Přes 13 let jsem se trápila s akné, které jsem neúspěšně léčila různými krémy a léky. Celou tu dobu jsem bojovala proti pupínkům a hlavně sama proti sobě.Styděla jsem se za to, jak vypadám a nedokázala jsem se přijmout. Akné konečně začalo mizet až poté, co jsem pochopila jeho psychosomatickou příčinu.

Co mi akné zrcadlilo?

I když jsem během těch let postupně měnila stravování a péči o sebe, pupínky se mi stále objevovaly. Nevěděla jsem, co dělám špatně a co dalšího mám změnit. Až časem jsem objevila důležitý krok k léčbě akné – práci s psychikou.  A díky tomu jsem se vydala na cestu k sobě samé.


Zabývala jsem se tím, jak o sobě smýšlím a jak k sobě přistupuji. Pozorovala jsem, že se často stresuji a strachuji. Už od dětství jsem měla strach ze všeho možného – od toho, že mě někdo zkritizuje a ublíží mi, až po to, že nebudu mít naplňující zaměstnání nebo vztahy.
Vše mi začalo postupně docházet. Dlouhá léta jsem žila ve strachu a neměla jsem se ráda. Odmítala jsem svůj vzhled a svoje vlastnosti. Neuměla jsem se smířit s minulostí a spoustu věcí jsem si vyčítala. Nedokázala jsem se za sebe postavit. A akné mi všechny tyto postoje přirozeně reflektovalo a chtělo, ať změním přístup k sobě samé.
Práce s psychikou byl náročný, ale léčivý proces. Vyzkoušela jsem spoustu očistných a seberozvojových technik. Dávala jsem průchod všem bolestným vzpomínkám a emocím. Podívala jsem se do částí sebe samé, kde jsem nikdy předtím nebyla. Díky tomu všemu jsem lépe pochopila vnitřní poselství akné.

Kůže je odrazem vnitřního stavu

Naše tělo je velmi moudré a neustále s námi komunikuje, a když jeho zprávám porozumíme, můžeme se uzdravit z jakékoliv nerovnováhy. Na kůži se odráží vnitřní postoj k sobě samým a problémy s kůží jsou často označovány jako problémy kontaktu. Může to znamenat, že nechceme zvenčí nic přijmout, ale také, že z nás nejde ven to, co by ven chtělo.
Akné má své psychosomatické poslání v pubertě i v dospělosti. V pubertě se v mladém člověku pere spousta emocí a pocitů, od vzrušení, strachu až po sexualitu (často potlačovanou) a hledání vlastní identity. Už tehdy vzniká v našem těle hluboký, často nevědomý, konflikt, který chce jít na povrch a odeznít, ale brání mu v tom naše kůže.


V dospělosti je akné projevem konfliktu, který chce jít ven, prolomit hráze a odeznít. Nezřídka to bývá konflikt nepochopení, omezení v partnerském vztahu, ale i neuspokojení a potlačená sexualita. Neléčené akné u dospělých upozorňuje, že člověk prožívá stejné vnitřní zranění jako v období dětství nebo dospívání a je nejvyšší čas upravit pohled na sebe samé.

Potlačené emoce chtějí ven z těla

Akné nám ukazuje, že nejsme se svými emocemi vyrovnáni a že je potlačujeme. Je možné, že jsme v sobě potlačili jistá traumata a bolestné vzpomínky, hlavně ty, které souvisí s naší individualitou. Bohužel potlačením emocí nevyřešíme svoji situaci ani v pubertě, ani v dospělosti, protože emoce, se kterými se nevypořádáme, se ukládají do našeho těla. 

Prostřednictvím pupínků se nás tělo snaží osvobodit od zranění skrytých uvnitř, která už v sobě nechce potlačovat. Udržovat potlačené trápení totiž vyžaduje mnoho energie a tělo si žádá o změnu.

Potlačené emoce se projevují různými formami a každý kožní problém může mít jinou hlavní emocionální příčinu. Konkrétně akné je vyjádřením velkého proudu emocí, které chtějí pozornost a chtějí se dostat na povrch a ven z těla – vnitřní vztek, bolest, odmítání sebe samých, pocit „nejsem dost dobrý“ a další.

Akné je projevem nesebelásky

Když sami sebe plně nemilujeme, často ani nechceme být viděni ostatními. Nechceme se ukazovat světu a tak se snažíme skrýt svou osobnost. Bohužel své fyzické tělo skrýt nedokážeme, a proto akné vznikne jako záminka ke skrytí těla před ostatními. Někdy může sloužit akné jako naše alibi, které nám umožní utéci světu, který nám nerozumí. Díky akné se máme na co vymluvit, můžeme se stáhnout do sebe a nikomu se neukazovat.
Akné často jen potvrzuje, jak se sami se sebou cítíme a jak k sobě přistupujeme. Je projevem dlouhodobého nedostatku sebelásky. Je také obvykle omluvou pro naše nízké sebevědomí, ne naopak. Pokud této psychosomatické souvislosti neporozumíme, můžeme být „obětí akné“ klidně celý život.

Jakýkoliv kožní problém je pobídkou k hluboké vnitřní změně. Přijměte akné jako svého moudrého učitele!


Jedinou opravdovou cestou, jak svou kůži uzdravit, je změna životního stylu, zpracování omezujících přesvědčení, potlačených emocí a hlavně přijetí sebe samých.
To nejlepší, co pro sebe můžete udělat je, začít věřit sami v sebe a naslouchat zprávám svého těla. Vaše kůže se dokáže sama uzdravit, když ji v tom podpoříte správnými činy i myšlenkami, o kterých píšu v e-booku Uzdrav svou pleť.
Na jednu z hlavních příčin akné, stres, jsem se podívala v tomto článku, kde najdete i několik triků na redukci stresu.

Napadla vás někdy spojitost psychiky a pupínků? Jste si vědomi toho, jak k sobě přistupujete?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account