Léto je tady! Je tady doba sandálů a sandálek. Jsou tady horké letní dny, kdy se chtě nechtě odhalujeme. Odhalujeme všechny své části svého těla, včetně chodidel, na které však bohužel často zapomínáme. V sandálech a další letní obuvi jsou však chodidla opravdu vidět, a dokážou celkový dojem pěkně pokazit. V létě totiž nohy trpí a vyžadují zvýšenou péči. Nohy trpí nejenom v otevřené letní obuvi, kdy hrozí nejrůznější otlaky, ale i oděrky nebo poranění. Trpí i v obuvi uzavřené, kdy se v létě nohy pochopitelně více potí. A se zvýšenou teplotou a vlhkostí pak hrozí plíseň nehtů a další kožní potíže. Co s tím?
Letní péče o nohy
Letní péče o nohy je nezbytnou podmínkou k tomu, abychom se i ve slunečních dnech cítili dobře a také abychom dobře vypadali. Přitom to není nic tak složitého. Péče o nohy, resp. o chodidla navíc působí i na reflexní body, které odrážejí všechny vnější i vnitřní orgány těla. Je tak prospěšná i obecně pro zdraví. To vše jsou důvody, proč bychom svým nohám měli v létě alespoň trošku té péče věnovat. Jenže jak na to?
Jak na to?

1. Koupel nohou
Základem každé pedikúry je změkčení pokožky chodidel, které lze snadno zajistit prostřednictvím koupele nohou. Její účinky ještě podpoří mořská sůl, případně sůl s vonnými esencemi nebo jablečný ocet, na který odkazují babské rady.
2. Změkčení pokožky a její ošetření
Stačí 15 minut koupele nohou, ta pokožku krásně změkčí a připraví na ošetření. Po osušení se pak můžete pustit do obroušení ztvrdlé kůže, pilování a stříhání nehtů.
3. Peeling
Hodit se bude i peeling, který pokožku skutečně vyhladí. V té nejjednodušší variantě můžete pro peeling využít opět mořskou sůl. Opět můžete její působení vylepšit i o pár kapek esenciálního oleje s dezinfekčními, čistícími a osvěžujícími účinky. Takovým olejem je například máta, levandule, eukalyptus nebo tea tree oil.
4. Výživa
Svoji domácí pedikúru byste vždy měli zakončit aplikací hutného výživného krému nebo oleje. Vyživená, zdravá pokožka je totiž také pokožka odolnější, snáze odolá nejrůznějším letním nástrahám a vy se tak vyhnete všemožným potížím. Netřeba podotýkat, že vyživená pokožka je také pokožka krásná a my přece chceme mít v létě všechno krásné, i krásné sexy nožky.
5. Aromaterapie
Všechny zmiňované vonné olejíčky, základní kámen aromaterapie, současně působí antimykoticky, a mohou tak být užitečné v případě, že vás trápí plíseň nohou anebo chcete zabránit, aby vás plíseň trápila v budoucnu.
Plíseň nehtů nás totiž v letních dnech ohrožuje více než kdy jindy. Taková letní koupaliště, bazény a wellness zařízení jsou totiž prostředím, kde se plíseň velmi snadno šíří, bohužel.

Foto: Přeslička rolní – léčivá bylina, kterou babské rady skloňují i v souvislosti s plísní nehtů
Plíseň nehtů a babské rady
Aby té péče nebylo málo, přinášíme i pár praktických tipů z článku: Plíseň nehtů zmaří snahu o krásné ruce a nohy. Máme babské rady i léčiva.
Tea tree oil nebo oregano
O aromaterapii a tea tree již byla řeč. Nebyla řeč o tom, že tea tree oil se dá na plíseň nehtů aplikovat i přímo. Pokud ho budete nanášet dvakrát denně, měli byste se přírodní cestou plísně zbavit. Obdobně má působit i esenciální olej z oregana.
Česnekový obklad
Česnek je známé přírodní antibiotikum, které se užívá jako lék snad na všechno, dokonce i nehtovou plíseň. Měl by pomoci v nastrouhané podobě, kdy se jako obklad nanese na postižené místo, přikryje se obkladem a nechá působit asi hodinu. To by bylo, aby se to plísni líbilo!
Přeslička rolní
Přeslička rolní (pozor na záměnu s jedovatou přesličkou lesní) nese dle poznatků lidového léčitelství silné antimykotické účinky. Je to především díky obsahu rozpustné kyseliny křemičité. Ta vyniká výborným hojivým působením. Nejenže chrání pokožku před nepřátelskými mikroorganismy, ale příznivě působí také na pružnost a pevnost cévním stěn. Zajišťuje tak výživu pokožky a vyživená pokožka je pokožka odolnější, to už víme.
Zevně pomáhá přeslička nejenom proti kožní plísni, ale i při hnisavých ranách, na bércové vředy apod. Je však třeba opatrnosti při rozsáhlém poranění kůže, infekčních onemocněních, zvýšeném krevním tlaku nebo srdeční nedostatečnosti. Účinky přesličky jsou totiž silné.
Přeslička poslouží ve formě bylinného výluhu. Ten lze využít na hojivé obklady, ale i pro koupel nohou. Pokud chcete přesličkou postižená místa natírat, lze ji naložit do oleje.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account