Nadace rodiny Vlčkových koupila pražskou usedlost Cibulka. V areálu o rozloze 11,6 tisíce metrů čtverečních vybuduje dětský hospic, navazující paliativní středisko a kavárnu.
Ředitel globálního antivirového giganta Avast Ondřej Vlček a jeho žena Katarína se nedávno stali jedněmi z největších filantropů v Česku. Založili rodinnou nadaci, do které vložili 1,5 miliardy korun s cílem pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním a vybudovat dětský hospic.
Nadace rodiny Vlčkových koupila místo, kde hospic vyroste – pražskou usedlost Cibulka.
Vlčkovi navazují na aktivity své již šest let fungující charitativní organizace Zlatá rybka, jejímž posláním je plnit přání dětem, které mají život ohrožující onemocnění. Aktiva jejich rodinné nadace pocházejí z Vlčkova čtvrt století trvajícího působení v Avastu, ze kterého se za tu dobu stala úspěšná globální softwarová společnost. Jeho žena Katarína je lékařka působící v mobilním hospici Cesta domů.
Lesy na Cibulce jsou součástí bývalé usedlosti Cibulka, jež svůj název získala podle rodu Cibulovských z Veleslavína, kteří v 15. století vlastnili místní vinice. Původní hospodářská usedlost byla již ve 14. století dědičným dvorem košířské vrchnosti a v té době se nacházela v majetku Jindřicha Náze, písaře královské kuchyně Karla IV. V roce 1815 zakoupil usedlost pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který dal v letech 1817–1826 celý areál upravit a doplnit řadou romantických staveb a soch do podoby anglického parku.
Po smrti svého zakladatele přecházela Cibulka na další majitele, pro které však byla spíše přítěží. Na špatný stav celého areálu bylo upozorňováno již v třicátých letech 19. století. Nepomohlo bohužel ani dočasné uzavření parku a vstup pouze na vstupenky. Z poustevny byla ukradena socha poustevníka, stejně jako skleněné zvonky na střeše čínského pavilonu. Areál Cibulky byl navíc v sedmdesátých letech 19. století zmenšen výstavbou železnice. Ve 20. letech 20. století odkoupila lesopark od tehdejšího majitele J. Hyrouse obec pražská za 1 milion korun. Lesní odbor pražské radnice pak provedl nové výsadby na volných plochách a zamokřené plochy nechal osázet jasany. Na nátlak tisku a Státního památkového úřadu byly později provedeny úpravy a ohrazení některých staveb v parku. V roce 1972 byly v areálu zrestaurovány vybrané sochy a v rámci lesnického obhospodařování byly upraveny cesty a vystavěn dřevěný altán.