Stěhování bez stresu: Tipy, jak se zbavit přebytečných věcí a zjednodušit si život
Nakupujete, zútulňujete, plníte skříně, poličky, komoru, sklep a pak na vás začne všechno padat, kam kouknete je nějaký nesmyslný chytač prachu. A když se stěhujete, všechno to musíte zabalit, odnést, převézt, vybalit a umístit.
Po třetím stěhováním, které je doufám na dlouhou dobu poslední, může na první pohled vypadat náš dům neosobně, ale je to naopak. Přesně vystihuje to, jak chceme bydlet – čistě a funkčně, bez zbytečného nábytku, který by plnily další zbytečnosti. Stěhování mě tedy naučila následující:
Nemít přecpanou skříň oblečení
Je pravda, že jsem během posledních tří let byla dvakrát těhotná a nevěděla, jak vlastně budu po těhle “jojo” legracích vypadat. ALE na charitu šly desítky kousků “třeba je někdy vezmu” a “to nechám na doma”. Moc bych si přála šatník ve stylu Capsule wardrobe, ve kterém bude kombinovatelne všechno se vším, a postupně se ho snažím do té podoby dostat. A i když to vypadalo, že šatní skříň bude malá, po několika průvanech je najednou tak akorát. Tady to možná bude ale o tom, že nemám styl, který bych si přála, a tak trochu se hledám nebo čekám, až to přijde.
Nemít na každém rohu “osobní pičurajdu”
Nemáme sošky, nevozíme si suvenýry, nevystavujeme si. Jsou to přesně ty věci, které by způsobily, že se v domě nebudeme cítit dobře. Ale chápu, že lidi to tak prostě potřebují. Pokud si něco odněkud vezeme, pak je to věc spotřební, kterou třeba sníme. Svíčky mám ráda v létě, když si je můžu zapálit venku a “spotřebovat”, ale nevystavuji je. Je pravdě, že je ale docela ráda dostávám, protože sama bych si je nekoupila. A v létě jako když najdeš. Moje babička měla přibližně 15 let vystavené v obýváku perníkové srdce, nad kterým slintalo 7 vnoučat. No letělo do popelnice, jen mu tahle cesta trvala dost dlouho. Ale ona z něho určitě měla radost.
Nemít knihovnu
Kdo zkusil někdy stěhovat knihy, tak mi dá zapravdu. Jsou těžké, velké, zabírají místo. Máme čtečku a knihy si kupujeme elektronicky. Nezabírají žádné místo, mám jich vždycky s sebou spoustu. Argument s vůní papíru na mě už zkoušelo hodně lidí, ale holt jsem necita 🙂 Dětské knihy ale máme samozřejmě papírové.
Nemít kosmetiku pro pět ženských
Když jsem naposledy balila koupelnu, kosmetika a drogerie zabrala dva koše na prádlo. Půlka z toho byla prošlá, pět vyschlých řasenek, několik pudrů, dvě desítky laků na nehty, čtyři načaté šampony a k tomu kondicionéry, masky… Takže jsem se naučila “dojíždět do konce” a zatím se mě drží radost, když už z lahvičky nic nevymáčknu a můžu si koupit novou.
Nemít přehled o mrazáku
A na závěr bílá díra zvaná mrazák. Na tom tedy stále pracuji a ráda bych se dostala do stádia, abych měla o věcech v mrazáku přehled. Chci teď vše odvařit a začít od prázdných šuplíků. Tuhle akci jsem začala zmrzlinou – mise splněna 🙂
Takže ano, jestli vám to až podezřele připomíná trend minimalismu, máte pravdu. Nedávno jsem o něm poprvé četla a zatím jsem na škále minimalismu takový malý minimalistický amatér, ale některé články byly hodně inspirativní. Mít záklopku na nakupování šampónů do zásoby nebo levných triček, které se rozpadnou po prvním vyprání je docela fajn. Takže až se budu zas jednou stěhovat, třeba se zabalím do cabin luggage.
Zdroj foto: Pixabay.com
Při nedávném stěhování jsem si pořídila kartonové krabice, do kterých se mi vešyi všechny moje věci. Jejich pevnost mě překvapila a všechny věci v nich přečkali stěhování v pořádku. Díky tomuhle stěhování jsem si uvědomila, že se už nikdy stěhovat nechci, jelikož ještě teď hledám některé věci.