Bolí Vás v krku, nebo jiná část těla?
Vezměte si Priessnitzův zábal Mamavis
Priessnitzův zábal se skládá z chladné vlhké látkové vrstvy a suché teplé vrstvy. V moderní době se klasické provedení pozměnilo a začal se používat igelit přes první vlhkou chladnou vrstvu obkladu. Při dlouhotrvající aplikaci zábalu s igelitem však v některých případech může dojít k zapaření kůže pod obkladem. (Jandová, 2009)
Zábaly Mamavis spojují všechny klasické vrstvy, včetně tzv. „vrstvy moderní doby“ – tedy igelitu. V zábalech však není klasický igelit, ale hřejivé prodyšné jádro, tudíž se nemusíte bát zapaření kůže jako při použití zábalu s igelitem.
Vnitřní díl namočte ve studené vodě
Jak ale tyto vrstvy dohromady fungují?
Priessnitzovy obklady jsou studené zapařovací obklady, které přikládáme lokálně na povrch těla s cílem dosažení lokálního prokrvení. (Capko, 1998)
„V průběhu přiložení obkladu dochází k několika fázím:
fáze: je hypotermická, trvá 5-10 minut. Vzniká vazokonstrikce.
fáze: je izotermická, nastupuje v průběhu 30. – 40. minuty. Vazokonstrikce se postupně mění na vazodilataci.
fáze: je hypertermická, nastupuje v průběhu 60. – 80. minuty. V místě obkladu vzniká lokální vazodilatace (aktivní hyperemie).“ (Capko, 1998)
Rozumíte těmto odborným slovům? Zřejmě málokdo. Já s nimi měla také trochu problém, proto Vám v následujících řádcích účinky Priessnitzova obkladu zjednoduším:
Pokud tedy použijeme zábal jako klasický Priessnitzův obklad, tedy vnitřní díl namočíme do studené vody, vyždímáme, vložíme zpět do zábalu a přiložíme na postižené místo, dojde ke třem fázím:
-
První fází je snížení teploty studeným obkladem, čímž dochází k zúžení cév, nebo-li vazokonstrikci.
Při druhé fázi se teplota ustálí a zúžené cévy se postupně rozšiřují.
Během třetí fáze se teplota zvyšuje, dochází k přehřátí a cévy se v daném místě rozšiřují, což se nazývá vazodilatace. Aktivní hyperemie je překrvení, které vzniká zvýšeným přítokem krve do dané oblasti.
Díky zvýšenému přítoku krve se na bolavé místo dostávají rychleji buňky imunitního systému a dochází k rychlejšímu uzdravení bolavé části těla.
Cévy se nejprve zúží a následně rozšíří
Rozšířením cév se dosáhne zvýšeného průtoku krve a propustnosti (rychlejší přísun a prostupnost buněk imunitního systému, zvyšuje se také dostupnost kyslíku, živin a glukózy pro svaly)
Vašemu tělu se uleví
Vždy záleží na druhu i délce trvání Vašeho problému, záleží tedy, kdy začnete problém léčit a jak často zábal používáte.
Postupně se Vám budeme snažit přiblížit každou nemoc, či trápení, na které lze Priessnitzovy zábaly využít. Povíme Vám ve spolupráci s MUDr. Novotným, jak přesně zábal použít na určité potíže. S bylinkářkou Maruškou Vám zase nabídneme tipy, jak využít léčivou sílu bylin a přírodně podpořit léčbu. Sledujte náš blog a vše se dozvíte.
Pochopili jste alespoň částečně, jak Priessnitzovy zábaly fungují? Pokud máte nějaké další dotazy k funkci Priessnitzova zábalu, neváhejte a napište nám!
Více o nás na www.mamavis.cz a naší cestě na www.mamakteravi.cz
Zdroje:
JANDOVÁ, Dobroslava. Balneologie. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-2820-9.
CAPKO, Ján. Základy fyziatrické léčby. Praha: Grada, 1998. ISBN 80-7169-341-3.