Ivana je ženským protějškem jména Ivan, které je staroslovanskou variantou jména Jan. Ivana proto tvoří jednu z mnoha obdob, které se po staletí vytvářely na základě prastarého jména Jan. V Čechách jde ovšem o obdobu zcela moderní, neboť Ivana přišla do módy zhruba v polovině 20. století.

Jedná se o poměrně frekventované ženské jméno, nosí ho u nás na 70 tisíc žen.

Domáckými verzemi jména jsou Ivča, Ivka, Ivuš, Ivuška, Ivuše, Ivi, Ivík, Ivanečka aj. Jméno Ivana existuje i ve slovenštině, němčině nebo srbochorvatštině. Francouzská verze jména je Jeane, španělská Juana, italská Giovanna. Rusové jméno užívají jako Ivanna, Maďaři jako Ivána.

Mezi známé ženy tohoto jména patří manželka prezidenta republiky, paní Ivana Zemanová. Manželka našeho bývalého “slavíka” paní Ivana Gottová. Je oblíbené i mezi českými herečkami, namátkou Ivana Andrlová, Ivana Chýlková, Ivana Jirešová či Ivana Korolová.

Ivana je též zpěvačka a dvojče Ivety Bartošové. Do světa prorazila i asi nejznámější zlínská rodačka Ivana Zelníčková, známá jako Ivana Trumpová – první manželka podnikatele a pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Variantou jména Ivana, která slaví svátek v ten samý den je jméno Ivanka. To má v ČR necelé 4 tisícovky žen. Nejznámější Ivankou u nás bude nejspíš spisovatelka a herečka Ivanka Devátá.

Též se můžeme setkat s variantou jména Ivanna, toto jméno u nás v republice maji zhruba čtyři desítky žen. Jednou z nich je i Ivanna Benešová – česká filmová a televizní režisérka.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account