Volně navazuji na druhou část mini seriálu, který jsem nazvala Ženy pod tlakem. V předchozích článcích jsem zabrousila na své zkušenosti (jak bylo těžké vrátit se na plný úvazek do práce a dítě dávat do jeslí a jak je důležité mít dobré zázemí a oporu v partnerovi).
Dneska jsem se ráda zaměřila na ony mytické ženy, které jsem už také dříve nakousla, a sice ženy, které se z ničeho “nehroutí”. Zkoumala jsem, co ony dělají jinak a lépe než třeba já nebo kamarádka, která své brutální pracovní tempo odnesla autoimunitními problémy. Dlouho jsem spolupracovala s kolegyní, která se nenechala nikdy nikým odradit a pracovala vlastně nepřetržitě. I v porodnici. Samozřejmě, že také na ni občas dolehlo pracovní tempo, ale vždy se z toho nějak otřepala. Stačilo ji, když utrousila pár sprostých slov a byla z toho venku. Uměla si to udělat pro sebe dobré a včas si dokázala vymezit hranice. Nebo si naplánovat důkladnou dovolenou a odstřihnout se od práce třeba na měsíc, aby byla schopná vše zvládat. Dostala se na slušnou manžerskou pozici, takže si mohla dovolit chůvu a paní na úklid. Díky tomu ji odpadla řada běžných činností, které maminky musejí zvládat. Byla časově flexibilní a nemusela se stresovat běžnými aktivitami, které dovedou matky malých dětí velmi vyčerpat.
To je tedy to tajemství – část svých úkolů delegovat na druhé. Kolegyně si také nikdy nenechala napovídat, že je ostuda nechat děti a čistotu domova na starosti jiným. U žen, které takové zázemí nemají, by se mohla neustálá práce bez patřičného odpočinku dlouhodobě a významně podílet na vzniku a rozvoji zdravotních problémů.
U přetížených žen praktičtí doktoři či doktorky mluví o bolestech hlavy a zad, častějších zánětech močového měchýře a virózách.
Mnohé ženy často svůj zdravotní stav odmítají spojovat s psychickou nepohodou, kterou dlouhodobě pociťují. Chtějí rychlé, instantní, ideálně chemické řešení. Sázejí na kouzlo růžového prášku.
Je tedy jasné, že žena se bez pomoci neobejde. Ideální samozřejmě je, když se do péče o děti a domácnost zapojuje i partner. Situace se zlepšuje, o tom žádná, ale k ideálu v tomhle směru mají české ženy ještě daleko.
Pátrala jsem také, jestli je východiskem vykašlat se na korporáty a náročné šéfy a zkoušet na či po rodičovské pracovat sama na sebe. Podnikat. Narazila jsem na webu na paní, která se živí poradenstvím v oblasti podnikání. Radí ženám, které se rozhodly jít touto cestou, byť mají stále velmi malé děti. Aby takové “maminkatelky” mohly zvládat svůj život bet většího zachvění, musí mít dobrá zázemí, tedy dostatek financí, někoho spolehlivého na hlídání dětí a podporujícího partnera. Jedině tak na sebe nevyvinou tlak. Pokud na ženu rodina tlak vyvíjí a vyčítá ji například, že při svých aktivitách nemá doma uklizeno, je důležité tomuto tlaku nepodlehnout. Ale to málokterá žena ustojí. Jako matka totiž můžete udělat jen dvě věci dobře. Zaprvé neřičet na děti a nebít je a zadruhé musíte vydělat dostatek peněz, abyste zaplatila všechny složenky a jiné výdaje. V ostatních věcech na sebe žena nesmí mít zvýšené nároky.
Pro spoustu žen je ale mateřská dovolená natolik mezní zážitek, že jejich pracovní dráhu vychýlí úplně jiným směrem. V dobrém slova smyslu. Vzpomeňte si na všechny ty neuvěřitelné příběhy žen, které svůj byznys odstartovaly mezi praním prádla a vařením příkrmů! Možná v sobě díky dětem odhalíte dosud skryté vlohy nebo objevíte díru na trhu. A jestli ne, minimálně konečně zjistíte, co to znamená, když firma hledá někoho flexibilního, kreativního a zodpovědného. V těchto kvalitách vás totiž mateřská vycvičí dokonale.
Příští článek už zaměřím zcela na sebe. Bude o mém běžném pracovním dnu a o tom, jak zvládám péči o syna v současné době a jaká ponaučení jsem si odnesla z karantény. Tedy o tom, jak se nedostávat zbytečně pod tlak!
Nebojte se k článkům vyjádřit do komentářů a sdílet vaše zkušenosti. Chtěla jsem, aby tento mini seriál ženám pomohl, inspiroval je anebo jen pohladil a zašeptal do ucha “nejsi na to sama”.
Přeji prima zbytek neděle. Nezapomeňte, že toto slovo je odvozené od slova n e d ě l a t

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account