Unikátní vůni oleje Tea Tree si asi vybavuje úplně každý, hlavně v 90. letech jste na něj mohli narazit skoro na každém kroku. Dnes je jeho popularita znovu na vzestupu, a to z mnoha důvodů. Jde o čistě přírodní produkt, který má nejen antibakteriální účinky, umí ale také bojovat s viry, plísněmi nebo záněty. Navíc ho lze využít i jako prevenci například proti lupům, ale také zubnímu kazu. Kde se olej Tea Tree vzal, jaká je jeho historie a proč je tolik ceněn?
Poklad se staletou tradicí
Obří sílu i mnohostranné vlastnosti Tea Tree oleje jsou lidstvu známy už stovky let, až donedávna šlo ale jen o úzkou privilegovanou skupinu. Řeč je o domorodých obyvatelích Bundjalungů, v jejichž domovině ve východní Austrálii rostly stromy Kajeputu střídavolistého (Melaleuca Alternifolia), jinak také čajovníku australského. Olejem z rozdrcených listů léčili odnepaměti dýchací onemocnění, ale také různá poranění kůže či spáleniny. Čaj z odvaru z listů pak používali na léčbu kašle nebo nachlazení.
Kouzelná vůně muškátového oříšku
Do Austrálie v 18. století zavítal významný britský mořeplavec James Cook. Kromě toho, že přispěl k celé řadě objevů, byl také velkým gurmánem. Když připlul do východní Austrálie, velmi ho zaujal odvar z listů Kajeputu střídavolistého, který kouzelně voní po muškátovém oříšku. Listy si poté pravidelně vozil na své plavby a kromě léčení poranění kůže nebo nachlazení využívala posádka nápoj také jako prevenci obávaných kurdějí. Námořníkům ale zcela jistě dělalo ještě větší radost pivo, které prý z listů též kvasili.
(Ne)správné jméno
Kajeput střídavolistý kapitána Cooka zcela očividně velmi zaujal. A protože z něj primárně konzumoval odvar z listů, který znal už z jiných oblastí světa, nazval strom čajovníkem australským. A to i přesto, že keře, na kterých se pěstuje skutečný čaj, jsou z hlediska botaniky úplně jiného rodu (Camellia) než strom, z něhož se získává olej Tea Tree.
Slavné 20. století
Od objevení tohoto esenciálního oleje britským mořeplavcem jeho popularita rostla, skutečného věhlasu se mu ale začalo dostávat až s příchodem 20. století. Australané ho považují za svůj národní poklad a všelék. Proto když vypukla Druhá světová válka, narukovat museli všichni muži. Až na producenty oleje Tea Tree; ti nejprve dostali rozkaz vyrobit dostatek oleje pro všechny australské vojáky a teprve poté se mohli sami vydat do boje.
Z Austrálie až na konec světa
Svět objevil olej Tea Tree po Druhé světové válce a od té doby je stále populárnější. Důvody jsou nasnadě – kromě toho, že jde o téměř všelék, se jedná o čistě přírodní produkt. Může obsahovat až 150 aktivních látek, z nichž jsou nejdůležitější cineol a terpineol. Cineol je látka, která se při vdechování éterických olejů vstřebává nosem a plícemi a pomáhá například při zánětech horních dýchacích cest. Ještě zásadnější je ale terpineol, který v oleji Tea Tree působí antibakteriálně. Navíc má nadstandardní snášenlivost – i když obsahuje některé alergeny (limolen, geraniol a linalool), jejich podíl je pouze jedno procento. V levandulovém oleji je pro srovnání 40 % alergenů a v citrónovém oleji dokonce 72 % alergenů.
Olej, nebo Superman?
Jak už bylo mnohokrát řečeno, využití oleje Tea Tree je téměř nekonečné. Nejvíc je ceněn díky svým antibakteriálním účinkům, poradit si ale umí i s plísněmi a viry. Přípravky s olejem z čajovníku australského jsou nedocenitelné pro každého, koho trápí akné a pupínky. Tento olej ale dokáže pomoci i s velmi úporným problémem v podobě například plísně na nohou nebo vší. A proti jiným přípravkům má olej Tea Tree navíc ještě tu výhodu, že má protisvědivé účinky. Produkty s olejem Tea Tree pomáhají také například lupy, opary a díky svému chladivému efektu ulevuje také od spálenin. Australský zázrak dále zmírňuje svědění o otoky po štípnutí hmyzem, zrychluje hojení ran a zmírňuje lupénku.
Co můžeš udělat dnes…
Olej Tea Tree nám může pomáhat ještě dřív, než nastane nějaký problém, skvěle se totiž hodí i k preventivním účelům. Protože umí bojovat s viry, jde o skvělý produkt na přírodní dezinfekci rukou. K tomuto účelu smíchejte dvě kapky oleje Tea Tree s jednou lžičkou krému na ruce či s kokosovým olejem. Ústní voda s přídavkem oleje z australského čajovníku je zase velmi účinnou prevencí zubního plaku, a tedy i kazu. Tady vás ale musíme důrazně upozornit, abyste se raději spolehli na už hotové výrobky, kde je množství oleje Tea Tree pečlivě odměřeno. Při konzumaci většího množství je totiž tento olej jedovatý.
Olej Tea Tree v produktech značky Australian Bodycare
Jak už název napovídá, značka Australian Bodycare pochází od protinožců, a proto je zcela přirozené, že hlavní slovo v jejích produktech má australský národní poklad, tedy olej Tea Tree. V její nabídce najdete čistící gely, pleťové vody i hydratační přípravky, které díky antibakteriálním účinkům oleje Tea Tree pomáhají s prevencí pupínků a akné. Trápí vás plíseň na nohou? Čisticí tělový gel a tělový krém od značky Australian Bodycare umí pokožku zklidnit, působí chladivě a zabraňují odlupování kůže a svědění. Přípravky jsou ale skvělé i jako prevence, abyste se tímto plísňovým onemocněním nenakazili. V nabídce Australian Bodycare je také šampon, kondicionér a maska na vlasy, které umějí zatočit s lupy. Pokožku hlavy, napadenou kvasinkovou infekcí Pitorosporum Ovale, nejen zklidní a zamezí svědění, přípravky ale hlavně pokožku hlavy neutralizují, a tím zabrání další tvorbě lupů. Tělové mléko Australian Bodycare pokožku chladí po delším pobytu na slunci a urychluje také její hojení. V nabídce jsou i intimní gely, které pomáhají s prevencí kvasinkových onemocnění, či vlasová kosmetika, jenž je díky oleji Tea Tree ideální k předcházení vší.