Pokud Vás zajímají bylinky, máme stejnou vášeň :-{} Jsou mocné a kouzelné a když je budeme znát, můžeme jejich síly využít ve svůj prospěch. První bylinkou, se kterou bych Vás ráda seznámila, je:
Měsíček zahradní – Calendula officinalis
Je to milá, nenáročná jednoletá rostlina. Řadíme jí do čeledi hvězdicovitých a ochotně roste na každé slunné zahradě bez větších nároků na půdu. Dorůstá výšky kolem půl metru a kvete zářivě žlutými nebo sytě oranžovými květy a to nepřetržitě – od května do října až listopadu!
Květy se sbírají v době plného rozkvětu a měly by se sušit ve stínu až ve tmě, v poměrně chladné, a především větratelné místnosti. Příliš mnoho světla při sušení by mohlo výrazně snížit obsah účinných látek. Navíc pravidelným sběrem květů se zároveň podporuje tvorba květů nových, takže u měsíčku není o květy nouze a jeho ochota soustavně kvést mu přinesla i jeho jméno. Rodové jméno Calendula je totiž odvozeno od latinského slova „kalenda“, což je slovní základ dnešního slova kalendář. Jméno měsíčku zahradního tedy vyjadřuje, že je k dispozici prakticky po celý rok ( „na každou kalendu“ ). Pokud si tuhle jednoletou rostlinku vysejete na zahradu, nemusíte se o její přítomnost už více starat. Za jednu sezónu totiž vyprodukuje tolik typicky zakroucených semen, že v příštím roce zcela jistě vyroste znovu.
Původní domovinou měsíčku zahradního jsou oblasti kolem Středozemního moře. Tam se také dnes pěstuje na velkých plantážích pro farmaceutické účely. Měsíček je tradiční léčivou rostlinou a již v dávných dobách nacházel široké uplatnění. Ve starém Egyptě byl známý jako omlazující bylina, ve starém Řecku a Persii se dokonce používal v kuchyni. Středověká Evropa nejvíce oceňovala jeho schopnost léčit špatně se hojící rány, kožní nemoci i závažná kožní poranění, jako sečné a tržné rány vzniklé při soubojích…
Květy měsíčku lze používat jak zevně, tak vnitřně. Čaj z měsíčku pročišťuje krev a lymfu, zlepšuje trávení, funkci žlučníku a střev, snižuje horečku a pomáhá při opožděné a bolestivé menstruaci. Pití měsíčkového čaje není tak rozšířené, jako jeho užívání ve formě tinktur, obkladů, olejů a zvláště pak mastí
Z účinných látek obsažených v měsíčkovém květu jsou významné především karotenoidy, přírodní rostlinná barviva, která mají vliv na regeneraci kůže. Karotenoidy jsou ale látky rozpustné pouze v tucích, takže kýženého léčebného efektu lze dosáhnout extrahováním těchto látek z květů měsíčku pouze do toho správného média..
Měsíčkový olej a mast
K přípravě měsíčkového oleje je vhodné použít kvalitní olej slunečnicový, zahřát jej na teplotu 120°C, vhodit hrst sušených květů, asi půl hodiny dodržovat tuto teplotu, pak odstavit a olej slít přes gázu až druhý den. Ještě lepší účinky než měsíčkový olej má prý měsíčková mast vyráběná výhradně z vepřového sádla. Vepřové sádlo se totiž ukazuje být nejen vhodným extrahujícím prostředkem, ale také zejména vhodnou nosnou látkou, která díky své podobnosti s lidským tukem výborně proniká do kůže a efektivně tak dopravuje účinné látky do hlouběji uložených vrstev.
Výroba měsíčkové masti je velmi jednoduchá. Stačí rozpustit vepřové sádlo ve vodní lázni, přidat přiměřené množství čerstvých nebo sušených nadrobno nasekaných a podrcených měsíčkových květů a na mírném ohni vařit. Potom přecedit přes gázu a po vychladnutí uchovávat v lednici nebo na jiném temném a chladném místě. Měsíčkovou mast lze obohatit a vylepšit nejrůznějšími přísadami, které podpoří její protizánětlivé a hojivé působení – propolisovou tinkturu, kostival nebo heřmánek.
Měsíčková mast má podle tradice překvapivě rychlé účinky a opravdu mnohostranné využití. Lze s ní ošetřovat drobné kožní poranění, odřeniny, pohmožděniny i čerstvě otevřené a krvácející rány: osvědčuje se u bércových vředů, proleženin, ztvrdlé, hrubé či popraskané kůže a špatně se hojících ran. Používá se také jako vynikající prostředek pro léčbu a snížení bolestivosti popálenin, omrzlin, opařenin, opruzenin, kožních vyrážek, o nadměrném slunění nebo radioterapii. Osvědčuje se také při léčbě křečových žil, hemoroidů a žilních zánětů, velmi dobře působí na unavené nohy.
Ve všech těchto případech urychluje měsíčková mast hojení, podporuje prokrvení a granulaci tkáně a výrazně potlačuje zánětlivé procesy. Její fungicidní a antibakteriální účinky proti nejrůznějším kmenům streptokoků a stafylokoků byly vědecky prokázány. Účinně zamezuje infekci a předchází tak hnisání rány.
Měsíček zahradní je zkrátka velmi přátelská rostlina plná života a radosti, která dokáže rozveselit a něžně pohladit. Zkuste si přejet po tváři měsíčkovým květem, ucítíte líbezně jemný dotyk, do kterého se zamilujete :-*
Dagmar Tenczerová
Zdroj foto: Pixabay.com