Mužské křestní jméno Tadeáš nemá zcela jasný původ. Obvykle se překládá z hebrejského slova „taddai” s významem „rozumný”, „chytrý”, „šikovný”, „smělý” nebo „odvážný”. Tak by zněl i výklad jména Tadeáš. Jméno však bývá spojováno i s arabským slovem „thady”, které znamená „prsa”, „hruď”, příp. „srdce”. Další výkladová teorie jméno vysvětluje jako „boží dar”, „chvála Boha”. Jméno by pocházelo z řečtiny a bylo odvozeno od jména Theodóros, česky Theodor.

Tadeáš je pozoruhodným jménem. Několik výkladových teorií nositeli jména přisuzuje mnoho ušlechtilých vlastností. Muž jménem Tadeáš může být chytrý, sečtělý, manuálně zručný, také odvážný, může se řídit svým srdcem a být přímo darem od Boha.

Jméno Tadeáš nemá ženský protějšek. Domácky se může užívat jako Tad, Tady, Tadek, Tadík, Táda, Tadoušek, Tadeášek aj.

Jméno se vyskytuje i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Thadeus, příp. Thaddeus, německou Thaddäus. Italština jméno zná jako Taddeo, francouzština jako Thaddée, španělština jako Tadeo, portugalština jako Tadeu a Thadeu. Ruskou podobou jména je Fadej (Faddej), maďarskou Tádé, polskou Tadeusz.

V posledních pár letech obliba tohoto mužského jména velmi stoupá, v současnosti u nás žije přes 9 tisíc chlapců a mužů tohoto jména.

Jméno náleží k českému astronomovi jménem Tadeáš Hájek, který působil také jako lékař na dvoře císaře Rudolfa II. Nosil ho také lékař, botanik a cestovatel Tadeáš Haenke, celým jménem Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke, známý jako Lovec leknínů. K současným uživatelům jména patří Tadeáš Věrčák – skladatel filmové hudby, Tadeáš Hoza – barytonista, operní pěvec či výtvarník Tadeáš Kotrba. Nositel jména je i mladý cestovatel, autor knihy Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma a tímto jménem se pyšní i starší syn zpěvačky Moniky Absolonové – Tadeáš Horna.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account