Elektrická energie se má do budoucna zdražovat. Můžeme vyměnit spotřebiče za úspornější, ale to vyžaduje počáteční investici, která se časem vrátí. Možností, jak omezit spotřebu, je také naučit se pár triků, které sice neušetří tisíce, ale přispět ke snížení účtů dokážou.
Pokud se následující zvyky naučíme, podaří se nám alespoň trochu zbrzdit dopad rostoucích cen energií na naše domácnosti.
Používejte lampičky
Pokud máte lustr s více žárovkami, nenechávejte ho rozsvícený. Pokud si například v obývacím pokoji čtete, nebo jen relaxujete, dejte přednost světlu lampiček, ve kterých je jen jedna žárovka. Pravidlem by mělo být, že světlo zhasínáme, pokud v místnosti nejsme.

Dejte přednost lampičkám před lustry s více žárovkami

Perte plnou pračku
Vždy se snažte dát do pračky tolik oblečení, kolik přístroj umožňuje. Občas je to složité, protože červené prádlo s bílým opravdu prát nelze, ale zkuste se před příštím praním zamyslet, zda s tou várkou barevného ještě nepočkat, až opravdu zaplní buben pračky.
Ideálně perte ve studené vodě
Máme strach, že praní ve studené vodě nezlikviduje bakterie nebo že se neodstraní skvrny. Naštěstí i to má řešení. Skvrny od potu odstraníte z bílých triček a košilí pomocí jedlé sody (potom můžete oblečení s klidem vyprat ve studené vodě). Pokud máme strach z bakterií (které ale většinou odstraní sušení), můžeme si pořídit dezinfekci na prádlo. Při jejím použití postupujte podle návodu na obalu.

Nedávejte teplé jídlo do ledničky
Uvaříme večeři, něco zbude, šup s tím do ledničky. Počkejte, až jídlo úplně vychladne. Lednička udržuje stálou teplotu a hrnec její vnitřek ohřeje a donutí ji, aby na ochlazení spotřebovala více energie.
Používejte pokličky
Nepodceňujte to. Voda, polévka atd. se ohřejí mnohem rychleji, pokud na hrnec dáte pokličku. Jestli máte v kuchyni elektrický sporák nebo varnou desku, tak tenhle trik oceníte.
Neotvírejte troubu
Proto má většina trub (kromě těch plynových) okénko. Neotvírejte troubu, pokud to opravdu není nutné, a hezky počkejte, až se buchta nebo maso dopečou. Tím, že vženete do trouby chladnější vzduch, donutíte přístroj, aby si hezky přitopil.

Roztáhněte záclony
Využijte přírodní světlo, co to jde. Pokud máte záclony, roztáhněte je a zatáhněte je, až se zešeří. Nebudete tak nucení pořád rozsvěcet lampičky a lustry, denní světlo je silné.
Nenechávejte přístroje v zásuvce
Jedna z typických rad je nenechávat přístroje, které nepoužíváme, v zásuvkách. Platí to zejména o mobilech. Pokud je telefon nabitý, vytáhněte ho z nabíječky
Odmrazte mrazák
V mrazáku se vytváří led, který nás obtěžuje, protože zmenšuje prostor. Jenže on způsobuje i vyšší spotřebu energie, protože je nucený udržet všechen ten led zmrzlý… Takže mrazák odmrazujte pravidelně nebo když vidíte, že se uvnitř vytváří ledová krusta.
Sprchujte se kratší dobu
Pokud ohříváte vodu bojlerem, je sprchování se kratší dobu základním pravidlem. Bojlery mají totiž tu smůlu, že z nich teplá voda neteče do nekonečna (a mnohdy když se sprchuje čtyřčlenná domácnost, tak ten čtvrtý skuhrá ve studené vodě). Pokud teplé vody vyčerpáme moc, bojler musí ohřát mnohem větší množství vody. Takže se sprchujte krátce a ideálně ve vlažnější vodě, beztak horké sprchy nejsou moc zdravé.
zdroj
 
„Krásný každý den” Váš kouč Marie Kostelecká
www.mariekostelecka.cz
 
„Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,spokojenějšímu a šťastnějšímu životu.“
 
 
 Další články: https://www.zenysro.cz/marie-kostelecka

 

.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account