Dá se říci, že v podstatě nebude v naší zemi člověka, který by se kdy s obrázky pana Zdeňka Milera nesetkal a právě dnes by se významný český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti dožil 100 let.

Zdeněk Miler se narodil 21. února 1921 v Kladně. Svoji činnost začal ve zlínských filmových atelierech a v roce 1945 začal pracovat v barrandovském studiu Bratři v triku, pod vedením Jiřího Trnky.

Jeho prvním samostatným dílem se stal animovaný příběh O milionáři, který ukradl slunce na námět pocházející z díla Jiřího Wolkera.

Největší slávy, jak u nás, tak za hranicemi však dosáhl animovaným seriálem o Krtkovi, který si získal velikou oblibu u několika generací. V současné době je přibližně padesát dílů o malém Krtečkovi.

Zajímavostí je, že seriál o Krtečkovi není mluvený, Krteček a jeho malí kamarádi vydávají pouze zvuky a citoslovce, což jsou vlastně hlasové záznamy jeho dvou malých dcer Kateřinky a Barborky. Svoji bohatou výtvarnou činnost rozšířil i o ilustrace dětských knížek. Ilustroval např. i Petiškova Pohádkového dědečka.

Za svůj život se dočkal mnoha ocenění, zemřel na konci listopadu roku 2011 na následky kousnutí klíštětem.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account