Statistiky Eurostatu uvádějí, že 39 % zaměstnanců v Evropské unii má sedavé zaměstnání. Lépe na tom rozhodně nejsme ani u nás v Česku, kde má sedavou práci 49,6 % žen, jak vyplynulo z šetření ČSÚ. Dlouhodobým sezením v práci si však zaděláváme na řadu zdravotních problémů. Nejčastějšími důsledky sedavých zaměstnání jsou bolesti zad, šíje nebo syndrom karpálního tunelu. Bojovat proti těmto problémům se dá aktivním odpočinkem. Přečtěte si naše tipy pro prevenci přetěžování těla.

Bolavá záda, zablokovaný krk nebo syndrom karpálního tunelu zažil snad každý, kdo již déle pracuje v kanceláři nebo v práci většinu dne sedí. Často si uprostřed pracovního zápalu zapomeneme od práce na chvíli odpočinout a trápíme svá těla dlouhými hodinami neustálého sezení v nejrůznějších polohách, které se dříve nebo později projeví na našem zdraví. Jak si ale můžete co nejjednodušeji pomoct?

Pro prevenci stačí málo

Jedním ze způsobů prevence kancelářských zdravotních komplikací je správné nastavení vašeho pracovního stolu a židle. Mějte monitor v úrovni očí a židli nastavenou tak, aby byla bederní část vaší páteře podepřená. Správné nastavení kancelářské židle zabere pár sekund, rozdíl ale poznáte hned. Skvělým tipem pro aktivní odpočinek během práce je dělat si pravidelné pauzy. Zkuste se každou odpracovanou hodinu nebo dvě na minutu postavit a projít se po kanceláři. Nejen, že si odpočinete od práce, ale uděláte pro svému tělu službu, za kterou se vám později odvděčí. Obecně je však pro kancelářské a sedavé zaměstnance nejdůležitější pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte přitom zrovna běhat maratony nebo zvedat těžké váhy v posilovně. Stačí chodit na delší procházky, vyjet si občas na výlet na kole nebo chodit na jógu. Dalším skvělým tipem pro prevenci bolesti zad je protahování, které zvýší flexibilitu vašeho těla a zabraňuje svalové ztuhlosti. Je důležité jej ale praktikovat pravidelně a zahrnout strečinkové cviky, které pokryjí celé tělo.

Dobrou zprávou pro lenochy a časově vytížené lidi je, že funkční regenerace může být i příjemná a rychlá. Pokud nejste příznivci otužování a na pravidelné protahování nemáte čas nebo energii, vyzkoušejte pro regeneraci masáže. Je to skvělý způsob, jak si odpočinout, zregenerovat unavené tělo a aktivně předcházet bolesti páteře, která se projevuje v zádech a šíji. Navštěvovat pravidelně maséra může být ovšem finančně i časové náročné. Věděli jste ale, že kvalitní masáž si můžete dopřát i doma?

Sám sobě masérem

Navštívit občas profesionálního maséra je jednoznačně skvělý nápad. Pro dosažení efektivních výsledků a pořádného odpočinku pro tělo i ducha je ale potřeba dopřávat si masáže pravidelně. Nejpraktičtější je proto masírovat si jednotlivé svaly sám nebo s pomocí partnera doma.

Netrénované ruce, které neprošly odbornými masérskými kurzy, ale často nedokážou poskytnout péči, kterou vaše tělo potřebuje. Pro dosažení masáže jako u maséra je vhodné využít masážní přístroje, jako je třeba masážní pistol RelaxGun G6 Metal od TrueLife.

Foto: se souhlasem TrueLife

Tyto přístroje umožňují hlubokou a efektivní masáž, která je srovnatelná s profesionální péčí. Masážní pistole je vybavena několika nástavci pro různé části těla a nabízí různé intenzity masáže, což umožňuje přizpůsobit ji individuálním potřebám a pokrýt jedním přístrojem celé tělo. Výhodou masážních pistolí je, že je zvládne ovládat opravdu každý a nemusíte se bát, že si při masírování ublížíte. Pokud vás ovšem trápí konkrétní část těla jako jsou ramena a šíje nebo bederní páteř, existují i přístroje, na které si jednoduše lehnete a namasírují vás samy. Nemusíte přitom dlouze čekat na potvrzení termínu masérem a proceduru si můžete dopřát kdykoliv. Přívětivá je i cena masážních přístrojů, vyjdou vás totiž dokonce levněji než pár návštěv profesionálních salónů.

Zdroj:

https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/mate-sedave-zamestnani-radite-se-mezi-39-zamestnancu-v-cele-eu

Kvalita života a zdraví Čechů

TrueLife

Foto: iStock a se souhlasem TrueLife

Tagy:
1 Komentář
  1. david komentare 6 měsíců ago

    Děkuji za skvělý článek o důležitosti pravidelného protažení a masáže pro úlevu tělu zatíženému dlouhodobým sezením. Vaše rady jsou velmi užitečné pro všechny, kdo tráví hodně času v sedavé pozici.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account