122

Štefan je variantou jména Štěpán. Zatímco Štefan je podobou jména oblíbenou především u našich slovenských sousedů, u nás se častěji užívá verze Štěpán. Původ a význam obou jmen je shodný, jména pocházejí z řečtiny.

Jméno vzniklo z řeckého jména Stephanos s významem „věnec”. Přeneseně se tedy vykládá jako „ověnčený”, „oslavený”, „vítěz” nebo „korunovaný”. Ve starém Řecku se totiž vítězové a významní lidé korunovali vavřínovými věnci.

Domácky se jméno užívá jako Štefánek, Štefi, Štefek.

Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Jde například o jména Stephen a Steven užívaná v angličtině, také Stephan či Stefan užívaná v němčině, italské Stefano, francouzské Etienne, portugalské Estefano nebo španělské Esteban (Estevan). Slovenština jméno užívá jako Števo nebo Pišta, maďarština jako István (s domácí podobou Pista) nebo Csépán (čteno Čépán). Ruskými verzemi jména jsou Stefan či Stěpan, polskými Stefan či Szczepan.

V České republice žije zhruba 9 tisíc mužů tohoto jména.

Mezi nejznámější uživatele jména patří bezesporu slovenský operní pěvec, žijící v České republice, manžel Hanky Zagorové, pan Štefan Margita. Další známou osobností s tímto jménem je taktéž slovenský herec a divadelní pedagog pan Štefan Kvietik.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account