zdraví i krásu
Spirulina vás posílí, podpoří trávení a pomůže i při hubnutí
Zimní jídelníček by měl zahřát. Užijte si kaše, polévky, luštěniny, ryby i kvašenou zeleninu
Cítíte po zimě únavu a přepadají vás deprese? Zatočte se stresem!
Jak zdokonalit zážitky z velikonočního stolování? K jídlu zvolte i lahodné víno
Dopřejte si jarní očistnou kúru. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy vám dodají energii
České děti trpí kazivostí zubů více, než jinde v Evropě. Prevence by tento trend zvrátila
Po ledových mužích se konečně vystěhujeme ven. Pranostiky ale nepodceňujme

Zdroj: Ivana Sýkorová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account