Jsou tady letní prázdniny,  čas plný radosti, dobrodružství a her na čerstvém vzduchu. Bohužel s těmito aktivitami však často přicházejí i drobná poranění, jako jsou odřeniny či škrábance. Naštěstí se takovýmto nevyhnutelným součástem letních radovánek dá snadno předejít. Jak správně poskytnout první pomoc při odřeninách u dětí a na co si dát pozor? O odpovědi na tyto otázky jsme požádali PharmDr. Ivanu Lánovou, odbornou konzultantku BENU lékáren.

Odřeniny se objevují jako běžný typ poranění, ke kterým dochází při pádech a drobných nehodách během her a sportovních aktivit. Děti v létě prožívají hodně času venku, běhají, jezdí na kolech a koloběžkách, hrají míčové hry. To vše může přispívat k většímu riziku drobných úrazů. Jak ošetřovat oděrky, které často štípou a mohou vytvářet vstupní bránu do těla pro bakterie?

Nejdříve ránu důkladně vyčistěte

Poskytnutí první pomoci při odřeninách je důležité, protože tím ráně pomáháme v přirozeném procesu hojení a zabraňujeme vzniku možných infekcí. Prvním krokem, který bychom měli udělat, je vydezinfikovat ránu antiseptickým roztokem. Pokud jej nemáme k dispozici, alespoň ránu důkladně omyjeme teplou vodou. „Tím odstraníte nečistoty a bakterie, které by mohly způsobit infekci. Na vyčištění rány ideálně poslouží léty používání osvědčený peroxid vodíku neboli kysličník. Je obsažen v mnoha dezinfekčních přípravcích, které jsou volně k dostání v lékárně. Existují též varianty dezinfekcí pro děti, jejichž složení je uzpůsobené tomu, aby při použití příliš nepálily a nedráždily,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka BENU lékáren. Pokud je rána a její okolí znečištěné, je dobré použít sterilní gázu, nebo alespoň čistou látku či jiný vhodný materiál k jemnému otření.

Jak podpořit hojení odřenin?

Po očištění rány je vhodné ji dále ošetřit. „Očištěnou ránu je dobré zakrýt, například sterilním obvazem nebo náplastí, aby byla chráněna před dalším možným znečištěním nebo mechanickým poškozením. Chcete-li podpořit přirozený proces hojení, bez vzniku strupů a jizev, můžete použít některý z prostředků k vytvoření tzv. vlhkého hojení. Ty se dají volně koupit ve formě speciálních hydrogelů nebo hydrokoloidních náplastí,“ uvádí Ivana Lánová. Tyto prostředky ránu oblepí ze všech stran a vytvoří na ní gel, jenž pomáhá přirozenému procesu jejího hojení a urychluje jej. „Navíc se nemusíte obávat, že by se tyto hydrokoloidní náplasti na ránu přilepily. Další možností je použití běžně prodávaných obvazových nebo krycích materiálů – sterilních polštářkových náplastí, gázy nebo obvazu. Aby se náplast či gáza na ránu neměla tendenci přilepit, můžete je použít přes tzv. mastný tyl,“ dodává.

I v případě, že se na ráně strup již vytvořil, lze jeho hojení podpořit použitím některého z ošetřujících hydrogelů. Někdy mohou strupy začít svědit, poté máme tendenci je škrábat nebo strhávat. Nepřirozené odstranění strupu ale může nejen prodloužit dobu jeho hojení, ale také zanechat nepěknou jizvu. „Hydrogely umí podporovat proces regenerace a obnovy kůže. Navíc pomáhají bránit praskání a předčasnému odlupování strupů. Mohou tedy mírnit též riziko vzniku jizvy,“ vysvětluje Ivana Lánová. Pokud již strup začal praskat, ošetřete ho antibakteriální mastí, která zabrání vniknutí infekce a pokožce navrátí pružnost.

 

Text: BENU lékárna

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account