Víte, že i vy sami si můžete doma archivovat víno, třeba pro příležitost budoucího významného jubilea? Pokud například při narození potomka pořídíte víno určené k archivaci, můžete jej otevřít třeba při jeho osmnáctých narozeninách. Když půjde o vhodně zvolenou láhev, které dáte patřičnou péči, znamenitě rozvine své kvality. Archivace vína sice má svá pravidla, ale s trochou snahy to zvládne každý.
Aby bylo uzrálé víno plnější a harmoničtější, došlo u něj k vylepšení chuti, vůně a celkové kvality, je třeba věnovat pozornost potřebným podmínkám. Přečtěte si 7 jednoduchých pravidel, jak víno správně archivovat.
1) Správný výběr
O vhodnosti vína k archivaci rozhoduje mnoho faktorů, namátkou třeba množství bezcukerného extraktu a zbytkové kyseliny. Čím více jich víno obsahuje, tím lepší bude k archivaci. Každý ročník i každá půda jsou však specifické a může se stát, že i sebelepší víno se v jednom ročníku zkrátka nepovede. „Které láhve jsou pro archivaci vhodné, ví vždy nejlépe vinař, proto je nejjistější dát na jeho doporučení. Většinou se jedná o vlajkové lodě vinařství,” radí na úvod sommelier Honza Pánek z www.vinozarchivu.cz, jediného českého e-shopu, který se přímo na archivní vína specializuje. Uniknout vaší pozornosti by neměla ani zátka – archivní vína by měla být zapečetěná vysoce kvalitním a čistě přírodním korkem.
2) V hlavní roli teplota
Že u vína hraje roli teplota, víme skoro všichni – bílé víno před podáváním chladíme, pro červené je zase ideální teplota do 18 °C. Jak je to ale při archivaci? Ideálně by v místnosti, kde archivní víno uchováváte, měla být teplota mezi 10–15 °C. Jestliže bude vašemu vínu zima, může ztratit aroma. Pokud mu bude moc teplo, může se stát, že bude aroma naopak až agresivní. V místnosti by navíc nemělo docházet k výkyvům teplot. „Máte-li na výběr ze dvou místností, přičemž ta první je za normální situace ve správné teplotě, ale občas v ní dojde k náhlým výkyvům teploty, zatímco ve druhé je o něco tepleji, ale teplota je stabilní – zvolte druhou variantu,” doporučuje Pánek.
3) Jedině na ležáka
Spousta z nás víno jen tak postaví do spíže nebo do boční přihrádky v ledničce. Neuvědomujeme si ale, že tím vínu škodíme – v tom nejhorším případě se dokonce může úplně zkazit. Spodní část korku by totiž měla být neustále ponořená, čehož dosáhneme tím, že budeme víno skladovat naležato. Korek si díky tomu udržuje svou elasticitu a do lahve nepronikne obávaný kyslík. Ten by mohl způsobit, že naše víno potká předčasné stárnutí. Pokud tedy chcete víno archivovat, postarejte se, aby leželo.
4) Pozor na pachy
Korek má ještě jednu zapeklitou vlastnost – nasává pachy. Dávejte si proto pozor, s čím víno skladujete. S výrazně aromatickými potravinami se vaše víno kamarádit nebude. Snažte se předejít i uskladnění spolu s dezinfekcemi a dalšími chemikáliemi – opar čisticích prostředků, který se na vás vyvalí ihned po otevření lahve, vám radost nejspíš neudělá. Ideální není skladování vína v takovém sklepě, kde by bylo v blízkosti ovoce či zeleniny, které také celkem silně voní.
5) Optimální vlhkost a tma
Vlhkost, která vínu vyhovuje nejvíc, se pohybuje mezi 60 a 70 %. To je zhruba o 20 % víc, než jaká je doporučená vlhkost v ostatních místnostech. V obýváku se tedy vašemu vínu líbit nebude, čistý sklep je v tomto ohledu lepší varianta. Další věcí, kterou víno nemá rádo, je světlo – ani to od sluníčka, ani to od žárovek. UV záření obsažené ve světle totiž nepřiměřeně urychluje proces zrání a oxidace.
6) Netřepat, prosím!
Pro optimální zrání víno potřebuje být v klidu, nemělo by se s ním hýbat. Když tedy budete láhev neustále natřásat, často ho přesouvat nebo někam vozit, proces archivace zbytečně narušíte.
7) Po otevření příliš nečekat
Až nastane ten slavnostní den, pro který víno archivujete, vypijte jej ideálně během jednoho sezení. „Mladé víno vydrží ještě několik dní po otevření v ledničce. U zralého vína se ale těžce odhaduje, jak se bude po otevření vyvíjet jeho charakter. Pokud je to například dvacetileté víno, pusťte se do ochutnávání do půl hodiny od otevření,” uzavírá Pánek.
Tip na víno k archivaci, například jako dárek k narození miminka:
2017 Premier Cru Classé, Santenay, Les Héritiers Saint-Genys
Santenay je suché červené víno z odrůdy Pinot Noir z Burgundska ve Francii, které je nejslavnější vinařskou oblastí na světě. Vyrábí se ve vinařství Les Héritiers Saint-Genys z hroznů z padesátileté vinice o rozloze pouhých 0,81 hektaru, která patří do prestižní kategorie Premier Cru. Toto klasické elegantní víno potřebuje ke své celé kráse ještě několik let zrát, aby dosáhlo svého skutečného potenciálu. Můžete jej ale otevřít kdykoliv v průběhu archivace. Pořídíte-li více lahví, máte možnost posoudit, jak víno zraje v průběhu času.
Víno určené k archivaci je ideálním dárkem k narození potomka a otevřít jej můžete například při jeho 18. narozeninách. Také je ale možné začít jej archivovat při příležitosti začátku studia na střední nebo vysoké škole, a pak si s ním připít k promoci, nástupu do první práce a podobně.
Cena za láhev 0,75l – 1090 Kč vč. DPH
www.vinozarchivu.cz
Jak na archivaci vína doma?
-
Bomba proti zahlieneniu a upchatému nosu
IvetaZaťková||Krása a zdraví
Upchatý nos a dráždivý kašel vie poriadne potrápiť. Je nepríjemným sprievodným príznakom vírusového ochorenia. Po dlhšom čase môže...
-
28. červenec, Světový den hepatitidy C: Boj proti neviditelnému nepříteli, který stále sílí
Irča Holčáková||Krása a zdraví, péče o sebe, zajímavosti
Žloutenka typu C představuje závažné zdravotní riziko po celém světě. Záludností této choroby je fakt, že mnoho lidí nemusí...
-
Tymián bylinka
KateřinaŠlimarová||Krása a zdraví
Jeho pestovanie je jednoduché a darí sa mu aj v našich podmienkach. Kvitne od mája do septembra, zbierajú sa z neho listy...
-
Horké dny osvěží KetoMix sirup a další letní nápoje
MarieP||Krása a zdraví
Pro letošní letní sezónu připravila značka KetoMix nové ledové nápoje s exotickým nádechem pomerančů. V teplých měsících, kdy je správný pitný...
-
Osvěžení, které tělo ocení s každým douškem: Nepasterovaná kombucha Nupreme s příchutí Cola
Irča Holčáková||Krása a zdraví, nákupy, tipy, zajímavosti
Ikonické nápoje s kolovou příchutí se v 90. letech staly symbolem svobody a radosti. Dnes však tato chuť může...
-
Jak neupadnout do zimního spánku? 2. díl
ŠárkaMariana||Krása a zdraví, péče o tělo, tipy, zima
Zima nadále pokračuje a já jsem ve svém předchozím článku nenapsala úplně vše, co jsem původně chtěla 😀 Ráda...
-
Eva Vrabcová-Nývltová překonala v Praze český rekord
EvaKubáňová||Krása a zdraví
Skvělé ženské výkony se zrodily na jubilejním, 20. ročníku SPORTISIMO 1/2MARATONU PRAHA, který se konal minulou sobotu, 7. dubna....
-
"Budoucnost vidím v personalizované péči," říká dermatoložka
red_a||Krása a zdraví
Stárnutí nezastavíme, ale svůj životní styl si vybrat můžeme. Ten je totiž klíčový pro to, jak bude naše pleť...