DÝCHÁNÍ s rouškou – MUDr. Hnízdil
Rouška je potřebná v uzavřených prostorách, na nákupech, v hromadné dopravě, všude tam, kde se shromažďuje větší počet lidí. Pokud se jdete projít do parku nebo do lesa, jedete na cyklistickou vyjížďku, běháte v lese, jedete sami nebo s rodinou v autě, pracujete venku, může být naopak nebezpečná: Vydýchané bakterie, viry, hleny a nečistoty se v roušce zachytí a vy je vdechujete zpátky. Je to, jako byste se vysmrkali do kapesníku a celý den ho nosili připlácnutý na obličeji.
MUDr. Jan Hnízdil
Roušky a respirátory mají jednu zásadní vadu. Zhruba 30% vydechnutého CO2 z plic si vdechujete zpátky do plic spolu s novým nádechem. To jistě víte a není to příjemné. Musíme si ale popsat, co se děje v plicích. Při vdechování CO2 namixovaného s čerstvým vzduchem, vzniká ochuzená kyslíková směs, která v plicních sklípcích přechází do krve.Přítomnost takto rozpuštěného CO2 v krvi způsobuje hypoxii, ale nikoliv ve fatálním měřítku, pouze se vám do mozku dostává méně kyslíku. Zpomalují se reflexy, reakce, přesnost a bystrost, otupují se tzv. smysly. Klesá rovněž agresivita a produkce testosteronu. Při jízdě v autě byste měli roušku a respirátor sundat, protože se jinak prodlužují reflexní a reakční doby. Když díky respirátorům a rouškám lidé do svých těl budou čerpat CO2, dojde k zajímavému jevu, k tzv. krevní acidóze. CO2 se totiž v plicích rozkládá ve vodě a následně difunduje do krve, kde zvyšuje kyselost krve a vzniká krevní acidóza a klesá pH krve. Tělo reaguje kompenzačními mechanismy na zvyšující se kyselost krve, především dochází k rozšiřování tepen a uzavírání méně důležitých krevních tras, prioritu má mozek. Pokud tento proces není extrémní, že byste třeba dýchali kouř z komína, ale jedná se jen o přidechování CO2 vlastního výdechu v roušce nebo v respirátoru, potom se kysličník uhličitý rozpouští v krvi a nevrací se s dalším výdechem ven z plic. Sami si všimněte, že když máte roušku, zhruba po 5 minutách se cítíte lehce v limbu, není to stav závrati nebo bezvědomí, ale lehký pocit omámení. Záleží na těsnosti respirátoru a na počtu vrstev roušky. To je důsledek acidózy, účinek CO2 v krvi.
A PROTO VÁM PŘIPOMÍNÁM – DÝCHEJTE Věnujte se okysličování plic kdykoliv a kdekoliv můžete, vzpomeňte na savitri pranajámu v józe…
… a hlavně na rytmus 6 : 3 = NÁDECH : VÝDECH na 6 tepů srdce, ZASTAVENÍ PO NÁDECHU ČI VÝDECHU na 3 tepy srdce -výborný rytmus, sloužící k získání kontroly nad vlastními emocemi, vhodný pro překonání všech forem neuróz a maniakálních depresí. To cca 15-20 minut, aby zdravotní účinek byl znatelný.
Vykašlete se na telku a dýchejte si celým prostorem plic – jemně, hravě, nenásilně a – s radostí!! ???? VŽDYŤ DECH JE ŽIVOT.
 
Plakát Aleš Najbrt, Studio Najbrt

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account