Slovanské jméno Miroslava je protějškem mužského jména Miroslav. Nese význam „mírumilovná“, „mír oslavující“, či „slavná mírem“. Miroslava, rozšířená v Česku již od 19. století, je vlastně obdobou Slavomíry, Bedřišky či Frederiky, ale bývá pokládána i za český překlad Ireny.
Domácké podoby jména jsou například Miruš, Míra, Mirda, Miruna, Miry, Mira, Mirča, Milouš, Mirečka, Mirous, Miroušek, Mirka, Mirinka, Miruška, ale i Slávka.
Toto jméno má v ČR více jak 41 000 žen.
Mezi nejznámější bude jistě patřit Miroslava Němcová – česká politička za Občanskou demokratickou stranu, v letech 2010–2013 předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Poslankyní je od roku 1998, v letech 2002–2006 byla místopředsedkyní a v letech 2006–2010 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V letech 2010–2012 zastávala funkci 1. místopředsedkyně ODS. Předtím i poté byla řadovou místopředsedkyní strany.
Dále pak herečky Miroslava Pleštilová – rodačka z Liberce, česká divadelní a filmová herečka, dabérka a pedagožka na katedře činoherního divadla na DAMU či Miroslava Šafránková, která se poprvé před kamerou objevila v roce 1973 ve filmu Přijela k nám pouť, rok na to vytvořila hlavní roli ve filmu Robinsonka, režiséra Karla Kachyni. Dále hrála zejména ve filmech Malá mořská víla (spolu se sestrou), Jak svět přichází o básníky a v televizním seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, v druhém pokračování seriálu Arabela.
Další obdobou jména Miroslava, která tento den slaví svůj svátek je i Mirka. Těch bychom v České republice spočítali necelou tisícovku.
Mezi nejznámější jmenovkyni jistě patří Mirka Čejková – bývalá moderátorka televizního zpravodajství, nyní koučka.