Mužské křestní jméno Kašpar má perský původ. Vyvinulo se z perského slova znějícího jako „kaš“ ve významu „poklad“ a koncovky „–par“ příbuzné se slovesem „fero“ („nosit“). Jméno Kašpar tak lze přeložit jako „ten, kdo nese poklad“, „nositel pokladu“, „strážce pokladu“. Jméno Kašpar se u nás vyskytuje zřídka, jeho nositelem však byl i jeden z legendárních Tří králů.

Kašpar je bezesporu zajímavým křestním jménem. U nás může mít mírně negativní podtón, jeho význam je však více než zářivý. Muž jménem Kašpar má totiž dle významu svého jména tu čest nosit či hlídat poklad.

Mužské křestní jméno Kašpar nemá ženský protějšek ani mnoho domácích variant. Jméno lze užívat jako Kašper, zdrobněle pak jako Kašpárek (výraz připomínající radostnou loutkovou figurku). Zatímco u nás se jméno vyskytuje ojediněle, setkáváme se s ním v mnoha jazycích po celém světě.

Angličtina jméno užívá jako Casper, němčina jako Kaspar, francouzština jako Gaspard. Španělština a portugalština jméno zná jako Gaspar, italština jako Gaspare. Dánská mutace jména je Jesper nebo Kasper, finská Kasperi, lotyšská Kaspars. Polská verze jména je Kacper, maďarská Gáspár.

V současnosti u nás žije jen asi 30 uživatelů tohoto jména.

Mezi nositeli jména najdeme například rytíře Kašpara Kaplíře ze Sulevic, který byl spolu s dalšími českými pány popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Jméno nosil i šumperský barvíř látek Kašpar Sattler, který byl se svoji rodinou upálen za čarodějnictví. Nositelem jména byl i klenotník a zlatník pražského rokoka Kašpar Gschwandtner, český malíř 19. století Jan Kašpar Hirschely nebo Kašpar Šternberk, přírodovědec 19. století. Jménem Kašpar pojmenoval i svého posledního potomka legendární hudebník Petr Hapka.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account