Při jakémkoliv tréninku je nesmírně důležité stavit si cíl, kterého chceme dosáhnout. Běh není výjimkou. Příliš vysoké nároky nás ale mohou odradit hned na začátku, a proto by měly vycházet z vaší aktuální fyzické zdatnosti. Důležitá je i vnější motivace, a proto je dobré obklopit se běžeckými parťáky, kteří se podělí o zkušenosti a pomohou překonat různé splíny a útrapy, které se někdy mohou objevit.

Cíle si stanovujte postupně

Výkonost narůstá s přibývajícími naběhanými kilometry, a tak maraton není nejlepší první meta. Pokud s během teprve začínáte, zvolte si takový cíl, který budete mít zprvu potíže zdolat, ale po pár týdnech tréninku ho dosáhnete. Atlet Tomáš Dvořák radí: „Na začátek to mohou být třeba 3 kilometry. Jakmile je zaběhnete bez zastavení, stanovte si limit, za jak dlouho tuto trasu zdoláte. Časem trasy protahujte a uvidíte, že vám každý kilometr, který bez problému zvládnete, bude dělat obrovskou radost a zároveň vás motivovat k lepším výkonům.“

Tou nejlepší motivací jsou právě vaše výsledky. Zaznamenávejte si je třeba prostřednictvím mobilních aplikací, abyste mohli sledovat své pokroky. Pro měření výkonu je důležitá i kontrola tepu, což potvrzuje i bývalý desetibojař, Tomáš Dvořák. „Klíčové je znát svou klidovou a maximální frekvenci. Nebojte se vyhledat specialisty, kteří vám ukáží správnou techniku a vypočítají nejvhodnější tepovou hladinu pro běh.“ Nejefektivnější část tréninku se pohybuje mezi 60 a 75 % maximální tepové frekvence. Nedílnou součástí každého tréninku je rozehřátí, které připraví vaše svaly na nadcházející aktivitu, a po výkonu by neměla chybět fáze uvolnění. Nejlepší je dát si co nejdříve po běhu sprchu nebo třeba saunu a poté protáhnout nejen svaly na nohou, ale i záda a zátylek.

Neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení

Když je venku sychravo, je občas náročné odhodlat se vyrazit ven. Velkou výhodou běhu je to, že není limitován ročními obdobími. V adekvátně zvoleném oblečení můžete běhat po celý rok. Jak se však obléknout na běh za každého počasí? Nejlepší je řídit s pravidlem, že bychom před začátkem měli cítit mírný chlad. Při nižších teplotách, tak určitě nezapomínejte na čepici, protože skrze hlavu uniká nejvíce tepla. Důležitá je však i ochrana končetin. Lehké rukavice a ponožky s dobrými termoregulačními vlastnostmi, tj. aby odváděli pot směrem od těla, by měly patřit do základní běžecké výbavy. Při horších povětrnostních podmínkách si vezměte i šátek na krk nebo lehkou bundu, která neprofoukne.

Být vidět je klíčem k bezpečnosti

Pokud běháte k večeru, tak by neměly chybět reflexní prvky, jako je svítivá vesta či bunda nebo reflexní pásek na ruce. V neosvětleném terénu, je nezbytné běhat s čelovkou. Pro nošení drobností, jako jsou mince a klíče, se hodí malá sportovní ledvinka nebo taštička na zápěstí. Hodně lidí měří své výkony pomocí mobilních aplikací. Telefon může při běhu dost překážet, s čímž vám pomohou speciální pouzdra, která připevníte na paži.

www.intersport.cz

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 2 roky ago

    Tak já miluji veškerý sport krom běhu 🙁

  2. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    No tak já při současném zdravotním stavu jsem ráda za každý ušlý krok, běh jsem vzhledem k vrozeným problémům s kyčlemi měla vždy zapovězen.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Běh jde mimo mě. Sotva chodím, natož ještě běhat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account