Když se řekne MDŽ…
většině z nás se vybaví rudé karafiáty a podnikové večírky, kde byla účast žen vlastně nežádoucí, protože, kdo by hlídal děti? Komunisté si tento svátek přivlastnili, ale tento den jim nikdy nepatřil, aby bylo jasno Mezinárodní den žen (8. března) je celosvětový den oslavující sociální, hospodářské, kulturní a politické úspěchy žen.

Je to den, který oslavuje ženy, jejich práva a úspěchy. Tento den by nám zároveň měl připomínat, co všechno ženy během století dokázaly a  jak k velkému došlo posunu v jejich postavení ve společnosti. Ačkoliv ženy dnes zaujímají důležité pozice ve všech oblastech života, v minulosti to byl jiný příběh. Neměly svobodu, možnost studovat, chodit do práce nebo dokonce hlasovat. Počátek 20. století je obdobím, které se vyznačuje velkými expanzemi v průmyslovém světě, nárůstem populace a radikálních ideologií. Příběh ženského boje o rovnost nespočívá v žádném feminismu ani v žádné organizaci, ale v kolektivním úsilí všech, kdo se o lidská práva zajímají. Tedy žádná vláda, nevládní organizace, charita, korporace, akademická instituce, síť žen nebo mediální centrum nejsou odpovědnými za Mezinárodní den žen.
Cesta MDŽ
1908 15 000 newyorských švadlen stávkovalo kvůli těžkým pracovním podmínkám a za lepší život. Požadovaly kratší pracovní hodiny, lepší platy a hlasovací právo.
1909 V souladu s prohlášením Socialistické strany Ameriky byl ve Spojených státech 28. února zaznamenán první Den národních žen (NWD). Ženy začaly tedy slavit tento významný den poslední neděli v únoru.
1910 V tomto roce se konala druhá mezinárodní konference žen v Kodani. Clara Zetkinová (předsedkyně ženské kanceláře pro sociální demokratickou stranu v Německu) přednesla myšlenku Mezinárodního dne žen jako svátku, který se bude slavit každý rok, v každé zemi a ve stejný den. Konference s více než 100 ženami ze 17 zemí, zastupující odborové svazy, pracovní dámské kluby – včetně prvních tří žen, které byly zvoleny do finského parlamentu – jednomyslně odsouhlasila Clarin návrh.
1911 Na základě rozhodnutí, přijatého v Kodani byl den 19. březen poprvé poctěn jako Mezinárodní den žen v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Více než milión žen a mužů se zúčastnilo shromáždění, které bojovalo za práva žen pracovat, hlasovat, studovat, zastávat veřejnou funkci. Týden na to, přesně 25. března, došlo k tragické události tzv. „Triangle Fire“ v New Yorku, která vzala život více než 123 pracujícím mladým ženám, které pracovaly v továrně, jež lehla popelem. Po této katastrofě se pozornost začala více soustředit na pracovní podmínky a pracovní právní předpisy ve Spojených státech.
1913-1914 V roce 1914 uspořádaly další ženy po celé Evropě shromáždění proti válce. Například v Londýně ve Spojeném království proběhl pochod z Bowu na Trafalgarské náměstí na podporu ženského hlasování dne 8. března 1914.
1917 Poslední únorovou neděli zahájily ruské ženy v Petrohradě stávku za „chléb a mír“ v reakci na úmrtí více než 2 milionů ruských vojáků ve světové válce a spustily jednu z revolucí roku. Zhruba týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda mimo jiné schválila i volební právo ruským ženám. Tento historický čtvrtek připadl na 23. únor juliánského kalendáře, což odpovídalo 8. březnu kalendáře gregoriánského. Tím se nakonec Mezinárodní den žen skutečně ustálil na 8. března. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek. Posledním významným milníkem se stal rok1975, kdy Mezinárodní den žen oficiálně uznala OSN. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve ani tušení.
Typické barvy vyznačující podporu Mezinárodního dne žen
Fialová je barva symbolizující ženy, znamená důstojnost a spravedlnost.
Zelená symbolizuje naději.
Bílá představuje čistotu.
Jak je to dnes?
Původní cíl – dosáhnout plné genderové rovnosti žen ve světě – dosud nebyl realizován. Rozdíl v odměňování žen a mužů přetrvává po celém světě a ženy se v podnikání nebo politice stále nepodílejí stejným dílem. Čísla ukazují, že v celosvětovém měřítku je vzdělávání žen a násilí vůči ženám stále horší než u mužů. Podle Světového ekonomického fóra se rozdíly v pohlaví budou stírat až do roku 2186. Na akcích Mezinárodního dne žen se ženy po celém světě setkávají, aby přinutily svět k rozpoznání těchto nerovností – a zároveň oslavují úspěchy žen, které překonaly tyto překážky. Podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2017 by mohlo trvat dalších 100 let než globální rozdíl v rovnosti mužů a žen zcela zmizí.
V roce 2017 ženy pracovaly „zdarma“ po dobu 51 dnů v roce – takový je rozdíl v odměňování žen a mužů.
Ženy jsou také odměňovány nižším platem než polovina mužů v některých velkých britských společnostech.
V roce 2017 dominovaly zprávy o právech žen a sexuálním zneužívání, které se prolíná v průmyslových odvětvích.
Po obvinění Harvey Weinsteinova a dalších významných mužích při moci, hnutí #MeToo dalo ženám hlas o zneužívání a obtěžování, které trpí ve filmu, módě, hudbě, politice a umění.
Zbavme se jednou provždy MDŽ jako vnímání socialistické oslavy a vraťme se k tradicím a připomínání si ženských práv
Lenka Nejedlá, Marketing Manager

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account