Podle českého kalendáře dnes slaví svátek Vendula. Toto české jméno má původ v domácí podobě mužského jména Václav.
Význam původního jména je „více slavný“. Někdy bývá Vendula považována za ženský protějšek k Vendelínovi.
V České republice žije na 15 000 takto pojmenovaných žen. Často se jako samostatné jméno užívá také zdrobnělina Vendulka, těch bychom v ČR našli asi 1500. Obě jména patří mezi oblíbená.
Mezi známé osobnosti pyšnící se tímto jménem patří bezesporu
Vendula Pizingerová – zakladatelka a prezidentka nadačního fondu Kapka naděje, česká triatlonistka Vendula Frintová, čí oblíbená herečka Vendulka Křížová.
Příbuzným jménem k Vendule je Venuše. Jméno má latinský původ ve slově “venus” nebo “veneris” a souvisí zároveň s německým “Wonne”, což znamená „slast, rozkoš“. Podle starořímské mytologie byla Venuše bohyní jara, krásy a lásky. Proto i její význam je vykládán jako „láska“. Toto jméno v naší zemi má zhruba 1200 žen a dívek.
Ve starém českém kalendáři bylo v dnešní den uvedeno jméno Celestin, v české podobě Celestýn. Toto jméno je latinského původu s významem „nebeský“. V současnosti se vyskytuje ojediněle, má ho jen necelé 4 desítky mužů, ale ve starší generaci patřilo mezi běžně užívaná jména.
Nositelé tohoto jména byli například:
Celestýn František Opitz (1810-1866) – doktor medicíny, který před 160 lety provedl jako první v Čechách amputaci v éterové narkóze či Celestýn z Freienfeldu (1839-1895) – český loutkář.
Toto jméno má i ženský ekvivalent, můžeme se setkat se jmény Celestina, Celestýna, Celestína či Celeste. Poslední jmenované patří Celeste Buckingham, slovenské zpěvačce americko-švýcarského původu a finalistce druhé řady Česko Slovenské SuperStar.