Tropický strom, na kterém para ořechy rostou, se jmenuje Juvie ztepilá. Je to majestátný strom dosahující výšky 40 – 50 m a velmi krásný. Protože se jej zatím nepodařilo vyšlechtit, pochází většina ořechů, prodávaných na trhu, z divokých stromů rostoucích v povodí Amazonky. 

Vlastním plodem je velká kulatá tobolka o průměru až 30 cm a vážící až 2 kg. Uvnitř je uloženo ve dvou řadách přibližně 25 – 40 trojhranných semen poskládaných podobně jako měsíčky v pomeranči. Nazýváme je para ořechy.

Ořechy para dostaly své jméno po spolkovém brazilském státu Pará. Někdy se jim také říká juviové ořechy či brazilské kaštany. Pěstování para ořechů je náročné na ruční práci. Během doby sklizně se ořechy denně ručně sbírají. Pro snadné rozlousknutí se rychle ošetří horkou parou, a poté namočí do studené vody. Ořechy se louskají ručně, což je většinou práce pro ženy. Po rozlousknutí se osuší, očistí a pečlivě přeberou. Většinou se prodávají loupané, protože jejich skořápka je velmi tvrdá.
Zklidňující účinky paraořechů
Para ořechy jsou vyhledávanou složkou zdravé výživy. Mezi vegetariány jsou ceněny pro svůj vysoký obsah rostlinných bílkovin. Dále obsahují přes 66 % tuku, vitamíny B1, B6, B3, vitamín E, železo, hořčík, draslík, selen, fosfor a zinek. Doporučují se hlavně při nervovém vyčerpání a duševní slabosti, při výpadcích paměti, špatné koncentraci apod.. Mají mírně projímavý účinek. Díky vysokému obsahu vitamínu B1 (více vitamínu B1 obsahují už jen pšeničné klíčky, pivní kvasnice, slunečnicová semínka a piniové oříšky) a jeho příznivému účinku na nervovou soustavu se doporučují para ořechy i těm, kteří se snaží přestat s kouřením.
Jak často para ořechy konzumovat
Sníst pouze několik těchto ořechů denně úplně stačí. Rozhodně nesnězte najednou celý sáček, zbytečně byste tloustli a navíc přetížili žaludek a celý trávící systém. Jádro by mělo být na lomu bílé až slonovitě bílé. Pokud tomu tak není, je to známka plísně, což je pro konzumaci zcela nepřípustné. Stejně tomu tak je, pokud je jádro nahořklé, musí totiž vždy chutnat nasládle. Pokud zůstanou jádra ve skořápkách, můžeme je klidně jíst i po dvou letech. Důležité je pořádně rozžvýkat.
Kupujte pouze kvalitní para ořechy
Bohužel pro vysoký obsah tuku velice rychle žluknou. Proto můžete mít s para ořechy koupenými v supermarketech občas i špatné zkušenosti. Raději si je kupte za cenu o něco vyšší v obchodech se zdravou výživou, budou zcela jistě kvalitnější. Většina dodavatelů těchto obchůdků zatím stále ještě hledí především na kvalitu a nejen na super cenu.
Para ořechy v kuchyni
Para ořechy můžete jíst jen tak nebo je můžete nakrájet na kousky a přidat ke konci varu do jablečného kompotu, který připravíte z kousků jablek, skořice, hřebíčku a třtinového cukru nebo sladěnky. Mohou se i péci, zpravidla v předehřáté troubě 5 až 10 minut, dokud nezískají zlatohnědou barvu a příjemnou chuť. Nebo je můžete nakrájené krátce opražit a přidat na kaši či na pudink. Nevyloupaná jádra para ořechů také nádherně ozdobí vánoční mísu s ovocem a jinými druhy ořechů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account