Citrusy z řad citróníků pocházejí ze subtropů, ale lze je pěstovat i u nás v mírném pásmu, a to ve sklenících či doma při pokojových teplotách. Ve velké míře se průmyslově pěstují v Itálii. Kdo by citróny neměl rád? Úžasně voní, dodávají nápojům, moučníkům a salátům svěží chuť a navíc zdravě působí na náš organismus.
Léčivé účinky těchto žlutých citrusových plodů znali lidé už před více než 4000 lety. Pro svou chuť, vůni, osvěžující a blahodárné účinky na organismus se staly velmi oblíbeným druhem ovoce. Dnes citróny nechybějí v žádné kuchyni. Citrónovou šťávu a kůru používáme při vaření a pečení, pro přípravu osvěžujících nápojů, ale také při nachlazení a teplotách. Plody citróníku obsahují značné množství vitamínu C, provitamín A, vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, síru, organické kyseliny a proteiny.Toto ovoce je bohatým zdrojem látek posilujících imunitu, chránících cévy, napomáhajících uzdravení kůže a také bránících některým buněčným změnám.
Citróny pro krásu
S pomocí citrónu je možno pro krásu udělat opravdu mnoho. Velmi jednoduchým způsobem jak nejen posílit svůj organismus, ale také osvěžit pokožku, zredukovat akné a celkově odstranit z těla mnoho škodlivých látek, je pití citrónového “nápoje krásy”. Stačí každé ráno sklenici převařené nebo pramenité vody promíchat se šťávou z poloviny citrónu a nápoj zdraví a krásy je hotov. Důležité je ho pít jako první nápoj dne přibližně tři týdny bez přestávky nalačno. A pamatujte, nesmí se doslazovat, a to ani medem.
Pro pleť, vlasy, ruce i nehty
Pleťovou čistící masku si připravíme tak, že ušleháme bílek do pěny, vmícháme lžičku citrónové šťávy, směs naneseme na pokožku, necháme dvacet minut působit a poté opláchneme teplou vodou. Stahující pleťovou masku, která navíc vyčistí naši pokožku, si připravíme tak, že šťávu z poloviny citrónu smícháme se dvěma žloutky. Dobře rozmícháme a aplikujeme na obličej a na krk. Oplachujeme stejně jako pleťovou masku z bílku, místo teplé vody ale použijeme vlažnou.
Suché i mastné vlasy obohatíme díky citrónové kúře o větší lesk. Pro suché vlasy promícháme citrónovou šťávu a žloutek, naneseme na hlavu, rozetřeme a necháme deset minut působit. Po uplynutí této doby vlasy opláchneme vlažnou vodou. Na mastné vlasy pro změnu použijeme citrónovou šťávu, kterou vetřeme přímo do pokožky na hlavě. V tomto případě je doba působení dvacet minut, po níž vlasy omyjeme šampónem
Užitečný může být citrńn ale i pro ty, které trápí různé skvrny na rukou, protože má zesvětlující vlastnosti. V tomto případě stačí prostě každý den potírat ruce citrónovou šťávou a při pravidelném užívání se efekt brzy dostaví.
V citrónech se můžeme i koupat. Do horké vany přilijeme šťávu z několika větších citrónů nebo do ní vhodíme stejné množství citrónu nakrájeného na plátky. Taková aromatická koupel nás nejen osvěží, ale zároveň působí na celé tělo podobně jako antibakteriální mýdlo. Což jistě ocení ti, kdo mají problémy s akné.
A na konec ještě malý tip pro pěkné nehty. Ty vyhladíme a také posílíme díky citrónové dužině. Lžičkou ji vydlabeme dostatečné množství a položíme na nehty. Necháme působit přibližně čtvrt hodiny a pak vlažnou vodou opláchneme.