Právě na dnešní den vychází výročí 99. narozenin mého oblíbeného herce, který byl na dlouhou dobu spjat s mým rodištěm – Libercem. Ten se narodil 17. března 1922 v Praze.

Celý svůj život chtěl vždy zasvětit vzpírání. Dřel na sobě několik hodin denně, vypracoval si postavu, mohl být nejlepším vzpěračem alespoň v Československu. Ale osud tomu tak nechtěl. Cikánka mu tenkrát předpověděla, že bude velikým umělcem, bude oblíbený, ale ve stáří bude mít slabost v nohou.

Tak se také stalo. Po obchodní škole začal studovat hereckou konzervatoř. Nebyl z nejlepších studentů a profesoři si jej nijak nechválili. Konzervatoř dokončil, začal pracovat v pojišťovně a stále se hnal za svým snem. Vydělat tři tisíce korun na novou činku a stát se konečně uznávaným vzpěračem. Místo toho přišlo angažmá do Slováckého divadla v Uherském Hradišti!

První velkou příležitost dostal ve snímku ČERNÝ PRAPOR o cizinecké legii. Kvůli figuře hrál taky jednu z jeho mála hlavních rolí ve filmu CHLAP JAK HORA, který neměl valný úspěch. Největších ovací se dočkal v komediích jako ZÍTRA TO ROZTOČÍME, DRAHOUŠKU, kde si zahrál manžela Ivy Janžurové, pana Bartáčka, stejně jako v jejím pokračování CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ, PÁNOVÉ.

Jako parťák Karla Augusty v PŘÍŠTĚ BUDEME CHYTŘEJŠÍ, STAROUŠKU! si zahrál jednoho z podvodníčků, kteří nevědí, jak přijít k penězům. Samozřejmě více než tahounem filmů byl většinou poctivou vedlejší postavičkou (gangster ve ČTYŘECH VRAŽDÁCH, žárlivec Robert v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM, silák Bedřich v DÁMĚ NA KOLEJÍCH.

 Legendární figurou se pak stal také jeho Krakonoš ve večerníčkových KRKONOŠSKÝCH POHÁDKÁCH. Svoji poslední roli vytvořil v roce 1994, když si zahrál v Kachyňově snímku KRÁVA.

V roce 2001 ve věku 79 let utrpěl velmi vážný úraz, když ho srazil automobil. Po sérii několika desítek operací a třech letech pobytu v liberecké nemocnici jeho sportem trénované tělo přežilo i tuto nepříjemnost.

Zemřel hodinu před půlnocí24. listopadu 2016 v hospici sv. Zdislavy v Libercive spánku ve věku 94 let. K poslednímu rozloučení došlo 1. prosince 2016 v obřadní síni libereckého krematoria.

V roce 1997 obdržel František Peterka Medaili města Liberce za občanské zásluhy.

V listopadu 2016 mu město Liberce udělilo Čestné občanství. Tehdejší primátor Tibor Batthyány udělení pocty navrhl pouhý den předtím, než Peterka zemřel.

V roce 2020 nechalo vyrobit město Liberec, na počest zesnulého herce, bronzovou bustu, která byla umístěna v prostorách liberecké radnice. Autorem busty je sochař a výtvarník Jiří Gdovín.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account